Iwett
22.06.15,21:57
Dobrý večer,
dodávateľ nám poslal, ale akosi sa k nám nedostal dobropis z roku 2014 na sumu 27,-€. Musím podávať kôli 5,-€ dodatočné DPFO a aj dodatočné DPDPH? Nenájde sa niekde v zákone, že malé chyby sa môžu účtovať do toho účtovného obdobia, v ktorom sa našli?
Ďakujem
marjankaj
22.06.15,20:29
Skús pozrieť zákon o účtovníctve.
Iwett
23.06.15,05:51
Takže som dobre rozumela, že musím podať dodatočné DP?
Gabo71
23.06.15,06:16
Mrzí ma, že keď niekto potrebuje pomôcť a obráti sa na poradu, tak mu niekto odpovie - pozri si zákon... Aj keď sa otázka opakuje x-krát, alebo je to pre niekoho jasná odpoveď, ten, čo žiada pomoc od poraďákov očakáva aj pomoc. To ako keby ste sa v obchode spýtali, koľko to stojí a predavač vám povie, aby ste si pozreli cenník. Smutné.
Tweety
23.06.15,06:50
Iwett (Dnes 07:51) Takže som dobre rozumela, že musím podať dodatočné DP?
NIe, zle si rozumela.

Dobropis zaúčtuješ do obdobia, v ktorom si ho obdržala. Ak teda prišiel teraz v júni, tak do júna, ak v máji, tak do mája.
marjankaj
23.06.15,07:29
A ja nemám inú robotu, ako pozerať zákon a vypisovať konkrétny paragraf, keď si to tak isto môže pozrieť aj samostatný účtovník. Je to tam uvedené niekde na začiatku.
marjankaj
23.06.15,07:31
Aby si nepovedal je to konkrétne §3/1. A je to tam písané po slovensky.
marjankaj
23.06.15,10:41
Ja som písal, že si máš pozrieť zákon. Samostatný účtovník by ho mal poznať.
A ak sa ti nepáči moja rada, tak sa riaď tým, čo ti poradil Gabo71. To bolo fakt k veci.
Tweety
23.06.15,10:44
Musí je veľký pán ale nemusí ešte väčší. :eek: :rolleyes:
Iwett
23.06.15,12:02
Ďakujem za rady aj názory.., ale ten dobropis bol vystavený aj zaslaný v decembri 2014, To sa asi tohto prípadu netýka. Keď by sa vystavil v januári - to by nebol problém...A dočítala som sa, že sa zaúčtuje do obdobia kedy sa obdržal, ale aj napriek tomu sa musí podať dodatočné DP.
A k tomu účtovníkovi: neviem, či musí ovládať účtovník komplet všetky znenia všetkých zákonov. Sa mi niečo vybavilo, že oprava nepodstatných chýb minulých rokov, ale nevedela som, kde to mám hľadať. A ak to niekto vie z hlavy, tak to je rýchlejšie, ako pol dňa čítať zákony, keď ani neviem v ktorom to mám hľadať.
vanessa2
23.06.15,12:16
naúčtujete teraz ked ste ho obdržali žiadne dodatočne netreba podávať, normalne zaúčtujete kedy ste ho obdržali samozrejme že nie všetci vieme všetko a na chybach sa človek učí
marjankaj
23.06.15,12:20
Ešte ti to treba aj preložiť?
§ 3
(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
marjankaj
23.06.15,12:24
pokiaľ ide o DPH ak faktúra bola z tuzemska, tak platí §51/2
(2)..... Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. ....

Ak je faktúra z iného členského štátu, tak treba podať DDP DPH.
karakul
23.06.15,14:25
... no oni ten dobropis mali.... len akosi ho nenašli do lehoty na podanie DP... medzi "dostať" uvádzaným v zákone a "našli" je nepatrný rozdiel.
marjankaj
23.06.15,15:26
To síce máš pravdu, ale dokazovať musí daňová kontrola. A ako dokáže, že som ten dobropis mal? Teda ak nebol poslaný doporučene? A ak by som ho aj mal, tak sa niekedy stratí, zničí, prípadne ukradne. To že prevezmem obálku na pošte ešte neznamená, že ju musím aj hneď otvoriť. A tých 27 euri snáď neohrozí štátny rozpočet, ak sa to presunie do iného obdobia.
No píše, že "sa im nedostal". Tak nech to napíše po slovensky. Mňa nezaujíma kedy bol vystavený alebo poslaný.
A nech DU dokazuje, že ten dobropis mali.
Iwett
25.06.15,06:17
DU by to dokázal ľahko, lebo bol zaslaný emailom, ale nevytlačený. Ale jedná sa o malú sumu, nejdem dávať dodatočné....Ďakujem za rady.