genko
18.06.15,10:42
Zdravim vsetkych,
potrebovala by som Vase odporucania. Som SZCO od 2009. Od maja 2015 som aj HPP u zamestnavatela (subeh). Moje prijmy zo SZCO boli doteraz nizke, nemam povinnost platit do SP, platim si len ZP plus mi idu odvody z HPP samozrejme.
Od jula 2015 uvazujem nad ukoncenim HPP - vypoved v skusobnej dobe (plat 1000 brutto). Mam ponuku pracovat v inej firme ako SZCO (1200 mesacne), cize uz by som bola len solo SZCO, HPP by sa tym padom zrusil.
Viem, ze odvody budem platit zo SZCO az k 1.7.2016, ale ak by sa som od 1.7.2015 prihlasila ako DPO (dobrovolne poistena osoba) a platila si odvody z minima, co je podla Vas pre mna vyhodnejsie vzhladom na vysku materskej s predpokladom v r. 2016?:

pracovat HPP za 1000 brutto alebo
ist ako SZCO za 1200 mesacne?

Aky je rozdiel v odvodoch v tychto 2 pripadoch a oplati sa vobec prihlasit sa ako DPO alebo radsej ukladat tych cca 200 mesacne "bokom" a neskor ich vyuzit v pripade potreby? Mam totiz obavy, ze ak sa neprihlasim ako DPO od jula 2015, nielenze nebudem mat narok na materske, ale pri najblizsom posudzovani povinnosti platit odvody k 1.7.2016 mi vyjde vysoka suma odvodov ako SZCO, pretoze si budem od prijmu odpocitavat v danovom len vydavky 40% pausal a zaplatene ZP ...

Viem, ze je to komplikovana otazka, v ktorej je namiesane vsetko mozne, ale ak by si niekto trufol zodpovedat, velmi mi tym pomoze.
Volala som uz do socpoist dnes, ale odkazali ma na kalkulacku na ich stranke ...

Dakujem!
veronikasad
18.06.15,09:18
1. dobrovolné poistenie ti pomôže len pre zníženie základu dane, neznižuje vymeriavací základ pre výpočet odvodov.
2. Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak túto podmienku do nástupu na materskú splníš (doba aktuálneho zamestnania + povinné poistenie SZČO od 1.7.2016), nie je potrebné prihlásiť sa ako DPO. Stačí riešiť po zistení že si tehotná.
heja3
20.07.15,08:52
Prosím vás, SZČO + súbeh HPP (ale s minimálnym základom), na daňovom priznaní 2014 minimálny základ, ako by si mohol zvýšiť materskú v roku 2016?
1) zvýšením mzdy?
2) platenie DPO - vyšší základ
A akú dobu?
Chcel by to riešiť v roku 2016 (nárok na materskú), ale základ za 2014 by mal minimálny pri daných parametroch, a ešte to chce poriešiť v roku 2015.

Doplnenie: dieťa sa už narodilo 12/2014, je to otec, ktorý môže do 3 rokov veku dieťaťa požiadať o materskú v dĺžke 28 týždňov, odvody platené minimálne, základ dane z príjmu SZČO minimálny, a PP má vymeriavací 10 € (symbolický kvôli živnostenskému zákonu o zákonnom zástupcovi).
veronikasad
20.07.15,08:53
Doplň pravdepodobný termín pôrodu, ak si už tehotná
veronikasad
20.07.15,08:54
Platíš odvody do SP ako SZČO ? Aká je výška mesačnej mzdy u zamestnávatela ?
heja3
20.07.15,09:13
Doplnila som. Čítala som na SP, že od 1.7.2014 nie je možný súbeh szčo + DPO. Takže touto cestou asi nie....
veronikasad
20.07.15,10:28
Nie je dôležitý základ dane z príjmov, ale tržby. Je povinne poistená SZČO v SP ? (platí odvody ako živnostník do SP) ?

Dobrovolné poistenie by mohol uzatvoriť len v prípade ak odvody do SP ako živnostník neplatí. Ale nie je možné ani súbeh so zamestnaním, takže tadialto cesta nevedie. Zvýšenie môže dosiahnuť len uzatvorením novej pracovnej zmluvy s vyšším platom (nemôže byť dodatok) a nemala by byť ani u súčasného zamestnávatela (SP kontroluje). Nové nem.poistenie musí trvať viac ako 90 kal.dní (bez PN)