jaja6
18.06.15,14:17
Ahojte poradaci, vedel by mi niekto poradit: Do konca r.2014 sme odpisovali kamerovy system zaradeny do 2 odpisovej skupiny, doba odpisovania 6 rokov ,polozka 2-41 KP (jednotl.odd.sucasti zabudovane v stavbach urcene na samostatne odpisovanie).
Uctovny program mi automaticky vykonal zmeny v evidencii majetku od 1.1.2015. Len by som to chcela skontrolovat: kamerovy system ponechal v 2.odpisovej skupine, polozka 2-40. Je to spravne? Dakujem pekne vopred.
Nandrolon
19.06.15,09:37
Ja odpisujem kamerový systém v 1 OS. Čo je to vlastne kamerový systém? Server, IP kamery, diskové pole. Zabudované rozvody patria ako TZ budovy, lenže dnes to môže ísť už bezrdôtovo, prípadne sa to iba napichne na existujúcu internetovú sieť...
Mám to v jednotke a aj vždy som to tak mal... A osobitne, nakoľko tie systémy prehadzujeme z prevádzky na prevádzku za účelom efektivity /napr. na 1 prevádzke je už morálne zastaralý, ale pre inú tento štandard ešte postačuje, tak sa prehodí a na tú prvú sa kúpi nový/...
ps: do 2-40 ti ju dal zrejme preto, lebo 2-41 už asi neexistuje /nevidím ju v tej prílohe k zákonu č.595/2003/.
ps2: - ja ale nevidím medzi definíciou "jednotlivých súčastí stavieb" nikde kamerový systém, ale iba:
- rozvody počítačových sietí
- klimatizačné zariadenia
- osobné a nákladné výťahy
- eskalátory a pohyblivé chodníky
MartinaDom
24.06.15,15:44
A čo ak faktúra za celý kamerový systém(kable, držiaky, montáž činí menej ako 1700 eur?) tak si ju asi celú môžem dať jednorazovo do nákladov a neodpisovať nič. Môžem si z tejto fa odpočítať dph? Dakujem. potrebujem to súrne.
Nandrolon
24.06.15,17:18
Takze ak je faktura do 1700 eur bez dph, ide to priamo do nakladov.
Bud ako tech. zhodnotenie budovy do 1700 eur /prislusny 5-kovy ucet/ , alebo ako "drobny majetok na 501".
Ak mas na fakture kable do steny a rozne drziaky pevne spojene s budovou, malo by to byt tz budovy. Ale musis sledovat cely uctovny rok.
Teda ak vo februari urobim tz za 1500 eur a zuctujem to do nakladov a v decembri urobim na rovnakom majetku dalsie tz za 1000 eur, tak tie naklady z februara stornujem a k majetku urobim tz vo vyske 2500 eur a odpisujem s majetkom. Tie 2 tz spolu vobec nemusia suvisiet staci, ak sa tykaju toho isteho majetku. Napr. vo februari to bude zamurovanie 2 okien na budove a napr. to druhe bude v decembri pridanie 2 pisoarov na zachod :-))))
Dph sa v podvojnom uctovnictve a pri platcovi samozrejme uplatnuje. V tom mesiaci v ktorom ma faktura zdanitelne plnenie.