JankoNovak
20.06.15,14:33
Dobry den prajem,


Majitel pristupovej cesty mi poskytne vecne bremeno na jeho parcelu na prejazd autom. Avsak, pristupovu cestu nebudem vlastnit. Tuto cestu spristupnuje majitel viacerym osobam.


Na stranke katasterportal.sk som nasiel domument z 02.08.2013, v ktorom je ohladom vecneho bremena a Oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad do katastra nehnuteľností uvedene:

"V prípade, že je predmetom zmluvy iba „právny úkon zmluvy o zriadení alebo zrušení vecného bremena“, formulár nedovolí zadať spoluvlastnícky podiel 0/0 a prevádzaný podiel 0/0 pri povinnom z vecného bremena a podiel nadobúdateľa 0/0 pri oprávnenom z vecného bremena. V tomto prípade je potrebné uviesť vo všetkých prípadoch reálnu veľkosť podielov v rozsahu vecného bremena."




To znamena, ze pri povinnom uvediem podiel na prevod 1/1, a pri opravnenom uvediem podiel nadobuvatela 1/1....ale to znamena, ze na mna bude prevedene aj vlastnicke pravo aj vecne bremeno??? alebo sa to tyka len vecneho bremena??? Preco sa tam uvadza podiel na prevod a podiel na nadobuvatela, pokial ja nebudem vlastnit cestu?


Predavajuci sa zlakne, ked mu ukazem, ze je v navrhu napisane podiel na prevod...


Vopred dakujem


S pozdravom Jan Novak
misoft
20.06.15,16:21
Tak po poriadku:
VB (vecné bremeno) je právny úkon, ktorým sa čiastočne v prospech inej osoby obmedzujú vlastnícke práva k nehnuteľnosti. T.z. že majiteľ pozemku, na ktorom je VB napr. prechodu a prejazdu - musí strpieť prechod a prejazd toho, na ktorého je to VB zriadené. VB nemá žiadny právny nárok na podiel na majetku.

To čo si čítal - pokiaľ sa zapisuje VB na Katastri (a píšu to tam jasne) neumožní zapísať aj nejaký podiel na majetku, pokiaľ sa časť majetku neodkúpila, bezodplatne neodstúpila aj inému, ktorý bude spolumajiteľom. V tom prípade VB platí pre oboch.

Ty teda len budeš mať právo prejazdu a prechodu po ceste, ale cesta nie je a nebude tvoja.
JankoNovak
20.06.15,18:05
Dobry den prajem,

uplne s Vami suhlasim....

pojem podiel som spomenul preto, lebo na katasterportal.sk je mozne vyplnit formular pre Oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad do katastra nehnuteľností....a pre vecne bremeno sa tam spomina podiel....

Neviem preco sa tam spomina podiel....oficialne sa o tom pise aj na ich stranke: "V prípade, že je predmetom zmluvy iba „právny úkon zmluvy o zriadení alebo zrušení vecného bremena“, formulár nedovolí zadať spoluvlastnícky podiel 0/0 a prevádzaný podiel 0/0 pri povinnom z vecného bremena a podiel nadobúdateľa 0/0 pri oprávnenom z vecného bremena. V tomto prípade je potrebné uviesť vo všetkých prípadoch reálnu veľkosť podielov v rozsahu vecného bremena."


Co znamena uvedenie oznamenie?

Ja nechcem vlastnit tu cestu, ale co mam povedat tomu dotycnemu? Ze preco sa tam uvadza podiel?

Dakujem
misoft
20.06.15,18:16
Nemusíš mu nič vravieť. Jednoducho sa zaznačí VB v tvoj prospech. To, čo píšu, by sa asi jednalo v prípade spoluvlastníkov.
Tu je niečo podrobnejšie: http://www.parcela.sk/vecne_bremeno.html