bianka117
19.06.15,10:09
Prosim, potrebujem poradit. Mame 3 parcely, ktoré každá ma viacerých spoluvlastníkov. Jedna velka parcela ma 15000m, dalšia ma 2500m a dalšia 60m. Tieto parcely sa vzajomne prekryvaju a nedaju sa urobit z nich pásy. Je možné z týchto 3 parciel urobit napr. novych 6 parciel? Každá by tým pádom vyšla nad 2000m. Stačí k tomu novy geometricky plán + podpisy všetkých?
dakujem srdečne
Chobot
19.06.15,08:29
Čo to znamená, že sa prekrývajú? Parcely sa nemôžu prekrývať, parcely majú presne určené hranice - odtiaľ potiaľ je jedna parcela a potom je druhá. Asi si myslela, že spolu susedia.

Teoreticky to možné je. Otázne je, akého druhu je to pôda (orná pôda? záhrady? ) a či tam nie sú nejaké obmedzenia. Pokiaľ nemeníš druh pozemku, tak na to stačí geometrický plán. Tam sa ale budú asi meniť aj vlastnícke pomery, pretože dôjde k prerozdeleniu vlastníctva. Aj toto budete musieť nejako zakomponovať do návrhu na kataster. Že kto bude koľko a v akom pomere vlastniť na novovytvorenej parcele.
marjankaj
19.06.15,08:55
To sú poschodové parcely?
bianka117
19.06.15,09:02
Prekryvanim som myslela, ze keby sa to rozdelilo medzi všetkých tak na jednom pase su 3 parcely, čize potrebujeme vytvorit novu jednu na pas z tých troch.
marjankaj
19.06.15,09:09
Tak tomuto rozumiem ešte menej.:eek:
Chobot
19.06.15,09:23
Ani ja tomu nerozumiem. Napíš názov katastra a čísla tých parciel, nech to pozriem na mape.
branislavp
19.06.15,15:44
Áno, z týchto parciel môžeš urobiť podľa dohody spoluvlastníkov také parcely o nových výmerách na akých sa dohodnete. Predpokladám, že parcely susedia vedľa seba. V prvom rade si musíte objednať geodeta, ktorý urobí nové zameranie podľa Vašej objednávky. Na základe vypracovaného geometrického plánu - tých nových parciel sa vypracuje aj zmluva, asi kúpnopredajná na vysporiadanie sa medzi spoluvlastníkmi a návrh vkladu do katastra. Na základe predloženého GP, KZ a návrhu na vklad, kataster zapíše nové parcely a k nim prisluchajúcich vlastníkov. To značí, že každý vlastník bude mať svoju dohodnutú novú parcelu napísanú na svojom LV. v podiele 1/1, nové parcelné číslo, aj novú výmeru pozemku.
A s prístupovou spoločnou cestou k novým pozemkom počítate? Lebo po novom zameraní každý vlastník by sa mal na svoju nehnuteľnosť aj dostať, či už peši, alebo autom.
Nie je to jednoduchá a lacná záležitosť, tak si to poriadne prever aj na príslušnom mestskom, či obecnom úrade, SSE, SEVAK, plynárne, či na pozemkoch nie sú vodovodné potrubia, plynové, atď, ktoré by mohli v budúcnosti obmedzovať vlastníka. A vôbec preveriť si, či je to zaujímavá lokalita sa púšťať teraz do tých zmien, alebo to počká. Viac informácií sa dozvieš na kompetentných úradoch, ktorí majú s týmto do činenia, tam sú na to skúsení odborníci.
Erzebeth
19.06.15,15:46
Dá sa to spraviť.
bianka117
22.06.15,04:17
vdaka za fundovanu odpoved.