nikolino
17.06.15,20:04
Známi mi dlži peniaze a rozhod. súd mu uložil lehotu že mi ich má vrátiť bola som s tým u exekútora a môžem ho dať na exekúciu ale najprv by som sa chcela skúsiť dohodnúť. Jeho advokátka mi poslala dohodu a že do 20.6. sa mám vyjadriť a ak tak neurobí podajú žalobu o zrušenie rozsudku, ale ja s ňou nesúhlasím a chcela by som jej poslať môj návrh na dohodu len neviem ako to spísať aký paragraf a všetko čo by to mal obsahovať. Ďakujem za rady.....
misoft
17.06.15,18:16
Súdy vo väčšine prípadov najskôr nabádajú účastníkov konania, aby sa dohodli. Takže ak už bolo súdne konanie ukončené a vydané rozhodnutie súdu, znamená to, že dohoda "nebola" možná a preto rozhodol.
Dohoda o splatení dlhu mala byť prvá.
A ako čítam, rozhodcovský súd.
Advokátka síce môže podať riadnemu súdu návrh na zrušenie rozhodnutia rozhodcovského súdu, ale ak zistí, že najskôr nebola dohoda a postupovalo sa podľa znenia nejakej zmluvy - môže jej to zamietnuť a uložiť okamžité splatenie dlhu.
Ak advokátka dáva návrh na dohodu - môže. Ty si však na koni, ty si budeš diktovať podmienky. Ak ich nesplní - dlh (ak sa toto zakomponuje do znenia) je splatný okamžite (alebo do X dní).
Tu máš taký malý vzor (prispôsobiť potrebám):
http://www.devinskanovaves.sk/buxus/docs/zmluvy/2012/20120066.pdf
Je ešte dobré, aby dlžník ti podpísal Uznanie dlhu spolu so splátkovým kalendárom (tiež upraviť):
http://finanza.sk/splatkovy-kalendar-a-uznanie-dlhu-vzor-ziadosti/
(výhoda - dlžník už nemôže tvrdiť, že nič nedlhuje, pokiaľ omešká čo i len jedinú splátku - zvyšok dlhu je splatný OKAMŽITE).

P.S. odborníci ma opravia, ak som napísal hlúposti....
marjankaj
17.06.15,18:24
Keď súdurčil lehotu na vrátenie dlhu, tak nie je čo riešiť. Načo nejaké dohody? Pokiaľ zadávateľka nepodpíše dohodu, tak si advokátka môže pískať. Platí rozhodnutie súdu.
misoft
17.06.15,18:31
Som to písal hneď na začiatku. Advokátka asi chce súdne napadnúť a zrušiť rozhodnutie rozhodcovského súdu. Môže podať, ale tiež som písal - súd to môže (podanie návrhu na zrušenie rozhodnutia rozh. súdu) zamietnuť. A dlh sa stáva splatiteľným okamžite. Už bez dohody.

Len som jej dal vzory.

Na jej mieste - ja by som sa s advokátkou ani nebavil.
Rovno exekútor.....
marjankaj
17.06.15,18:37
Podaj čertovi(advokátke) prst a utrhne ti celú ruku. Ak súd raz rozhodol, tak to nebudem spochybňovať. Ak nesúhlasia, tak sa mali odvolať.
nikolino
17.06.15,18:38
Mám zmluvu o pôžičke a tiež uznanie dlhu podala som to na rozh. súd ten rozhodol a oni hneď na to poslali dohodu tak tento vzor nebude asi dobrý, neviem ani aké paragrafy tam dať nikdy som sa s takýmto niečim nestretla oni poslali dohodu ,,uznanie nároku žalovaným,, § 153a OSP, § 558, § 574 OZ
marjankaj
17.06.15,18:41
Dohoda platí až keď ju podpíšu obidve strany. Inak si s ňou môžu vytrieť ....
nikolino
17.06.15,18:41
Chcela by som sa dohodnúť lebo sa bojím aj toho že nakoniec budem exeku.trovy platiť ja lebo dotyčný sa momentálne súdi zo svojim zamestnávateľom, nemá prácu a je na dlhodobej pn-ke a majetok čo asoň viem nemá.
nikolino
17.06.15,18:43
a nevedela by si mi poradiť ako tu dohodu napísať?
marjankaj
17.06.15,19:34
Nič nepíš a nič nepodpisuj. Načo si sa súdila? Aby si rozsudok tou dohodou zrušila?
marjankaj
17.06.15,19:38
A na čom sa chceš dohodnúť? To mu môžeš ten dlh rovno odpustiť. A budeš bez starostí.
nikolino
17.06.15,21:02
Takže mi radíš dať to rovno na exekúciu?
misoft
18.06.15,11:49
BINGO! Ak dlžník raz začne vymýšľať - peňazí sa nikdy nedočkáš. Máš všetko potvrdené, s právničkou sa ani nebav, rovno s rozsudkom nakluš k exekútorovi. A keď aj právnička dá niečo na súd, bude to pre ňu neskoro, exekúcia pobeží.
nikolino
18.06.15,17:20
Ďakujem Vám za rady budem informovať ako to dopadlo
majkii
18.06.15,17:50
Advokátka dlžníka ti zaslal návrh dohody, ak s ním nesúhlasíš môžeš ho písomne odmietnuť, alebo tento návrh zanikne uplynutím lehoty, t.j. 20.6. Samozrejme aj ty môžeš podať protinávrh podľa , ale spísať návrh dohody nie je až tak jednoduché, keď zoberiem do úvahy, že sa ti advokátka vyhráža žalobou o zrušení rozsudku.
Zrušenie rozsudku rozhodcovského súdu je možné iba v prípadoch uvedených v uvedených v §40 ods.1 písm a), písmeno b)

ZRUŠENIE ROZHODCOVSKÉHO ROZSUDKU
§ 40
Dôvody na podanie žaloby
(1) Tuzemský rozhodcovský rozsudok môže byť zrušený príslušným súdom len na základe žaloby účastníka rozhodcovského konania podanej proti druhému účastníkovi rozhodcovského konania, ak
a) účastník rozhodcovského konania preukáže, že
1. nemal spôsobilosť uzavrieť rozhodcovskú zmluvu, rozhodcovská zmluva nebola uzavretá v súlade s právnym poriadkom, podľa ktorého sa na základe dohody zmluvných strán mala rozhodcovská zmluva uzavrieť, alebo že takáto dohoda nebola uzavretá, podľa právneho poriadku Slovenskej republiky,
2. nebol riadne upovedomený o ustanovení rozhodcu, o rozhodcovskom konaní alebo že mu nebolo umožnené sa zúčastniť na rozhodcovskom konaní,
3. rozhodcovským rozsudkom sa rozhodol spor, pre ktorý nebola uzatvorená rozhodcovská zmluva, alebo ktorý nie je v medziach rozhodcovskej doložky, alebo že rozsudok prekračuje dosah dohovoru o rozhodcovi alebo dosah rozhodcovskej doložky; ak ale môžu byť časti rozhodcovského rozsudku vo veciach podrobených rozhodcovskému konaniu oddelené od častí rozsudku pojednávajúcich o veciach, ktoré nie sú mu podrobené, súd zruší rozhodcovský rozsudok len v dotknutej časti,
4. rozhodcovský súd nebol ustanovený, rozhodcovské konanie neprebiehalo spôsobom dohodnutým účastníkmi rozhodcovského konania alebo že sa táto dohoda neuzavrela, ak ustanovenie rozhodcovského súdu alebo priebeh rozhodcovského konania bol v rozpore s ustanoveniami tohto zákona, ak tieto skutočnosti mohli mať vplyv na rozhodnutie vo veci samej alebo
b) súd zistí, že sú dôvody, pre ktoré by boli odopreté uznanie a výkon cudzieho rozhodcovského rozsudku aj bez návrhu účastníka podľa § 50 ods. 2 tohto zákona.
(2) Súd v konaní o žalobe na zrušenie rozhodcovského rozsudku vždy preskúma, či sú dôvody na zrušenie rozhodcovského rozsudku podľa odseku 1 písm. b).
(3) Ak podá účastník rozhodcovského konania žalobu na príslušnom súde, napadnutý rozhodcovský rozsudok zostáva právoplatný. Súd, ktorý rozhoduje o žalobe, môže na návrh účastníka konania vykonateľnosť rozhodcovského rozsudku odložiť.
(4) Na dôvody zrušenia rozhodcovského rozsudku podľa odseku 1 písm. a) súd neprihliadne, ak ich účastník nenamietal v konaní pred rozhodcovským súdom v lehote na to ustanovenej, inak bez zbytočného odkladu.