alexxandra
26.10.04,19:03
Dobry den,

chcela by som poprosit skusenejsich o radu, ako to vyzera s DPH v cestovnej kancelarii a na co by som si mala davat pozor.

Podla najnovsej verzie zakona sa mi javi,ako keby boli cestovne kancelarie a cestovne agentury postavene na roven.je v tom nejaky rozdiel?

Dalej som si nastudovala §65 a javi sa mi ako celkom zrozumitelny,dokonca sa mi system zdanovania "zisku" zda vyhodnejsi,zvlast,ak nakupuju cestovky od neplatcov. Dost narocne sa mi javi evidovat si kazdy zajazd ako samostatny obchodny pripad za ucelom zistenia prirazky cestovnej kancelarie,ale to je uloha pre majitela,resp.personal.

Docitala som sa tiez,ze zajazdy mimo unie su oslobodene.To je sice fajn,ale ako oslobodene? S narokom na odpocet,alebo bez naroku? Nemam na mysli odpocet zo sluzieb cest.ruchu od inych,to nieje tak ci tak mozne uplatnit.

Ale co taka rezia,telefony,prenajom? Je tam narok na odpocet v plnej vyske,alebo si treba stanovit nejaky pomer,ze akym podielom sa podielaju na trzbach zajazdy v ramci unie a ako mimo?

Nepredpokladam,ze pri normalnom fungovani by mal do hry vstupit koeficient.
Predpokladam,ze jediny problem by mohol nastat,ak by v cene bolo aj poistenie liecebnych nakladov,ked poistne je sluzba na koeficient,ale toto cestovky asi nepoistuju.

Je nejaky rozdiel medzi tym,ked sa preda zajazd obcanovi Slovenska, ineho clenskeho statu alebo obcanovi tretieho statu?

Je nejaky rozdiel,ked sa preda zajazd inej cestovnej kancelarii? Co ak je tato cestovka tuzemska - z ineho clenskeho statu - z tretieho statu?

Medzinarodna osobna doprava je na uzemi SR oslobodena.Co to v pripade cestovky obnasa?

Malo by ma este nieco napadnut? :-)

Uf,uznavam,ze toto je otazok privela,ale myslim si,ze toto je extra tema,ktora ma v sebe vela nastrah. Neocakavam,ze teraz si niekto sadne a napise prirucku "Ako uctovat DPH v cestovke" :-), ale povazovala by som za velmi prinosne, keby aspon obcas niekto prispel niecim,co vie,a tohoto strasiaka by sme nejako spolocne zvladli.

Vdaka :-)
M3G
26.10.04,18:56
Dobry den,

chcela by som poprosit skusenejsich o radu, ako to vyzera s DPH v cestovnej kancelarii a na co by som si mala davat pozor.

Podla najnovsej verzie zakona sa mi javi,ako keby boli cestovne kancelarie a cestovne agentury postavene na roven.je v tom nejaky rozdiel?

Dalej som si nastudovala §65 a javi sa mi ako celkom zrozumitelny,dokonca sa mi system zdanovania "zisku" zda vyhodnejsi,zvlast,ak nakupuju cestovky od neplatcov. Dost narocne sa mi javi evidovat si kazdy zajazd ako samostatny obchodny pripad za ucelom zistenia prirazky cestovnej kancelarie,ale to je uloha pre majitela,resp.personal.

Docitala som sa tiez,ze zajazdy mimo unie su oslobodene.To je sice fajn,ale ako oslobodene? S narokom na odpocet,alebo bez naroku? Nemam na mysli odpocet zo sluzieb cest.ruchu od inych,to nieje tak ci tak mozne uplatnit.

Ale co taka rezia,telefony,prenajom? Je tam narok na odpocet v plnej vyske,alebo si treba stanovit nejaky pomer,ze akym podielom sa podielaju na trzbach zajazdy v ramci unie a ako mimo?

Nepredpokladam,ze pri normalnom fungovani by mal do hry vstupit koeficient.
Predpokladam,ze jediny problem by mohol nastat,ak by v cene bolo aj poistenie liecebnych nakladov,ked poistne je sluzba na koeficient,ale toto cestovky asi nepoistuju.

Je nejaky rozdiel medzi tym,ked sa preda zajazd obcanovi Slovenska, ineho clenskeho statu alebo obcanovi tretieho statu?

Je nejaky rozdiel,ked sa preda zajazd inej cestovnej kancelarii? Co ak je tato cestovka tuzemska - z ineho clenskeho statu - z tretieho statu?

Medzinarodna osobna doprava je na uzemi SR oslobodena.Co to v pripade cestovky obnasa?

Malo by ma este nieco napadnut? :-)

Uf,uznavam,ze toto je otazok privela,ale myslim si,ze toto je extra tema,ktora ma v sebe vela nastrah. Neocakavam,ze teraz si niekto sadne a napise prirucku "Ako uctovat DPH v cestovke" :-), ale povazovala by som za velmi prinosne, keby aspon obcas niekto prispel niecim,co vie,a tohoto strasiaka by sme nejako spolocne zvladli.

Vdaka :-)
Ospravedlňujem sa za kratší príspevok, ale zatvárajú sa mi oči a nedá mi to...
Pri cestovnej kancelárii alebo agentúre, ak nakupujete zájazdy od iných CA alebo CK, nemáte nárok na odpočet DPH pri týchto zájazdoch(z provízie, ktorú Vám faktúruje iná CK alebo CA - preto ju tam ani väčšina neuvádza). Je to logické, lebo keby ste mali nárok a Vaša provízia by bola menšia ako provízia C. od ktorej nakupujete, mali by ste vždy nadmerný odpočet...
Ak faktúrujete do únie, dávate DPH na Vašu províziu.
Ak mimo úniu, žiadne DPH. Nárok na odpočet nemáte v žiadnom prípade, ako som už spomínal.
Koeficient nepoužívam, myslím, že nemám dôvod - ako ste spomínali v bežnej prevádzke CK alebo CA a DPH z réžií odpočítavam v plnej výške.
Čo sa týka predaja zájazdu iným ako slovenským občanom, videl som v tom nejaký problém, ale teraz nepoviem aký, lebo ma nenapadá.
Nočný vták out.
alexxandra
26.10.04,19:50
dakujem, tiez sa mi uz zatvaraju oci,ale si to vytlacim a pred spanim si to este precitam par krat :-)

Este som sa chcela opytat,co su to vlastne sluzby cestovneho ruchu.Su niekde vymenovane? Patri tam aj doprava? Lebo o medzinarodnej doprave osob hovori samostatny paragraf.A potom neviem,ci to neni nejaka specialna kombinacia,cestovna kancelaria + medzinarodna doprava :-)

Mimochodom,ked uz sme pri tej medzinarodnej preprave osob.Tzv.stare clenske staty ju vacsinou maju oslobodenu.Vie niekto,ako to maju osetrene tzv.nove clenske staty? Vdaka :-)

Dobru nocku all.
alexxandra
30.10.04,07:46
Este by som sa chcela opytat,ako je to s leteckou dopravou osob,aj v ramci cestovky.

Letecka doprava sa posudzuje podla ciela,ci to je v ramci unie alebo mimo? :-) Asi ano.
Moze mi ktomu niekto dat par vysvetlujucich slovicok? :-) Dakujem.
marcelaStanakova
01.03.05,05:55
Chcela by som sa spýtať kto má skúsenosti s vedením DPH v CK.Jedná sa o to, že odvádza sa DPH už zo zálohy vybratej od klienta potom si klient rozmyslí a zájazd sa stornuje čo potom s DPH zaujíma ma názor iných CK.
ik-a
01.03.05,08:22
Zakladny princip DPH u CK je nasledovny:
1. nakup sluzieb cest.ruchu spolu s DPH
2. predaj sluzieb cest.ruchu

Rozdiel medzi tymito ciastkami je prirazka CK. Prirazka CK je predmetom DPH, avsak vratane DPH.
Priklad:
1. nakup 1000,- Sk
2. predaj 2190,- Sk

Rozdiel 1190,- Sk
Zaklad 1000,- Sk
DPH 190,- Sk

V pripade stornovanej zalohy sa postupuje ako pri dobropise. Ved aj v uctovnictve sa ti storna zobrazia ako minusove polozky.
Vladimír Ozimý
02.03.05,08:29
No dôležitá zákonna norma je 281/2001 zákon o zájazdoch kde je aj presne špecifikované, čo je zájazd a aké kombinácie služieb. Dalej samozrejme system odvodu dph je taký že služby vrátane DPH na vstup a rozdiel medzi vstupom a výstupom je marža vrátane DPH. Čo sa týka DPH na telefon kanc. potreby si normálne uplatnujete v plnej výške na vstupe, DPH si neuplatnujete len zo služieb, ktoré Vám idú do ceny zájazdov. Pozor ak však takúto službu poskytnete podnikateľovi na jeho podnikateľské účely tak potom sa paragraf 65 toho netýka a idete normálnym režimom zdanenia. Čo sa berie však za podnikateľa. Nemyslí sa tým predaj inej CK ale napr. zariadite ubytovanie v chorvátsku pre podnikateľa nie ako dovolenku ale ako školenie. Je to služba na jeho podnikateľské účely a tým pádom cena je v plnej výške aj s DPH. Čo sa týka koeficientu ten sa týka oslobodených služieb podľa paragrafov 28až... s výnimkou paragrafu 39 a ...Kedysi sa to týkalo aj cestoviek pretože do poisťovacích služieb patrilo aj sprostredkovanie poistného, ale v novej DPH je sprostredkovanie bokom a CK si provizie z poistného normálne zdanuju to znamena nema to vplyv na koeficient. čo sa týka dopravy. čo sa týka dopravy, doprava je oslobodená vrámci tuzemska a tretích krajín, nie však vrámci EÚ. Letecká tam si myslím že je komplet oslobodená, zatiaľ som nevidel letenku s DPH, ale to neviem na isto.
Vladimír Ozimý
06.04.05,08:03
Ahojte poraďáci,

no mňa by zaujímalo ako riešite zálohy na zájazd akým spôsobom si určujete podiel zisku na zálohu, pretože mi poskytujeme napr. na 99 percent len chorvátsko to jest marža je oslobodená ale máme tam dopravu ktorej časť ide do dph a tú je oriešok... Ako si určiť v akej výške ide podiel do marže pretože napr. cena dopravy je 50 000 SK no ja však v marci neviem či pojde na ten turnus 30 ludi 40 ludi alebo 25 ludi, takže ak dám napr. cenu za dopravu 2000 SK tak ak mi pojde 25 ludi v autobuse tak mam naklady akurat vykryte a tym padom nemam ziadnu prirazku a ani ziadny odvod dph ale ak mi pojde 40 ludi v autobuse tak potom už je tam marža, ktorú treba rozdelit na podiel doravy v tuzemsku a v tretich krajinach(ta je oslobodena) a na marzu cez EU (ta je vrátane dph). Ako to riešite vy? Dakujem za kazdu skoru radu...

Majte sa krasne
Vladimír Ozimý
06.04.05,14:18
no mna by ešte zaujimalo sú to také hranie sa so slovami....napr sprostredkujeme predaj kupelneho pobytu ale oni nam neposkytnu proviziu ale finančny bonus podla zmluvy....berie sa to v tomot pripade ako provizia s dph alebo je to oslobodene od dph ako financny bonus...
halibut
06.04.05,16:30
ja uctujem CA, tam zalohy ktore sa prijimaju na ucet alebo v hotovosti sa postupuju dalej na CK, účtujem to na 324. CK posle spravidla fakturu na proviziu vacsinou s rozpisom DPH, takze z mojho pohladu je to jednoduche. Lenze ak ma CA popri tom aj zmenaren a predaj leteniek (moj pripad) vstupuje do hry koeficient, a cely zmysel byt platcom DPH sa straca lebo nevznika takmer ziadny narok na odpocet DPH. V pripade CK by sa mala zdanovat aj prijata zaloha a viest na to evidencia. podrobny komentar §65 bol v poradcovi 10/2004
kikimi
09.04.05,20:52
DPH v CK je asi jedna z najtazsich veci nielen pre cestovkarov a ich uctovnikov ale aj pre samotnych pracovnikov dan. uradov a dan. riaditelstva.
Sama som cestovkarka, ale mam vedomosti aj z uctovnictva a dani, takze sa viem pozriet na ten problem z takeho ucelenejsieho pohladu. Takze skusim odpovedat podla svojho svedomia a vedomia :

Trosku z cestovkarskej terminologie:
CK /mozu byt touroperatormi=TU ale aj predajcami/ a CA /su predajcami/.
TU = organizator zajazdu, ten ktory nakupuju jednotlive sluzby z ktorych sa sklada zajazd od dodavatelov
Predajca = ten, ktory sprostredkúva produkt (=zájazd) medzi TU a klientom.

A teraz k Vasim otazkam:

1) "ze zajazdy mimo unie su oslobodene". Pre urcenie vypoctu DPH je dolezite smerovanie zajazdu. Zajazdy podla smerovania (=destinacie) sa delia:
* do clenskych statov EU (predajna cena = suma nepodliehajuca DPH /je to suma nakupovanych sluzieb/ + PRIRAZKA CK VCITANE DPH)
* do tuzemska - detto
* do 3. statov - (predajna cena = suma nepodliehajuca DPH /je to suma nakupovanych sluzieb/ + prirazka CK OSLOBODENA od DPH)
* zajazdy zahrnujuce kombinaciu predch. sposoby (uctovne komplikovane) - napr. autobusovy zajazd do Grecka - zahrna sluzby v sl. st. EU (bus prechadza SR, MR, GR, pobytova sluzby nakupujeme v GR) a zahrna aj sluzby v 3. statoch (bus prechadza Srbskom a Bulharskom) - POZOR je potrebne urcit z celk. nakladovej ceny zajazdu POMER obidvoch typov a v tomto pomere je potrebne rozpocitat aj prirazku.
Napr.
zajazd stoji 4.800,- Sk
Naklad busu - 2.000,- (z toho 1500 v EU a 500 v non EU)
pobyt 1000 v EU
NAKLADOVA CENA 3.500 v EU a 500 v non EU = (pomer 7 : 1)
prirazka CK (spolu 800,-) 700,- (vcitane DPH) a 100 osl. od DPH
CENA ZAJAZDU 4.800,- Sk
***prirazka je vykon CK a ako taky vchadza do koef. aj ked je osl.
POZOR - kalkulacie ako su vyssie uvedene by mali robit cestovkari, ktori by ich mali poskytnut Vam, aby ste vedeli uctovat DPH pri jednotlivych zalohach.
Cize by ste mali dostat tento rozpis:
cena 4.800,- (nepodlieha DPH: 4000,- DZ+DPH 19% =700,- DZ osl.=100,-)
zaloha: 480,- Sk (nepodl. DPH 400,- DZ+DPH 19%´70,- a DZosl. ´10,-)
podla uhradenej zalohy by ste mali adekvatnym pomerom vypocitat pomery z jednotlivych polozie. Je to velmi komplikonane, nakolko neexistuje ziaden rezevacny program, ktory by to vedel prepocitat. Preto doporucujem pracovat s excelom, kde si vytvorite vlastny programcek na prepocet - ale je to velmi narocne na cas!
JA VIEM, ZE CELE JE TO CHORE, ALE MA NIEKTO NIECO LEPSIE a JEDNODUCHSIE???? Samozrejme pri dodrzani zakona :-)

2) "poistenie liecebnych nakladov," - dalsia anomalia . Cestovky sprostredkuju poistenie zvacsa pre 1 poistovnu, od ktorej dostavaju proviziu. Poistovacie sluzby su oslobodene, ale do 31.12.2004 sme boli povinni odvadzat z provizie 19 % DPH a od 1.1.2005 je nasa provizia oslobodena /ale pozor - ovplyvnuje koeficient/

3) "rozdiel medzi tym,ked sa preda zajazd obcanovi Slovenska, ineho clenskeho statu alebo obcanovi tretieho statu" a tiez "a preda zajazd inej cestovnej kancelarii? Co ak je tato cestovka tuzemska - z ineho clenskeho statu - z tretieho statu?" - Nie, zakon rozoznava iba rozdiel, ci preda zajazd platitelovi DPH podla tohto zakonu (vtedy sa pouzije §9) alebo neplatitelovi DPH (pouzije sa § 65). Ale cestovky tuzemske si medzi sebou nepredavaju zajazdy, ale sprostredkuju (cize §65)

4)" Medzinarodna osobna doprava je na uzemi SR oslobodena.Co to v pripade cestovky obnasa" - ak uctuje pre neplatitela - cize podla § 65 - vid. bod 1), zajazdy do tuzemska. Ak uctuje pre platitela DPH - ide podla § 9
kikimi
09.04.05,21:14
PRE VLADIMIRA:
"akým spôsobom si určujete podiel zisku na zálohu" a "cena dopravy je 50 000 SK no ja však v marci neviem či pojde na ten turnus 30 ludi 40 ludi alebo 25 ludi, takže ak dám napr. cenu za dopravu 2000 SK tak ak mi pojde 25 ludi v autobuse tak mam naklady akurat vykryte a tym padom nemam ziadnu prirazku a ani ziadny odvod dph ale ak mi pojde 40 ludi v autobuse tak potom už je tam marža,"
- precitajte si predchadzajuci moj prispevok. Kazda cestovka MUSI mat kalkulacie ! ! !
Ved cestovka kupuje CELY BUS (ktory sa sklada z jednotlivych sedaciek, ktore predava) za JEDNU a tuto cenu "ROZTAVI" na jednotkove ceny! My predsa nepredavame autobus ako celok dalej, ale predavame jednotlive sedacky!
To by pri takej filozofii aj obchod mohol DPH odvadzat za celu dodavku, ktoru nakupil naraz /pricom jednotlive kusy z tejto dodavky isli za rozne ceny - plnu, zlavnenu, akciovu a vypredajovu, ktora moze byt "pod cenu/.

Skusme spolu kalkulaciu a skusme spolu pocitat: bus do Talianska (pre jednoduchost LEN do krajiny EU) stoji 120.000,- (tuto sumu mam automaticky v nakladoch) - ja urobim na neho kalkulaciu 3.500,- Sk / sedacku.
Kedze bus ma 40 miest - vychadza mi nakl. cena sedadla 3.000,- Urobim si kalkulacny list na - cenu 3.000,- a 500,- je prirazka (DZ - 420,20 +19 % DPH - 79,80).
Predam 20 miest? Utrzim - 20 x 3.500,- = 70.000,-,
do trzieb zauctujem: 20 x 3.420,20 = 68.404,-
a DPH na vystupe: 20 x 79,80 = 1.596,-
(moja strata: 120.000,- - 68.404,- + 1.596,- = 53.192,-)

Predam 40 miest? Utrzim - 40 x 3.500,- = 140.000,-
do trzieb zauctujem: 40 x 3.420,20 =136.808,-
a DPH na vystupe: 40 x 79,80 = 3.192,-
(moj zisk: 120.000,- - 136.808 + 3192 = 13.616)
soske
21.06.05,06:41
1/
***prirazka je vykon CK a ako taky vchadza do koef. aj ked je osl.
POZOR - kalkulacie ako su vyssie uvedene by mali robit cestovkari, ktori by ich mali poskytnut Vam, aby ste vedeli uctovat DPH pri jednotlivych zalohach.

2/ "poistenie liecebnych nakladov," - dalsia anomalia . Cestovky sprostredkuju poistenie zvacsa pre 1 poistovnu, od ktorej dostavaju proviziu. Poistovacie sluzby su oslobodene, ale do 31.12.2004 sme boli povinni odvadzat z provizie 19 % DPH a od 1.1.2005 je nasa provizia oslobodena /ale pozor - ovplyvnuje koeficient/


Čaute poradáci
Mám otázky k vyšším citátom
1/ Podľa môjho názoru a ako to robíme i my pri sprostredkovaní predaja zájazdu iných ck na základe zmluvy o obch zastúpení.. časť provízie, ktorá je oslobodená od DPH/služby v tretích krajinách/ by nemala vstupovať do koeficientu, keďže nepatrí do skupiny služieb oslobodených podľa §28 až 41 ako je uvedené v §49(3) na ktoré sa odvoláva §49(4).

2/V zmluve o obch. zastúpení je aj bod v ktorom nám ck ktorej zájazdy predávame priznáva aj províziu z poistenia liečebných nákladov a v províznom rozpise ju uvádzajú ako oslobodenú od DPH.
Pýtam sa: vstupuje nám provízia za poistenie do koeficientu, ak v zhode s §37 nie sme ani poisťovacími maklérmi ani agentmi, pretože nemáme uzavreté zmluvy s poisťovacími spoločnosťami ale iba o obchodnom zastúpení vyššieuvedenej ck? Podľa môjho názoru nie.

Čakám na Vaše rady
Soske:)
soske
21.06.05,07:31
Halóóó

Pridajte sa niekto:(
soske
23.06.05,05:17
:( Čakám na pomóóóć..
Vladimír Ozimý
23.06.05,09:55
k tomu koeficientu no treba sa riadit paragrafom 50 to znamena ze ak neposkytujete sluzby poadla paragrafu 28 až 41(bez 37 a 38) z ktorych ratate koeficient, vsetky ostatne oslobodenia ktore vam vznikaju na zaklade tohto zakona nema vplyv na vysku dph na vstupe.

čo sa tyka tej provizie za poistenie...ak mozem poprosit nasmerujte ma z coho vychadzate ze je to oslobodene od dph....

no ca sa tyka tej dopravy-ja v tom tiez vidim oriesok -ja by som tvoril internu smernicu na sposob zuctovania zaloh na dopravu, kde by mala byt urcena kalkulacia pri obsadení autobusu napr. od 20 ludi do 40 ludi, pricom vyska prirazky sa urci az pri presnom pocte osob myslim

no a este ma napadla jedna vec:

skor by som urobil kalkulaciu na pocet ludi pri ktorych mam nulovy bod to jest ak mam cenu dopravy 120 000 SK ale cenu na jedneho mam 3500 SK to znamena ze 120000/3500=34 ludi ked bude v autobuse tak mam vratenu dopravu a potom kazdy kto bude nad tento pocet bude v plnej vyske zdaneny ako prirazka z dopravy...porozmyslajte zda sa mi to najschodnejsie
soske
24.06.05,05:20
Zdravím
K tomu poisteniu. My ako CK predávajúca zájazdy inej CK dostávame po úhradách od nich provízny rozpis, ktorý im my následne fakturujeme a v tom rozpise uvádzajú províziu pre nás z poistenia s 0% sadzbou DPH. Robia to zle? Majú nám ako obch. zástupcovi rozpísať províziu z poistenia s 19% DPH(keďže nie sme ani pois. agen ani maklér §37), alebo mám ich potvrdenie z rospisom ignorovať a fakturovať im províziu z poistenia s DPH ??
Vďaka za rady
Vladimír Ozimý
24.06.05,06:02
no ja si myslim ze sprostredkovanie poistenia je oslobodene len ak to robi agent alebo makler...ak nie ste ani jedno ani druhe tak to treba zdanit...pretoze v zakone to tym padom je riesene ako klasicka provizia za sluzby...s miesto dodania v tuzemsku
soske
24.06.05,06:16
Ďakujem za rady, pekný deň

:D
kikimi
18.09.05,17:41
no ja si myslim ze sprostredkovanie poistenia je oslobodene len ak to robi agent alebo makler...ak nie ste ani jedno ani druhe tak to treba zdanit...pretoze v zakone to tym padom je riesene ako klasicka provizia za sluzby...s miesto dodania v tuzemsku
CK pokiaľ majú zmluvu LEN s 1 poisťovňou sú považované za agentou (podľa Zák. č. 95/2002 o poisťovnícte - § 13, odst. 10 - je poisť. agentom právnicka ale. fyzická osoba, ktorá je oprávnená vykonávať činosti v mene poisťovne. Keďže všetky CK majú s poisťovňami zmluvu o ich zastupovaní, sú považované za agentouv a preto je ich provízia oslobodená a má dopad na výšku odpočítateľnej dane.
kikimi
29.04.06,21:06
Vladimír Ozimý
23.07.07,16:13
po sto rokoch vyťahujem túto tému

ak fakturujete inej CK do EU fakturujete s DPH? (bez ohľadu na to či je platiteľ alebo nie je?)

ide o to že slovenská CK zariadí zajazd pre CK v EU a fakturuju im sumu za zajazd ale oni tu vybavia ubytovanie,sprievodcu skratka všetko...asi by bolo lepšie ak by tieto služby smerovali na nich do EU a oni si fakturovali len proviziu bolo by to menšia DPH nie? čo si myslíte
Vladimír Ozimý
23.07.07,18:37
Tak som sa nad tým zamyslel a vychádza mi toto

1. ak poskytnem služby CK v EU na uzemí slovenska v plnej výške faktúru zdaňujem keďže ide o tuzemské plenie a poskytujem tieto služby podnikateľskému subjektu
2. ak poskytnem tieto služby súkromnej osobe zdaňuejm len maržu podľa par. 65 ktorá sa chápe ako cena s DPH.

keďže ide o aktívny cestovný ruch to jest služby poskytované na území SR tak bude táto služba vždy s dph ide len o to aký spôsob sa uplatní to jest či par. 65 alebo sa uplatní klasický postup a odvedie sa dph z celej sumy...a to záleží na tom komu službu poskytujeme...to je moja úvaha...dobrú noc...
EMILY04
16.10.09,21:30
Ako hľadám, tak hľadám a akosi nemôžem nájsť.
Prosím poraďte mi. Prvý krát začínam účtovať osobitne CK a CA.(obidve sú s.r.o a platcovia DPH)
Moje otázky sú možno jednoduché no verím, že mi na ne niekto odpovie.
Budú tak laicky napísané.
1. Klient si na základe ponuky CA objedná zájazd. Zaplatí za neho
zálohu. Tento zájazd je produktom inej CK. Prijatý preddavok CA zaúčtuje ako 221/314. Tento preddavok uhradí CA touroperatorovi(CK) a zaúčtuje to ako 314/221.Provízia CA je napr. 50€ Na túto províziu vystaví CA faktúru pre CK 42,02 ZD a 7,98 DPH19%=50€
to CA zaúčtuje ako 311/602 42,02€
311/343 7,98€
Do základu dane z príjmu vstupuje 42,02€.
To mi je zatiaľ jasné.

2. CK príjme peniaze od CA a tie zaúčtuje ako 221/324
a teraz neviem čo ďalej. Aké ďalšie účtovné operácie na strane CK môžu nastať. Napr. ak je to zájazd na území SR,. CK prídu faktúry za ubytovanie a stravovanie.
Čo je základom dane pre DPH a dane z príjmu.
A ako sa zúčtuje prijatá faktúra od CA za províziu?
Potrebovala by som poradiť ako to vlastne funguje v CK, ak účtujete CK ďakujem za všetky rady a odpovede.

EMILY04
EMILY04
20.10.09,11:12
Posúvam, poradí mi niekto?
Lianka
20.10.09,13:37
Precitala som si vase prispevky, su starsieho data a potrebujem sa uistit, ci ma alebo nema "moja" firma povinnost pouzivat koeficient DPH. Ide o CK, ktora ma zmluvu s 1 poistovnou, pre ktoru sprostredkovava poistenie, provizie su vyplacane bez DPH.

Citam tu:

2) "poistenie liecebnych nakladov," - dalsia anomalia . Cestovky sprostredkuju poistenie zvacsa pre 1 poistovnu, od ktorej dostavaju proviziu. Poistovacie sluzby su oslobodene, ale do 31.12.2004 sme boli povinni odvadzat z provizie 19 % DPH a od 1.1.2005 je nasa provizia oslobodena /ale pozor - ovplyvnuje koeficient/


CK pokiaľ majú zmluvu LEN s 1 poisťovňou sú považované za agentou (podľa Zák. č. 95/2002 o poisťovnícte - § 13, odst. 10 - je poisť. agentom právnicka ale. fyzická osoba, ktorá je oprávnená vykonávať činosti v mene poisťovne. Keďže všetky CK majú s poisťovňami zmluvu o ich zastupovaní, sú považované za agentouv a preto je ich provízia oslobodená a má dopad na výšku odpočítateľnej dane.

Rozumiem tomu takto: provizia je (spravne) bez dane a mame povinnost pouzivat koeficient...


k tomu koeficientu no treba sa riadit paragrafom 50 to znamena ze ak neposkytujete sluzby poadla paragrafu 28 až 41(bez 37 a 38) z ktorych ratate koeficient, vsetky ostatne oslobodenia ktore vam vznikaju na zaklade tohto zakona nema vplyv na vysku dph na vstupe.

Tu akosi nerozumiem, zlyhava mi logika :confused:. Su to sluzby podľa § 37.

Je firma povinna pouzivat koeficient DPH?
Lianka
22.10.09,07:49
posuvam
xaver
12.04.10,20:57
2. CK príjme peniaze od CA a tie zaúčtuje ako 221/324
a teraz neviem čo ďalej. Aké ďalšie účtovné operácie na strane CK môžu nastať. Napr. ak je to zájazd na území SR,. CK prídu faktúry za ubytovanie a stravovanie.
Čo je základom dane pre DPH a dane z príjmu.
A ako sa zúčtuje prijatá faktúra od CA za províziu?
Potrebovala by som poradiť ako to vlastne funguje v CK, ak účtujete CK ďakujem za všetky rady a odpovede.
Viac krat som nasiel vysvetlenie ako sa uctuje na strane CA (cestovnej agentury) ktora sprostredkovava predaj zajazdu.
Nie je mi jasne, ako sa ma vykonat uctovnictvo na strane CK (cestovnej kancelarie), ktora zajazd organizuje (nakupuje vsetky sluzby u dodavatelov a nasledne predava priamo ci sprostredkovane cez cestovne agentury zakaznikom).
Je potrebne vystavit fakturu kazdemu odberatelovi, alebo sa robia nejake suhrne faktury ? Kam sa v ramci tychto faktur uctuje provizia cestovnych agentur, ktore realizuju predaj zajazdov.
ivako
25.10.10,11:16
[QUOTE=Lianka;1183658]Precitala som si vase prispevky, su starsieho data a potrebujem sa uistit, ci ma alebo nema "moja" firma povinnost pouzivat koeficient DPH. Ide o CK, ktora ma zmluvu s 1 poistovnou, pre ktoru sprostredkovava poistenie, provizie su vyplacane bez DPH.




Vraciam sa k tejto téme, lebo aj mňa by zaujímalo, či sa počíta koeficient z provízie od poisťovne, alebo sa odvádza DPH z celej provízie? Neviete niekto poradiť?
ivako
26.10.10,08:25
posúvam....
Lianka
26.10.10,09:44
Ivako, posielam Vam vyjadrenie, ktore som dostala z drsr:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ postupuje pri výpočte pomernej výšky dane pomocou koeficientu (§ 50 zákona o DPH), ak použije nakúpené tovary a služby (napr. režijné náklady, výdavky) pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH. Pokiaľ však tento platiteľ vie presne priradiť nakúpené tovary alebo služby k svojim zdaniteľným obchodom, ktoré zdaňuje alebo bude zdaňovať 19% DPH, potom si môže odpočítať daň z týchto nákupov v plnej výške, pri splnení ostatných podmienok uvedených v § 49 a § 51 zákona o DPH. Obdobne, ak vie presne priradiť nakúpené tovary alebo služby k svojim zdaniteľným obchodom, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až § 41 zákona o DPH, potom si z nich vôbec nemôže odpočítať daň.
Informácie k odpočítaniu dane môžete nájsť na www.drsr.sk, v sekcii ?Daňové informácie?:
?Pokyny a iné predpisy?, ? DR SR?, ? DPH? ? ? Metodický pokyn DR SR k odpočítaniu dane podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z.z? . a
?Dodatok č. 1 k metodickému pokynu k odpočítaniu dane podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z.z..

Váš dopyt:

Dobry den,
dovolujem si Vas poziadat o stanovisko v nasledujucom probleme:

SZCO prevadzkuje cestovnu kancelariu a cestovnu agenturu. Je platitelom DPH. Poskytuje aj plnenia oslobodene od dane (podla § 37 - poistovacie sluzby) - sprostredkovava poistenie pre jednu poistovnu na zaklade zmluvy. Na tuto cinnost samu osebe nema ziadne naklady.

Je SZCO povinna pri vypocte danovej povinnosti DPH postupovat podla § 50 a pouzivat pomerne odpocitanie dane (koeficient)?

Dakujem. Pekny den.

Z uvedeneho som si urobila takyto zaver:
Nakolko vieme presne priradit nakupene tovary a sluzby k zdanitelnym prijmom, a teda nie sme v situacii , ze použijeme nakúpené tovary a služby (napr. režijné náklady, výdavky) pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane, nemusime pouzivat koeficient.
ivako
26.10.10,10:27
Ďakujem.
ckv
19.03.11,14:24
No ja neviem, asi dva roky bol zruseny koeficient kvoli provizii zo sprostredkovania poistenia, vtedy nas na to aj z DU upozornili, ked sme podavali ziadost o vysku pouzivaneho koeficientu. Potom nepouzivanie bolo zrusene (asi v 2008?/ a do ziadosti sme aj uviedli, preco mienime koeficient pouzivat a bol nam schvaleny. Pokial viem, vsetci kolegovia z CK, ktorych poznam, kratia odpocty koeficientom kvoli poisteniu.
ckv
19.03.11,14:30
[QUOTE=Lianka;1183658]Precitala som si vase prispevky, su starsieho data a potrebujem sa uistit, ci ma alebo nema "moja" firma povinnost pouzivat koeficient DPH. Ide o CK, ktora ma zmluvu s 1 poistovnou, pre ktoru sprostredkovava poistenie, provizie su vyplacane bez DPH.




Vraciam sa k tejto téme, lebo aj mňa by zaujímalo, či sa počíta koeficient z provízie od poisťovne, alebo sa odvádza DPH z celej provízie? Neviete niekto poradiť?


Pokial viem, provizia z poistenia podla par. 37 ods. 1 = oslobodena, je to cinnost suvisiaca so sprostredkovanim poistneho.
certik
18.07.11,05:11
Ahojte, môžete mi prosím vysvetliť nasledovné: Sme CK, klient si objednal zájazd s tým, že mu ho zaplatí zamestnávateľ. To znamená, že fakturujeme v bežnom režime DPH. Len teraz neviem, keď je napr. cena zájazdu 100,- a z toho je prirážka CK napr. 24,- výpočet je takýto:

prirážka 24,- je vrátane DPH (bez 20,- + DPH 4,-) - toto by bolo normálne, ale ak fakturujem jeho zamestnávateľovi tak cenu vytvorím takto:
100,- mínus 4,- = 96,- x 20% = 115,20
alebo
100,- x 20% = 120,- ???

A ďalší problém je, že zamestnávateľ je v ČR a je platiteľ DPH. Takže prenos daňovej povinnosti?

Ďakujem
certik
21.07.11,06:18
Musela som už tento problém vyriešiť. Urobila som to takto:
Cenu zájazdu som očistila od DPH, ktorú by sme v režime DPH cestovnej kancelárie odviedli. Túto čiastku som im fakturovala s odvolávkou na par. - prenos daňovej povinnosti na nich.
Poradí niekto či som postupovala správne? Ďakujem
ivako
22.07.11,06:54
Ahojte, môžete mi prosím vysvetliť nasledovné: Sme CK, klient si objednal zájazd s tým, že mu ho zaplatí zamestnávateľ. To znamená, že fakturujeme v bežnom režime DPH. Len teraz neviem, keď je napr. cena zájazdu 100,- a z toho je prirážka CK napr. 24,- výpočet je takýto:

prirážka 24,- je vrátane DPH (bez 20,- + DPH 4,-) - toto by bolo normálne, ale ak fakturujem jeho zamestnávateľovi tak cenu vytvorím takto:
100,- mínus 4,- = 96,- x 20% = 115,20
alebo
100,- x 20% = 120,- ???

A ďalší problém je, že zamestnávateľ je v ČR a je platiteľ DPH. Takže prenos daňovej povinnosti?

Ďakujem

Neviete niekto, ako to má byť? Toto by som tiež potrebovala vedieť.
Kristina27
22.07.11,07:21
[QUOTE=Lianka;1183658]Precitala som si vase prispevky, su starsieho data a potrebujem sa uistit, ci ma alebo nema "moja" firma povinnost pouzivat koeficient DPH. Ide o CK, ktora ma zmluvu s 1 poistovnou, pre ktoru sprostredkovava poistenie, provizie su vyplacane bez DPH.




Vraciam sa k tejto téme, lebo aj mňa by zaujímalo, či sa počíta koeficient z provízie od poisťovne, alebo sa odvádza DPH z celej provízie? Neviete niekto poradiť?


Ja účtujem CK, PÚ:

- FA pre poisťovňu: províziu z cestovného poistenia zdaňujem 20% DPH
- nepoužívame koeficient
- doprava do a zo zahraničia na území SR je oslobodená od DPH podľa § 46 zákona o DPH
- pri organizovaní zájazdov pre Slováka na území SR zdaňujeme našu maržu 20% DPH
- pri zájazdoch pre Slováka do ČR, Talianska zdaňujeme našu maržu 20% DPH
- pri nákupe služieb od iných osôb podľa §65 ods. 1 nemožno uplatniť DPH, celková suma napr. za ubytovanie, stravovanie vstupuje do výpočtu marže
- pri ostatných nákupoch /telefón, nájomné, kancelárske potreby, nákupy potravín /naša CK zabezpečuje stravovanie v Taliansku/, PHM, opravy autobusov/ normálne si uplatňujeme DPH.

Tým pádom nám vychádza za I, II a IV kvartál nadmerný odpočet DPH, povinnosť platiť DPH nám vyjde len za III.Q. keďže vtedy máme "sezónu".

Však mi si "svoje" DÚ zaplatíme viac na dani z MV /keďže vlastníme autobusy/ a dani z príjmov.

Príklad - školský výlet SR bez dopravy:

cena výletu 800 eur
našu maržu vypočítam takto: 800 - poistenie - insolventnosť - DF za ubytovanie a stravovanie = napr. 300 eur, čo je cena s daňou, delím na ZD a daň 20%

Príklad - zájazd na nákupy do: Nowy Targ - Poľsko

cena zájazdu je 1200 eur, táto suma je bez DPH, do faktúry dám poznámku: platiteľ postupuje podľa § 46 zákona o DPH.

Príklad - poznávací zájazd do Prahy s našou dopravou:

cena celkom 2000 eur - doprava do a zo zahraničia - poistenie - insolventnosť - DF za ubytovanie = naša marža - cena s daňou
Pričom pri nákupe PHM na Slovensku si uplatňujem DPH, ako aj pri doplnení mýta na území SR.

§46 nevstupuje do koeficientu
ivako
23.07.11,07:52
Ahojte, môžete mi prosím vysvetliť nasledovné: Sme CK, klient si objednal zájazd s tým, že mu ho zaplatí zamestnávateľ. To znamená, že fakturujeme v bežnom režime DPH. Len teraz neviem, keď je napr. cena zájazdu 100,- a z toho je prirážka CK napr. 24,- výpočet je takýto:

prirážka 24,- je vrátane DPH (bez 20,- + DPH 4,-) - toto by bolo normálne, ale ak fakturujem jeho zamestnávateľovi tak cenu vytvorím takto:
100,- mínus 4,- = 96,- x 20% = 115,20
alebo
100,- x 20% = 120,- ???

A ďalší problém je, že zamestnávateľ je v ČR a je platiteľ DPH. Takže prenos daňovej povinnosti?



Ďakujem
Podľa usmernenia z DRSR, ak zamestnávateľ kupuje zájazd pre svojich zamestnancov, tak nepoužívaš bežný režim DPH.
Viď:

III. Postup pri predaji služieb cestovného ruchu podnikateľovi, ktorý je platiteľom
dane

CK, platiteľ dane, pri dodaní (predaji) služieb cestovného ruchu osobe, ktorá je platiteľom dane a ktorá si kupuje služby cestovného ruchu na účel svojho ďalšieho podnikania, použije v zmysle § 65 ods. 10 zákona o DPH bežný režim dane. Z cit. ustanovenia zákona o DPH vyplýva, že bežný postup zdaňovania je možné uplatniť len v prípade, ak CK predá službu cestovného ruchu podnikateľovi, napr. inej CK, ktorý je registrovaným platiteľom dane.
Uplatňovanie bežného režimu znamená, že CK pri nákupe služieb cestovného ruchu si uplatňuje odpočítanie dane, prípadne vrátenie dane (obdoba § 56 násl. zákona o DPH) z ceny obstaraných služieb a na výstupe ich zdaní daňou z pridanej hodnoty. Podnikateľ, platiteľ dane, by mal výslovne od CK už pri objednaní služieb cestovného ruchu žiadať napr. obstaranie služby ubytovania, stravovania, dopravy,.. atď., že tieto služby požaduje obstarať na účely svojho ďalšieho podnikania, aby CK mala k dispozícii doklad o účele objednaných služieb a aby mohla preukázať z akého dôvodu nepoužila osobitnú úpravu podľa § 65 zákona o DPH. Bežný postup zdanenia sa uplatní napr. ak podnikateľ, platiteľ dane, si objedná obstaranie služieb na účely svojej pracovnej cesty, alebo ak si objedná službu s cieľom ďalšieho predaja kombinácie služieb cestovného ruchu. Bežný režim uplatňovania dane nepoužije CK v prípade, ak si podnikateľ objedná službu cestovného ruchu napr. zájazd pre svojich zamestnancov, pretože ide o predaj zájazdu pre konečného zákazníka - zamestnanca podnikateľa a nie na účely podnikania.
Zyka
12.02.14,10:18
Ahojte cestovkari, v nadvaznosti na tuto temu, pls mozte mi potvrdit nasledovne? Pri predaji sluzieb cest.ruchu podnikatelovi si DPH so sluzieb obstaranych v zahranici davate ako pripocitatelnu polozku, v pripade ak sa nechcete registrovat v kazdej krajine na svete a narokovat si vratenie dph? dakujem pekne za reakciu