eskimo15
22.06.15,16:40
Ahojte prosím o radu!

V SKRATKE :
Mám taký dosť vážny problém, od 09/2014 niekto disponuje kópiou môjho OP a VP a žiada cez internet o nemalé pôžičky, čo sa mu aj podarilo... Polícia to vyšetruje už od začiatku, ale bohužiaľ sa nikde nehýbeme. Keďže svoj OP a VP stále mám, nenachádza sa v žiadnom registri odcudzených alebo stratených dokladov... V podstate cez jednu internetovú nebankovú spoločnosť neznámy páchateľ požiadal o veľký úver iba na kópiu mojich dokladov a schválili mu to. Teraz ma spoločnosť naháňa aby som splácala pôžičku, o ktorú som vôbec nežiadala. (Spoločnosť si poriadne neoverila a poskytla pôžičku).... vyhráža sa mi žalobou, exekúciou a pod. aj napriek tomu, že som im poslala kopec dokumentácie ohľadom policajného vyšetrovania, overených čestných prehlásení, rôznych žiadostí, ma spoločnosť stále považuje za dlžníka a požaduje vrátenie peňazí...A teraz som sa dozvedela, že má ta spoločnosť zapísala do registra dlžníkov, kde som obmedzená si požiadať o akýkoľvek úver, pôžičku alebo paušál na mobil....

K VECI:
Má spoločnosť právo ma evidovať v registri dlžníkov, pokiaľ eviduje všetky záznamy od polície a rôzne dokumentácie o tom, že boli zneužité moje údaje ???
Pretože v spoločnosti mi oznámili, že pokiaľ sa prípad nevyšetrí budú ma považovať za dlžníka a budú ma evidovať v nebankovom registri dlžníkov. Týmto tempom vyšetrovania zo strany polície verím, že budem v tomto registri ešte min 2 roky a po výmaze ešte 5 rokov!
Existuje nejaký spôsob ako sa z registra vymazať? V spoločnosti mi oznámili, že mám napísať žiadosť o vyradenie z registra s tým, že možno ma vyradia...

Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek serióznu radu.
misoft
22.06.15,15:12
Nuž - je tu jeden problém - ty stále máš svoj OP (nie je hlásený ako odcudzený) - iná osoba pracuje len s kópiou OP.
Pokiaľ - si spomínala policajné vyšetrovania - toto nie je skončené - žiadaj, nech ti ukážu zmluvy, na ktorých je "tvoj" podpis. Ak tam nebude - musíš podať TO na neznámeho páchateľa pre zneužitie osobných údajov (mimochodom - sa čudujem, že si to ešte neurobila).
ivka70
22.06.15,15:50
Uz davno si mala poziadat o vymenu oboch dokladov totoznosti.
Z registra sa dostanes jedine tak, ze zazalujes spolocnost a dokaze sa, ze nie si ten, kto uver zobral.
eskimo15
22.06.15,16:52
Áno, problém je, že svoj OP stále mám....
Čo sa týka TO, tak som som podávala hneď na začiatku, kde som podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý disponuje kópiou môjho OP a VP.... Potom ma presunuli na kriminálnu políciu, kde bolo začaté trestné stíhanie...v zázname som vedená ako poškodená....a vyšetrovanie...
Čo sa týka celej dokumentácie, všetky kópie zmlúv my spoločnosti "ochotne" poslali, keďže ma považujú za dlžníka, tak s tým nemali problém. Všetko čo bolo použité k žiadosti o úver, telefónne číslo, mail, bankový účet, podpisy a podobne... ku všetkému som sa dostala v snahe zistiť páchateľa, keďže vyšetrovanie kriminálnej polície nikam neviedlo... Všetky dokumenty boli sfalšované - bankový účet, prevod výplaty, výplatné pásky (samozrejme s vyšším príjmom ako v skutočnosti mám) niekto sa s tým poriadne natrápil a samozrejme nič nesedí, ale to danú spoločnosť vôbec nezaujímalo, že údaje v žiadosti nie sú skutočné. Samozrejme sfalšovaný podpis, ktorý ani zďaleka nevyzerá ako môj.
Keď som chcela zistiť ako si overovali skutočnosti pri poskytovaní úveru, keďže príjem v žiadosti bol oveľa vyšší ako môj skutočný... Že vraj na sociálnej poisťovni....ale to by asi hneď zistili, takže pravdepodobne si to ani neoverovali...

Ďakujem za komentár
eskimo15
22.06.15,17:00
Samozrejme ma to hneď napadlo, ale tam ma polícia stopla, pretože tým by som nič nedosiahla. Väčšina spoločností používa ako variabilný symbol rodné číslo, ktoré sa na OP nedá zmeniť. Keby bol OP odcudzený, bol by v registri...čo by bolo lepšie... Bohužiaľ na zneužité doklady neexistuje žiadny register. Ja by som si zmenila OP, kde by sa mi akurát zmenilo akurát číslo OP, ktoré si nikto neoveruje....
Čiže keby som si zmenila OP, v podstate by sa nič nezmenilo a musela by som za nový OP zaplatiť a tie peniaze mi nikto nedá ani by mi ich nevrátil... Už ma to stálo dosť peňazí....

Ďakujem za komentár
robo197
22.06.15,17:44
Moj názor: treba vymenit OP, lebo tam nie su len Rc, ale ja seriove cislo, tak ked má kopiu, seriove cislo by nesedelo: tak teda ty by si vedela poukazat, ze seriove cislo je ine ako terajšie, v tom prípade uz skoro rok by nemohol pouzívat kopiu OP platu.

vymen OP, a máš za pár € menej starosti.
misoft
22.06.15,17:47
Opravím ťa - nie sériové číslo - identifikačné číslo dokladu.....
Labut
22.06.15,18:00
A na ake c.u. boli peniaze vyplatene ? Na Vase ale na cudzie ?
eskimo15
22.06.15,18:03
No na jednej pôžičke bol vytvorený páchateľom účet v Zuno banke na moje meno... a druhý sa mi nepodarilo zistiť, lebo síce to bolo číslo účtu Zuno banky ale neevidovali ho na mňa, tieto informácie mi bohužiaľ telefonicky nikto nedá... čiže to len polícia zistí....
eskimo15
22.06.15,18:05
Áno OP vymením ale tam kde už mám pôžičky, ktoré boli žiadané a poskytnuté v septembri min. roka, tým nič nezmením, ja len chcem aby sa neevidovali v nebankovom registri dlžníkov...

ďakujem
pravnydom_sro
23.06.15,15:54
Určite súhlasíme s návrhmi, ktoré tu padli ohľadom výmeny občianskeho preukazu a vodičského preukazu. Ak už nič nezmeníte do minulosti, aspoň budete mať istotu, že odo dňa výmeny OP a VP používa niekto Váš starý / neplatný OP a VP a nemáte problém to dokázať, lebo už máte nový.

Čo sa týka zvyšku Vašej otázky, Právny dom spolupracuje so Združením spotrebiteľov Slovenska, ktoré sa zaoberá ochranou spotrebiteľa a v odôvodnených prípadoch poskytuje bezplatnú konzultáciu. Viac informácií a kontakt na nich nájdete TU (http://www.pravnydom.sk/ochrana-spotrebitela/).
eskimo15
24.06.15,04:30
Ďakujem Vám veľmi pekne !!! Hneď tam napíšem !