Siduska99
20.06.15,17:15
chcela by som sa opytat na jednu otazku ohladom auta... kupila som auto pred 4 rokmi...majitel ho odhlasil ale nebolo na mna prepisane.. kedze mi nedorucil vsetky papiere.. nemohla som ho na seba ani prihlasit... chcela som mat najprv vsetko v poriadku .. do par tyzdnov mi stale nedorucil papiere a vyhybal sa..tak sa moj znamy nahneval a auto mu znova zaniesol.. tym padom ako keby ostalo pisane stale na neho kedze prepisneprebehol...po dlhom case sa ozvala policia... chcu o tom vediet nejake podrobnosti len sa chcem opytat moze byt z toho pre mnavelky problem
KEJKA
20.06.15,15:22
kúpila si auto a vzdala si sa ho? Vrátil ti peniaze?
Kedže si auto nikdy právne nevlastnila, nemôžeš mať problém.
Vrátila si ho spôsobom, ktorý vieš preukázať? Potvrdil ti napr. predajca, že auto prevzal, resp. prevzal kľúče a techničák?
Ak nie, bude to tvrdenie proti tvrdeniu. Zožeň si na vrátenie svedkov.
misoft
20.06.15,15:24
Podľa mňa - ani nie - nakoľko vozidlo ste vrátili pôvodnému majiteľovi. Ty ho nevlastníš, nemáš ho na seba prepísané. Problémy bude mať on. Polícii len sucho oznám, že pôvodný majiteľ ti vtedy neposkytol doklady od vozidla potrebné k prepisu a tak sa zmluva o kúpe anulovala a vozidlo bolo vrátené pôvodnému majiteľovi. Teda ho nevlastníš, nemáš teda povinnosť ho prihlasovať, keď ho nemáš.
Siduska99
20.06.15,15:37
Vtedy som ho potrebovala len tak na chvilu preto som kupila obycajnu skodovku..ktora stala 300 eur... mala vsak naraznik kuktoremu papiere neboli... vtedy sa kaslalo na tie peniaze neriesilo sa to preto tym ze by sme chceli peniaze spat... jednoducho sa mu vratilo auto a tym to skoncilo... no po tej dlhej dobe sa ozvala policia.. ze musim vypovedat lebo netusia kde auto je a kedze som ho kupila tak chcu vediet co a ako
buchač
20.06.15,15:44
..." mala vsak naraznik kuktoremu papiere neboli..."
--------------------------------------------------
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

To som teda zvedavý, čo za novinky sa ešte dozvieme ...;)
lujza.j
20.06.15,15:53
aká pekná rozprávka:D
Siduska99
20.06.15,16:52
ta skoda bola vytuningovana.. taky mlady chalan ju mal...a ked sme sli na policiu tak povedali ze dolozit papiere na tuning.. a na ten naraznik on papiere nemal
Dušan Strelec
25.06.15,06:30
Motorové vozidlo je vec hnuteľná, teda vlastníctvo by sa malo prevádzať na základe kúpnej zmluvy (môže byť aj ústna).
Prepis vozidla je len evidenčný úkon, ale neprepísanie vozidla podľa mňa neruší vlastnícke právo nadobudnuté kúpnou zmluvou.
Teda, ak ste vozidlo nadobudla (kúpila) na základe písomnej kúpnej zmluvy, aj predaj (zmena vlastníctva) by mal mať písomnú formu. (teda za predpokladu, že chcete pokojne spávať)
Inou alternatívou by bolo odstúpenie od kúpnej zmluvy, čím by sa vlastníctvo opetovne previedlo na pôvodného vlastníka.

Prestavte si iný prípad:
predáte vozidlo cudzej osobe, ona niekoho zrazí na prechode, prípade spôsobí týmto vozidlom škodu a bude tvrdiť, že auto je vaše, lebo nebolo prepísané?

Každopádne by som odporúčal mať písomný doklad o tom, že ste vozidlo vrátili pôvodnému majiteľovi, prípadne mať písomné vyhlásenie svedkov o tom, že sa tak stalo a za akých okolností. Ak uvádzate, že sa o predmetné vozidlo zaujíma polícia, asi tam nie je všetko v poriadku
buchač
25.06.15,07:01
Inou alternatívou by bolo odstúpenie od kúpnej zmluvy, čím by sa vlastníctvo opetovne previedlo na pôvodného vlastníka.rokmi
==================================

Po 4 (ŠTYROCH) rokoch odstúpiť od pôvodnej zmluvy...?
V súvislosti, že bolo 4 roky používané ???

CHORÉ...
Dušan Strelec
25.06.15,07:12
ako sa to vezme, ak si povodny majitel nesplnil podmienky dohodnute v kupnej zmluve (napr. ze zabezpeci odhlasenie vozidla) nemoze to byt dovod na odstupenie od zmluvy, keby si bol na strane kupujceho, tiez by to bolo chore? vyplatil si peniaze a nemozes s nim disponovať?
Dušan Strelec
25.06.15,07:15
este doplnenie:
kedze mi nedorucil vsetky papiere.. nemohla som ho na seba ani prihlasit... chcela som mat najprv vsetko v poriadku .. do par tyzdnov mi stale nedorucil papiere a vyhybal sa..tak sa moj znamy nahneval a auto mu znova zaniesol

Z toho dedukujem, ze auto nebolo vratene po 4 rokoch, ale po par tyzdnoch. po 4 rokoch sa o to zaujima policia
buchač
25.06.15,07:20
Ale majiteľ v tomto prípade si splnil povinnosť = odhlásil na DI.
Viď úvodný príspevok.

-------------------------------------------
Ale ešte raz zopakujem.

Ak niekto kúpil auto, tak si mal poriešiť všetko do 6 mesiacov a nie pindať po 4 rokoch.
Chápeme sa ?
-------------------------------------------
Neverím, že by auto stálo 4 roky bez používania...takže je potom v poriadku, ak sa po tak dlhej dobe domáha svojich práv ?
Veď na nové auto je maximálna záruka 5 rokov a nie na nejakú starú,ojazdenú šunku...aj keď bola akože vytunovaná.
Chápeme sa ?
misoft
25.06.15,15:24
@Dušan Strelec: treba čítať poriadne. Treba vedieť postup pri prepise vozidla.
A) Bývalý majiteľ totiž na DI dáva tlačivo na odhlásenie/prehlásenie vozidla - v ňom sa uvádza pôvodný majiteľ a pri prepise BUDÚCI majiteľ - v tomto prípade Siduska99. Zároveň Siduska99 podáva tlačivo prihlásenie vozidla. K tomu (je to najlepší spôsob) by museli byť prítomní obaja. A všetky doklady - tz. veľký techničák, malý techničák, potvrdenia o EK, TK, občianske preukazy. Nový majiteľ zároveň potvrdenie o PZP!
No a tu je ten pes zakopaný - ak pôvodný odhlásil (pretože sa dá i postupne), mal odovzdať VŠETKY doklady od vozidla Siduske - a on jej NEDAL niečo z toho - predpokladám veľký techničák. Takže bez toho ona toto vozidlo NEMOHLA prihlásiť. Žiadala ho opätovne - nereagoval. Vrátila auto. On ho mal teda opätovne prihlásiť. Lenže neprihlásil - bolo teda evidenčne v diere.
Polícia pri kontrole však narazila na toto a zistila, že by mal byť nový majiteľ - Siduska99 - a tak začína pátrať, prečo vozidlo nie je prihlásené (po tak dlhej dobe. A stavím sa, že i poisťovňa začala zisťovať - nakoľko i PZP "lietalo" v lufte). No ona ho pre chýbajúce doklady (a tiež už pre nevlastnenie vozidla) toto nemohla urobiť. Ešte doplním - súčasťou prehlasovania/prihlasovania je i fyzická kontrola evidenčných znakov - VIN!
lukino_B
26.06.15,07:44
nekupoval by som auto od kadejakého predajcu, keby si to kupila pekne z bazaru tam by sa všetko podchytilo papiermi...
lukino_B
26.06.15,07:49
a peniaze čo ? ... takto by som nekupoval auto, bazar je v tomto podla mna lepši
lujza.j
26.06.15,09:10
No uz som sa bala,ze nespomenies bazar:D....ako v kazdej teme okolo aut....
Dušan Strelec
26.06.15,10:53
Za predpokladu, že chceme dotyčnej osobe skutočne pomoct je potrebne upresnit tieto veci:
1. Kedy klientka kupila vozidlo
2. Na zaklade akeho pravneho aktu - listiny
3. Ak boli dohodnute povinnosti predavajuceho, ake konkretne nedodržal, nesplnil?
5. Kedy predmetne vozidlo vratila a na zaklade čoho (len tak, ustne, pisomne), resp. aku dobu bolo toto vozidlo pouzivane dotycnou osobou.

Dovolim si predpokladat, ze dotycna osoba, ktora ziada o radu nepotrebuje nazor mudrca, ako pred 4 rokmi nemala postupovat, nakolko sitaucia uz vznikla, teda hlada riesenie na konkretnu situaciu.
Teda zhrnutie:
@buchač Ak niekto kúpil auto, tak si mal poriešiť všetko do 6 mesiacov a nie pindať po 4 rokoch Chápeme sa?- NECHAPEME, nevieme do kedy to pani poriesila(teda vratila vozidlo) a podla mna nepinda, ale hlada info ze ake nasledky mozu byt z pripadu, ktory sa stal pred 4 rokmi (z prispevku nie je jednoznacne, ze pani vozidlo vratila az po 4 rokoch pouzivania, chapeme sa?)
@misoft nikto nespochybnuje postup pri prepise, no z clanku je zrejme, ze sa tento ukon nevykonal, ale nevieme z akeho dovodu, teda popisovat priebeh prepisu je odveci a offtopic, dolezitejsie je presne definovať, resp. preukazať na zaklade akych okolnosti nemohol byť, resp. nebol prepis vykonaný
@siduska99 vlastnictvo vozidla na zaklade kupnej zmluvy je jedna vec, evidencia na policii vec druha. Podla mna, ak nadobudnes hnutelny majetok na zaklade kupnej zmluvy, si vlastnikom tohoto vozidla az do doby nasledneho predaja, resp po dobu odstupenia od zmluvy (pre mudrcov: dovody a platnost odstupenia od zmluvy je na dohode predavajuceho, kupujuceho a pripadne na sude, vsetko ostatne su zbytocne keci)
juraj.be
28.06.15,11:15
Pokial to auto nebolo nikdy prepisane na teba, tak problem mat nebudes
lukino_B
30.06.15,17:46
:D jasné a ty pridávaš spamy ku každému komentu, keď nevieš vyjadriť názor tak neotravuj ;)