winner123
21.06.15,21:29
Dobrý deň
Chcel by som spraviť od suseda nový pletivový plot. Použil by som PVC úpravu stĺpov aj pletiva tie budem betónovať do jamy priemer 25 cm a hĺbka 50 cm každých 2,5 m. Plot je rovný bez zlomu aj terénne, dlhý 150 m. Na spodok by som chcel dať niečo čím by som mne aj susedovi zlepšil kosenie a tiež aby sa nič nepodhrabalo.
Napadali ma tri možnosti viete mi poradiť ktorá by bola lepšia?
1.Urobiť základ z debniacich tvárnic dva rady na seba tak aby vrch vyčnieval cca 15cm, tým by som vedel ešte aj medzi sĺpy dať očka kde by som navliekol šponovací drôt. Viem, že na toto potrebujem stavebné povolenie ale sused s tým problém nebude mať.
2. Urobiť to pomocou podhrabových dosiek.
3. Alternatíva k dvojke len lacnejšia kúpiť klasické parkové obrubníky a tie zabetónovať 10 cm hore a zvyšok v betóne
Ďakujem za rady
dmc
21.06.15,19:35
Podobny problem riesim aj ja pri dlzke plotu 120m. Vybral som si upevnenie kovovych stlpov do zemnych skrutiek a pouzitie podhrabovych dosiek.
winner123
21.06.15,20:13
Stĺpy chcem dať do betónu podľa mňa to má lepšiu stabilitu. Akú výšku ste dali tých podhrabových dosiek robia sa 20 a 25cm?
jslancik
22.06.15,03:50
To kde majú nezámrznú hĺbku tak vysoko? Alebo počuješ ten pojem prvý krát? Dôležité je to pri tom variante s múrikom.
najlacnejšie to bude s tými záhradnými obrubníkmi. Efekt to spĺňať bude. Len si dobre rozmysli, či to fakt potrebuješ. Tak či tak budeš okolo obrubníkov behať s vyžínačom, lebo kosačka sa nedostane tesne k obrubníku.
Ak máš rovný terén, môžeš dať zvárané pletivo v rolkách. Cenovo je porovnateľné s klasickým, ale kvalitou je o 2 triedy vyššie. A montáž je o dosť jednoduchšia.
Ak by si mal nejaké otázky, pýtaj sa. O plotoch niečo viem :)
jslancik
22.06.15,03:55
Good luck so zemnymi skrutkami. Ale ked mas vela penazi... Na plot potrebujes skrutku aspon 85 cm dlhu a stlpik by do nej mal ist aspon 50 cm. Takze cinske smejdy za 6 eur su nepouzitelne.
Nevyhoda skrutiek je maly priemer a teda slaby odpor voci zemi (ciastocne sa to kompenzuje tou dlzkou skrutky). A samozrejme ziadna protivaha plotu. Ak na ten plot chces dat tieniacu siet, o skrutkach by som radsej neuvazoval.
winner123
22.06.15,06:56
Ten pojem nepočujem prvý krát ale keďže by to nebol základ na dom myslím, že hĺbka 35 cm by nebola zla. Aj na ten obrubník by som určite osadil do suchého betónu. Určite sa mi bude lepšie kosiť vyžinačom , keď sa bude silón točiť okolo betónu ako o poplasotované pletivo jednak sa to bude natáčať a budem kaziť mechanicky ten drôt...zvárané pletivo v rolkách počujem prvý krát , vždy som počul iba o tých hotových kusoch.
Veľmi pekne ďakujem za upozornenie o tom zváranom pletive, myslím že je to aj krajšie a ešte aj pevnejšie
jslancik
22.06.15,07:05
hĺbka 35 cm je zlá. K tomu niet čo dodať. Ti to vymrzne po prvej zime. Zastávam názor, že lepšie je spraviť raz dobre, ako 2x zle. Následné opravovanie je komplikované a ďaleko náročnejšie, ako to raz spraviť dobre. Bude ťa to stáť o pár kubíkov betónu viac, to je všetko.
Na obrubníky nie sú také nároky, ako na múrik. Má úplne inú konštrukciu, to nemôžeš porovnávať.
Vyžínačom sa väčšinou kosí popod pletivo. Nechce to ani veľa cviku.