katarina158
20.06.15,15:38
Máme založené spoločenstvo bytov a NP. Najprv vybavoval všetku agendu predseda, pred pár rokmi odstúpil. Na správu máme najatého správcu, formou mandátnej zmluvy. Ostalo aj spoločenstvo, má nového predsedu (je aj vlastníkom bytu) , je štandardne zamestnaný vo firme, zrejme v závislej činnosti.

1. Môžeme vzťah predsedu a spoločenstva riešiť dohodou o pracovnej činnosti a predseda si odmenu priráta k ostatným príjmom a zaplatí si dane a odvody ? Alebo ako by mal predseda postupovať v tomto prípade ?

2. Je nutný zamestnanecký pomer (spoločenstvo zamestná predsedu) a spoločenstvo by odvádzalo odvody za zamestnávateľa + predseda by si odviedol dane a odvody?

3. Je spoločenstvo subjektom, ktorý je oprávnený zamestnávať osoby v závislej činnosti ?

4. Pre istotu pridávam duplicitnu otazku: Je spoločenstvo subjektom, ktorý môže uzatvárať dohody o pracovnej činnosti ?

Aspon dodatocne to vysvetlim:
Problémom sa stala odmena predsedu spoločenstva.
Predseda tvrdí, že kvôli dohode o pracovnej činnosti by naše spoločenstvo muselo robiť mzdovú agendu, muselo by sa zaregistrovať na sociálnej a zdravotnej poisťovni a predseda by musel byť zamestnanec spoločenstva. Keby to bolo platené pravidelne, bola by to závislá činnosť, musíme objednať personalistku a mzdovú učtáreň,.. bolo by to drahšie.
Že môžeme nájsť dôchodcu (jeho mamu) a tá spraví akože kontrolu celého účtovníctva raz ročne a za to dostane túto odmenu 1680 € ( 140x12, do 1800€ ročne vraj dôchodca nemusí odviesť daň a odvody) - riadne na dohodu.
Že je to nie protizákonné, lebo je to jednorázová činnosť a môže mať dohodu, pokiaľ by to bola pravidelná činnosť, je to závislá činnosť.
Predseda vystupuje veľmi presvedčivo (je komunálnym poslancom), ale mne sa nezdá, že by to bolo také komplikované.
Ekvivalentom je odmena zástupcovi vlastníkov v bytových domoch, kde nie je založené spoločentvo. Tam vypláca odmenu zástupcovi vlastníkov správca z peňazí vlastníkov.
Pepa
20.06.15,16:10
Uvádzaš, že odmena je 140 eur mesačne. Táto bola schválená na schôdzi vlastníkov...... Ak áno, predseda je štatutárom s nárokom na odmenu - pravidelnú - teda mesačnú. Z pohľadu odvodov by spoločenstvo odvádzalo okrem ÚP a GP všetky odvody plus preddavky na daň.

1.Môžeme vzťah predsedu a spoločenstva riešiť dohodou o pracovnej činnosti a predseda si odmenu priráta k ostatným príjmom a zaplatí si dane a odvody ? Alebo ako by mal predseda postupovať v tomto prípade ?

Mohli by ste vzťah predsedu riešiť aj dohodou , odvody by boli aj na ÚP a GP. Odvody zráža a odvádza zamestnávateľ (spoločenstvo), nie on sám. Ak nepodpíše vyhlásenie k dani (je zamestnaný tak nepodpíše) tak spoločenstvo odvedie aj preddavky na daň

2. Je nutný zamestnanecký pomer (spoločenstvo zamestná predsedu) a spoločenstvo by odvádzalo odvody za zamestnávateľa + predseda by si odviedol dane a odvody?

Predseda spoločenstva je "automaticky" zamestnancom ak spĺňa dve podmienky. Právny vzťah (predseda) a právo na odmenu zo závislej činnosti (schválená odmena).
Čo sa týka odvodov, platí čo som uviedla v bode jedna.

3. Je spoločenstvo subjektom, ktorý je oprávnený zamestnávať osoby v závislej činnosti ?

Áno.

4. Pre istotu pridávam duplicitu: Je spoločenstvo subjektom, ktorý môže uzatvárať dohody o pracovnej činnosti ?

Áno.

Podľa zákona 182/1993 §7b(4) sa spoločenstvo nemôže zúčastniť na podnikaní iných osôb .. teraz neviem: môže (trvalo, prechodne) zamestnávať ?
Odmena je 140 eur mesačne.
sito
22.06.15,13:48
140 x 12 = 1 680 €. V Sk. 50 611,68.

Rada robí, vykonáva svoju, vašu dozornú činnosť zadarmo?

Mandant, tiež?

Bola by aj taká možnosť SVB zrušiť, dve tretiny vlastníkov musia súhlasiť, a len toho správcu platiť. Treba si to spočítať a zvážiť.

Kedysi dávno sa odmena pripočítala k príjmu od zamestnávateľa a zamestnávateľ vykonal všetky odvody, dane. Dnes?
katarina158
22.06.15,13:59
Dakujem !
Trochu sa hanbim, ze neviem, co je ÚP a GP.. zistim si.
Uistim sa, ci som dobre pochopila, dobre?
Netreba spisovat ziadnu zmluvu, predsedvi sa odveli na ucet 140 - preddavky na dan a spolocenstvo zaplati odvody zo 140 mesacne.
Chapem to dobre?
veronikasad
22.06.15,14:00
ÚP=úrazové poistenie
GP=garančné poistenie
katarina158
22.06.15,14:08
Dakujem, rada pracuje zadarmo. Mandant - správca má 14,50€ za byt a priestor za mesiac. K tomu platime 6,10 predsedovi a platime mu poistenie zodpovednosti za skody (to neviem, kolko je). Za spravu platime 20,60 mesacne za byt a priestor + to poistenie zodpovednosti.
Asi este doplnim otazku, lebo veci sa komplikuju.
katarina158
22.06.15,14:10
kruci a ja som si myslela, ze povinne su dane, socialne a zdravotne poistenie a basta. Dik!
sito
22.06.15,14:15
Takže, predseda ešte 6,10 x xyz bytov, NB x 12 = ?

Správca, mandant 14,50 x xyz bytov, NP x12 = ?

Noo, to máte pekne drahú správu vášho bytového domu, že?
katarina158
22.06.15,14:17
Veru. Bytov a NP je 23. Pozri si, co som doplnila.
katarina158
22.06.15,14:27
dik, este si mrkni doplnenie, prosim. Co povazujes za najjednoduchsie riesenie?
katarina158
22.06.15,14:33
Aj ja si myslim. Mat spravcu ma tu vyhodu, ze vlastnici musia vsetko odsuhlasit v rozpocte. U nas si rada nechala na zhromazdeni schvalit 2000 eur rocne na pouzitie podla jej uvazenia. Predseda ma k dispozicii (mimo odmeny, samozrejme) 1000 eur rocne. Na schodze chodi malo ludi, stacia clenovia rady a po jednej hodine si urobia, co chcu Predseda priniesol spravcu, rovno na prvom zhromazdeni mu zdvihol odmenu o vyse 100% .. u na sa deju aj ine veci ..
Ako by si odmenu spravcovi riesil ty ?
Dik.
sito
22.06.15,19:23
Ja som skôr za to SVB, logické. Veď to robia vlastníci bytov v dome pre seba. Ale? Ale vo vašom prípade zmením názor. Kedysi dávno u nás sami navrhli mi, 50 Sk. na byt a mesiac, ročne to bolo 205 200 Sk. Závisť spravila svoje, nechcel som nič, ani funkciu.

.. u na sa deju aj ine veci ..

S toho, čo si napísala a čo som si prečítal, nemôžem ti neveriť, že to v tom vašom dome, bytovom máte na riť. Ale, je to vaše, váš problém, že? Nech sa to u vás rieši, vyrieši.

Čím viac domov, bytov správca spravuje, tým môže ísť na nižšiu cenu za správu domu, domov. U nás je to ročne 3 000 €, 5,9523 na mesiac a byt. U vás 4 002 €. A je to kto, bytové družstvo, bývalý vlastník bytových domov, či súkromná osoba, ten váš správca, mandant?
katarina158
23.06.15,08:24
Správca je s.r.o, kolko má domov, to neviem. Priniesol ho nový predseda hned pri svojom zvolení, vtedy správca ziadal 7€ za mesiac a byt. Este pred podpísaním mandátnej zmluvy mu zhormazdenie /ale bolo málo ludí, predseda a jeho kamarátka majú vzdy 3-4 splnomocnenia, takze vsetkých prehlasujú/ zvysilo odmenu o 7,50 na 14,50. K tomu tých 6,10 predsedovi a je to 20,10€.
Aj ja si myslím, ze spolocentvo je lepsie. Ak správu robi predseda a dobre.
U nás je to tak: na potrebnú robotu je správca a orgány spolocenstva su skodlivy medziclanok na odlievanie penazi mimo schvaleneho rozpoctu a rozhodovanie, komu sa pridelia objednavky. Naposledy sa rade nepacila zapisnica zo zhromazdenia, vydala namiesto nej zapisnicu zo svojo zasadania a rozdala ju s tym, ze to je jedina legalna zapisnica. Zapisnica zo zhromazdenia nie je overena a rozdana doteraz, pritom sa podla nej ma kupovat novy vytah, predbezne za 35.000€.
Minuly rok sa predsedovi nepacil vysledok hlasovania sa, tak ho nezapisal (overoval a posledny upravoval zapisnicu...ach) a neskor povedal, ze nespokojni sa predsa mohli obratit na sud.... Na dalsie zhromazdenie som prviedla notarku, s tym, ze ju zaplatim, predseda ani nedovoli hlasovat o jej pritomnosti /viedol schodzu/.
Je komunallnym poslancom a dikciu ma ako predseda vlady, treba zazit.
Aj ine veci su u nas na ... specialne.
nunenko
23.06.15,09:26
Ako my ateisti hovoríme: "Boh ochraňuj túto krajinu!"
Tak potom aj ten najhorší správca za 6-7-8€/mesiac a byt je požehnanie oproti tomu (nielen) Vášmu SVB.
katarina158
23.06.15,10:52
sito, mate 11-poschodovy panelak?
katarina158
23.06.15,14:07
sito, tusim si chcel napisat, ze si za rok dostal 25200 Sk tj. 840 € tj. 70€mesacne za cely dom ... mylim sa ?
sito
23.06.15,18:37
Tak, tak! Vidíš, čo to nič narobí!

Troška divný panelák, že?

" katarina158 (Dnes 13:52) sito, mate 11-poschodovy panelak? "

" katarina158 (Včera 17:17) Veru. Bytov a NP je 23."

Ale bolo aj tak, že 1 Kčs na mesiac a byt za rok 504 Kčs. A cestovné, keď bolo treba niečo vybaviť 4 Kčs, tam a 4 Kčs späť, a bolo čo, sústavne. A aj to sa zdalo, niektorým, že moc je to. Ale, ruku nepriložili, skôr položili, jazyk.

No, fakt máte bohovú správu vášho domu.

Nie je nad to, keď ľudia dokážu byť dobytok, kawboj sa vždy nájde!

https://www.youtube.com/watch?v=9C38h-tuzP8