Vladimír Ozimý
25.05.06,17:18
Ahojte,

studoval som nejake prispevky ale nanasiel som odpoved na dve otazky

1) ak robi na dohodu invalida je mu mozne odobrat invalidku
2) vznikne mu povinnost platit z prijmov na dohodu odvody okrem dani?
Veronika R
26.05.06,04:48
Ahojte,

studoval som nejake prispevky ale nanasiel som odpoved na dve otazky

1) ak robi na dohodu invalida je mu mozne odobrat invalidku
2) vznikne mu povinnost platit z prijmov na dohodu odvody okrem dani?



Aj invalidný dôchodca má možnosť pracovať. Pokiaľ bude pracovať na základe dohody o vykonaní práce, nemá dôvod prísť o invalidný dôchodok. Ten sa neposudzuje na základe príjmu. Má naň nárok z dôvodu invalidity. To že je schopný si zarobiť je jeho plus.
Zamestnávateľ za nehoplatí momentálne len úrazové poistenie vo výške 0,8% a zo mzdy mu zrazí po odpočítaní odvodov daň vo výške 19%.
Vladimír Ozimý
26.05.06,06:20
no a prave o tie odvody mi ide ked je na dohodu tak do socialky predsa neplati a na zdravotne si to dohodar zuctovava sam...ale v zakone som nikde nenasiel plneho invalidu tak to beriem klasika ak neprekroci 1/2 uhrnu min. miezd tak nemusi si platit ani na zdravotne alebo ako.
Zita4
26.05.06,06:23
Aj invalidný dôchodca má možnosť pracovať. Pokiaľ bude pracovať na základe dohody o vykonaní práce, nemá dôvod prísť o invalidný dôchodok. Ten sa neposudzuje na základe príjmu. Má naň nárok z dôvodu invalidity. To že je schopný si zarobiť je jeho plus.
Zamestnávateľ za neho platí momentálne len úrazové poistenie vo výške 0,8% a zo mzdy mu zrazí po odpočítaní odvodov daň vo výške 19%.
Oprav si príspevok, pretože odvody sa z dohody neplatia. ;)
Vladimír Ozimý
26.05.06,07:58
dakujem za info
Vladimír Ozimý
26.05.06,12:44
teraz som pozeral paragraf 11 nooo plny invalida s dochodkom ak ma prijem na DVP spada pod paragraf 11 ods 2 a nech pozeram ako pozeram nie je tam nijake obmedzenia na prijem tak bude platit zdravotne aj z prijmu mensi ako 1/2 uhrnu min. miezd?
Zita4
26.05.06,12:58
teraz som pozeral paragraf 11 nooo plny invalida s dochodkom ak ma prijem na DVP spada pod paragraf 11 ods 2 a nech pozeram ako pozeram nie je tam nijake obmedzenia na prijem tak bude platit zdravotne aj z prijmu mensi ako 1/2 uhrnu min. miezd?
Ale podľa § 11 ods. 8 písm. b) je platiteľom za poberateľa dôchodku štát. Takže platí preňho to, čo aj pre poberateľov starobných dôchodkov.;)