Zuzana Papšová
18.06.15,10:59
Slovenská fi platca dph vykonáva službu na nehnuteľnosti v česku pre českého platcu dph. Slovenská fi fakturuje českej firme tieto práce bez dph s prenesenou daňovou povinnosťou. Na tieto práce si slovenská firma najala živnostníkov, ktorí nie sú platci dph a fakturujú slovenskej firme vykonané práce na nehnuteľnosti v česku, bez registrácie v česku. Je to v poriadku? Ďakujem za odpoveď, nakoľko je tu toho kvantum, nenašla som podobný problém.
PERFEKTDK
30.07.15,11:53
Dobrý deň, presne pátram po odpovedi na túto Vašu otázku, nakoľko máme podobnú situáciu. Neviete náhodou už odpoveď na Vašu otázku? ďakujem
Zuzana Papšová
30.07.15,12:48
no aby som pravdu povedala, v tejto novej podobe porady sa ale že vôbec nevyznám a zatiaľ neviem o tom, že by niekto na moju otázku reagoval odpoveďou. Toľko na Vašu otázku. A čo sa týka prác na nehnuteľnostiach kdekoľvek v EÚ, tak to je na slučku riešenie fakturácie. Čo som sa zatiaľ dočítala na iných diskusných portáloch (bohužiaľ nie na porade), tak by to malo byť že vraj tak, že by sa mali živnostníci registrovať v česku., čo ale naši živnostníci nespravili a faktúrujú práce na nehnuteľnosti v česku slovenskej firme. Ďalej som sa dočítala, že ak vykonáva tie isté práce (rozumej ako živnostníci) s.r.o. platca DPH (slovenská) pre slovenskú s.r.o. - platcu dph na nehnuteľnosti v česku, tak tieto práce by mala faktúrovať so slovenskou dph slovenskej firme - platcu dph, ale slovenský odberateľ nemá nárok na odpočet tejto dph. Tak si z toho vyberte, ako to vlastne je správne. Neviem, či vôbec niekto bude na toto reagovať, nechám sa prekvapiť. Zatiaľ pekný deň a pevné nervy prajem. Inak dopriala by som našim zákonodarcom riešiť tie ich zákony v denno-dennej praxi.
PERFEKTDK
31.07.15,06:19
ďakujem za odpoveď, tiež ešte hľadám, tak ak budem niečo nové vedieť, napíšem
Tweety
31.07.15,06:29
ekofin
04.08.15,13:48
Ja mám podobný problém a v poradcovi som našla vysvetlenie, ale len čo sa týka platiteľov DPH. Tiež sa trápim čo so živnostníkmi (neplatiteľmi DPH), ale si myslím, že sa to vzťahuje aj na nich. Tu je odpoveď: Keďže je miestom dodania poddodávateľských prác podľa sl. zákona o DPH - § 16 ods. 1, ako aj podľa § 10 českého zákona o DPH tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.j. ČR, potom nie je možné, aby medzi SK2 (živnostníci alebo firmy dodávajúce práce SK1 slovenskej firme) a SK1 prebehla fakturácia so slovenskou DPH. Novelizovaný zákon o DPH v ČR, ktorý je účinný od 1.1.2013, pozmenil filozofiu registrácie zdaniteľných osôb z iných členských štátov, podľa ktorého zdaniteľná osoba z iného členského štátu, ktorá dodáva služby s miestom dodania v ČR a nemá na koho preniesť daňovú povinnosť (SK1 nemá povinnosť registrácie v ČR, pretože daň platí zdaniteľná osoba - odberateľ z ČR), sa stáva platiteľom dane odo dňa uskutočnenia zd. plnenia. Z uvedeného vyplýva, ze SK2 ako poddodávateľ má povinnosť registrácie v ČR. SK2 faktúru vystaví za poddodávku s českou DPH, uvedie české IČ DPH pridelené v ČR, pričom služby fakturuje slovenskému platitteľovi dane - na faktúre uvedie slovenské IČ DPH odberateľa (SK1). Faktúru vyhotovuje podľa pravidiel uvedených v českom zákone o DPH - § 27. Daňové priznanie k DPH podá v ČR a daň odvbedie. Samozrejme, že SK2 nepodáva súhrnný výkaz.
SK1 sa nemusí v ČR registrovať, ak by sám poskytol všetky stavebné práce voči českému odberateľovi CZ, pretože prenesie svoju daňovú povinnosť,ktorá mu v ČR vznikla z dôvodu vykonania stavebných prác.Keďže obdrží faktúru od SK2 s českou DPH, SK si v SR uplatní refundáciu dane zaplatenej v zahraničí. SK1 následne fakturuje službu bez dane, pretože prenáša na odberateľa - českého platiteľa dane v zmysle § 108 ods.1 písm. c českého zákona o DPH. Keďže miesto dodania je v ČR, ale daň platí český odberateľ, postupuje pri vyhotovení faktúry podľa pravidiel slovenského zákona o DPH. Na faktúre uvedie slovnú informáciu "prenesenie daňovej povinnosti."

Neviem, ale či sa to týka aj neplatiteľov DPH. Pomôže niekto?