uctoeva
19.06.15,14:20
Môže zamestnávateľ uzavrieť pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas na štyri hodiny v mesiaci?
Ďakujem za Váš názor.
Tweety
19.06.15,12:23
Môže.
uctoeva
19.06.15,12:42
Mám problém zo VsZP , ktorá mi tvrdí (mám to aj písomne), že zákonník práce definuje závislú činnosť-prácu tak, že ju ohraničil na 37,5hodiny týždenné alebo na 5 dni v týždni , čo nesplna zamestnávatel ani 2 dnami ani 15 hodinami mesačne. pri takomto prípade kde poistenec odpracuje len 15 hodiny mesačne je potrebné uzavrieť dohodu o vykonaní práce (nejedná sa ani o polovičný úväzok, takže nevzniká závislá činnosť .
Tento problém mi vznikol pri prihlasovaní zamestnancov do VsZP keď som ich ja prihlasila kodom 2 . Bola som upozornená pracovníčkou VsZP že to máme zle , že nakoľko odpracovali len 4 hodiny za mesiac ( 2 dni za mesiac) mali sme spraviť prihlášku a odhlášku ako u dohodárov.
veronikasad
19.06.15,13:43
O výkon akej práce ide ? Máš pracovnú zmluvu s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom ? Aký týždenný prac.čas máš stanovený ?
veronikasad
19.06.15,13:43
V mesačnom výkaze si vykázala kolko dní poistenia ?
uctoeva
19.06.15,13:50
Pracovný čas je určený na 4 hodiny mesačne, nepravidelne podľa rozpisu pracovného času, ktorý zamestnávateľ rozvrhne podľa potrieb spoločnosti po dohode so zamestnancom vždy kalendárny mesiac vopred. Takto to majú v pracovnej zmluve.
uctoeva
19.06.15,13:54
Veď o to išlo v mesačnom výkaze som mala napr.30 dni a upozornili ma že to musím opraviť na skutočne odpracované dni.
veronikasad
19.06.15,13:55
Takto ti to neprejde. V PZ treba stanoviť týždenný fond prac.času. Mzdy robíš ručne alebo cez mzdový SW ? Kolko dní zdr.poistenia si vykázala v mesačnom výkaze ?
veronikasad
19.06.15,14:00
§ 43
Na začiatok

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
uctoeva
19.06.15,14:03
zamestnávateľ to ma spravené asi takto: zamestnáva napr.5tich zamestnancov na 4 hodiny mesačne. Prvý týžden jeden opracuje 2 dni á 2 hodiny, druhý týžeň ďaľší odpracuje 2 dni á 2 hodiny. a takto pokryje celý mesiac. Takže jeden opracuje len 2 dni á 2 hodiny mesačne.
Mzdy robím cez mzdový SW Pohoda.
veronikasad
19.06.15,14:06
O akú prácu ide ? Ak sa chceš vyhnúť plateniu preddavkov do ZP ako samoplatitel, touto taktikou ti to nevyjde.
uctoeva
19.06.15,14:18
To mám jedného špekulanta klienta, ktorý sa chce vyhnúť plateniu za zamestnancov. Teraz skutočne neviem čo mám robiť. Či zamestnanca prihlásiť do zdravotnej poisťovni napr. od 1.1.2015 do 31.12.2015 a vykazovať mu 30 dní, alebo vykázať ten tie dva dni ktoré skutočne odpracuje.
veronikasad
19.06.15,14:21
Môj SW (OLYMP) pokial nezadám týždenný pracovný čas, takú výplatu ako si popísala ani nevie spracovať. V PZ musí byť stanovený týždenný prac.čas a konkrétne dni, kedy zamestnanec bude pracovať - poznámka "podľa potreby zamestnávatela" neobstojí ani pred kontrolou z IP.
veronikasad
19.06.15,14:22
Však nech im dá normálnu pracovnú zmluvu a uplatnia si mesačnú odpoč.položku na ZP a žiadne preddavky na ZP platiť nebudú.
veronikasad
19.06.15,14:24
Prilož tú odpoveď (aj tvoj dotaz) zo VšZP, lebo ani toto tvrdenie nie je v súlade so žiadnym zákonom.
uctoeva
19.06.15,14:32
Dobrý deň,

Váš e-mail bol preposlaný do kompetentným pracovníkom Všeobecnej zdravotnej poisťovne,a.s. a na základe ich vyjadrenia Vám uvádzame nasledovné:

Zákonník práce definuje závislú činnosť – prácu tak, že ju ohraničil na 37,5 hodiny týždenne alebo na 5 dni v týždni, čo nespĺňa zamestnávateľ ani 2 dnami ani 15 hodinami mesačne. Pri takomto špecifickom prípade, kde poistenec odpracuje len 15 hodín mesačne je potrebné uzavrieť dohodu o vykonaní práce ( nejedná sa ani o polovičný úväzok, takže nevzniká závislá činnosť) a tým pádom platí poistné len na tie dni, ktoré reálne odpracuje ( za ktoré má príjem ). V dni, kedy poistenec nepracuje na dohodu (nemá príjem) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný sa nahlásiť ako samoplatiteľ.

vy.
html


S pozdravom
Tím Call centra VšZP

Text správy/oznamu:*: Dobrý deň , chcem sa opýtať ohľadom prihlásenia a odhlásenia zamestnancov. Zamestnanec ma uzatvorenú pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas na odpracovanie dvoch dní v mesiaci. Pracovná zmluva je uzatvorená na dobu určitú od 1.1.2015 -31.12.2015. Pracuje napr. za január odpracuje 5.-6., vo februári odpracuje 10.-11. t.j.každý mesiac odpracuje 2 dni.Ako sa má prihlásiť do zdravotnej poisťovni? Na celé obdobie od 1.1.2015-31.12.2015, ak na celé obdobie čo s neodpracovanými dňami v mesaici , alebo prihlásiť od 5.1 a odhlásiť 6.1 ?
Ďakujem za odpoveď.

Príloha:
NOT EMPTY
veronikasad
19.06.15,14:35
Mesačné výkazy ti prešli ?
uctoeva
19.06.15,14:52
pokiaľ som zadala že pracovali celý mesiac tj.30 dní ano, ale na upozornenie zdravotnej poisťovni že som mala zadať len skutočne odpracované dni t.j. 2 dni musela som to cez ich portál typovanie SW mi to neumožnil.
veronikasad
19.06.15,14:56
V tom prípade si ale mala na ostatné dni zamestnancom vykázať neplatené volno, čo nie je v súlade s pracovnou zmluvou.