Renk229
20.06.15,08:54
Potrebovala by som zistiť čo sú podľa § 12 zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji (zákon č. 108/2000 Z. z.) vlastné použité výrobky. Predala som zadné svetlá na auto ktoré som kúpila od jedného pána len mi nepasovali tak som ich predala ďalej. Na inzeráte boli detailné fotky no keď ich pán dostal tak mi volal, že tam chýbajú nejaké sklíčka červené. Ale na foto bolo jasne vidieť, že tam sklíčka nie sú (ja som nevedela, že tam nejak majú byť) a pán sa odvoláva na tento zákon, že mi môže vec vrátiť bez udania dôvodu do 7 pracovných dní. Tak potrebujem zistiť, že či sa ten zákon na mňa vzťahuje lebo niekde som čítala, že nie a nie som ani predajcom vlastných použitých výrobkov. Tak potrebujem zistiť ako ich zákon definuje a nikde som to nenašla. Ďakujem
avalik
20.06.15,07:12
predávala si to ako podnikateľ alebo ako fyzicka osoba - nepodnikateľ?
Renk229
20.06.15,07:25
Ako fyzická osoba.
avalik
20.06.15,07:34
Od 1.5.2014 je účinný zákon č.102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý zrušil zákon č. 108/2000.

§ 1

(1) Tento zákon upravuje práva spotrebiteľov1) a povinnosti predávajúcich2) pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb3) na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho, podmienky organizovania predajných akcií a predaja tovaru alebo poskytovania služieb na predajných akciách a pôsobnosť orgánov dohľadu pri kontrole dodržiavania tohto zákona.

2) § 2 písm. b) zákona č. 250/2007 Z. z. v znení neskorších predpisov.

b) predávajúcim osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy koná v rámci predmetu svojej podnikateľskej činnosti alebo povolania, alebo osoba konajúca v jej mene alebo na jej účet,


Takže tento zákon sa na teba nevzťahuje ak si predávala ako FO-nepodnikateľ.