petuska.b
22.06.15,22:06
prosim vas, mozete mi niekto poradit ako dalej? chceme kupit byt ktory ma ale viac vlastnikov (surodencov) z toho jedna je nesvojpravna. ma sudom urcenu opatrovnicku, teda mame k dispozicii rozhodnutie sudu ze tato opatrovnicka moze za nu riesit vsetko. a teraz problem :) banka z ktorej ideme brat hypoteku su ziada sudom urcit kolizneho opatrovnika pre tuto nesvojpravnu. aby mohol ten opatrovnik podpisat zaloznu zmluvu do banky. nasa notarka vsak tvrdi ze toto nie je treba. ze teda raz je pravoplatne urceny opatrovnik a ten to proste moze podpisat a hotovo. ze teda banka ziada zbytocne dalsie tahanice po sudoch. kedze po podpise aj zaloznej aj kupnej zmluvy to znova musi ist na sud. aky je teda spravny postup? co od toho mam ocakavat? existuje aj nejake casove obdobie kolko kupa takehoto bytu bude trvat? vraj aj rok dva ale to sa mi zda prilis.

este doplnim ze maju rozhodnutie sudu o opatrovnikovi. a tam je presne napisane toto.opatrovnik je opravneny a povinny zastupovat opatrovanca pri vsetkych pravnych ukonoch a spravovat jeho majetok vo vsetkych veciach...
Mária27
22.06.15,20:51
Každý predaj majetku nesvojprávneho musí schváliť súd. Kolízny opatrovník podpisuje zmluvu, ktorú navrhne opatrovníčka.
Pozri priložené súdne rozhodnutie..
Chobot
22.06.15,21:44
Petuska, tak pozdrav notárku, že nech sa zobudí do reality, ak ti tvrdí, že netreba súhlas súdu na predaj majetku nesvojprávneho.

Opatrovník je určený na bežné veci a zastupovanie opatrovanej osoby. Pokiaľ ide o predaj majetku, je potrebné určiť kolízneho opatrovníka a získať súhlas súdu. Banka má pravdu, keď to od teba žiada. Notárka by si mala doplniť právnické vzdelanie, alebo si si to vymyslela.

Tento predaj bude dosť dlhá transakcia....
petuska.b
23.06.15,07:30
dakujem, no ta nasa notarka to konzultovala aj so sudkynou a ta ze jej to potvrdila. tak preto sa pytam
petuska.b
23.06.15,07:31
ja si to nemam preco vymyslat a notarka mi hovorila ze to konzultovala aj so sudkynou.a ta jej to potvrdila. ono ide o zaloznu zmluvu v banke a tu vraj moze podpisat aj opatrovnik.
este doplnim ze maju rozhodnutie sudu o opatrovnikovi. a tam je presne napisane toto.opatrovnik je opravneny a povinny zastupovat opatrovanca pri vsetkych pravnych ukonoch a spravovat jeho majetok vo vsetkych veciach...
petuska.b
23.06.15,07:42
este jedna otazka lebo z toho pdf to neviem vycitat :-D koliny opatrovnik musi byt niekto iny ako je klasicky opatrovnik?
arizona
23.06.15,07:44
Pokial by sa jednalo o stret zaujmov,tak sud urci ineho opatrovnika na tento pripaed
taiko
23.06.15,07:47
ak chces peniaze od banky, tak banka si urcuje podmienky. Banka si chce co najlepsie poistiti svoju investiciu. Ak sa Ti to nepaci, najdi si inu banku. Take jednoduche je to.
petuska.b
23.06.15,07:52
nejde o to ze by sa mi to nepacilo len sa nevedia dohodnut a neviem co je spravne
taiko
23.06.15,07:56
spravne je to co pozaduje ten, kto Ti dava peniaze ;)
petuska.b
23.06.15,07:58
:) dakujem
petuska.b
23.06.15,08:01
este doplnim ze maju rozhodnutie sudu o opatrovnikovi. a tam je presne napisane toto.opatrovnik je opravneny a povinny zastupovat opatrovanca pri vsetkych pravnych ukonoch a spravovat jeho majetok vo vsetkych veciach...
Chobot
23.06.15,08:05
Záložná zmluva je dosť závažný záväzok, skoro ako kúpna zmluva. Ak by dlžník neplatil, tak by mohla banka zobrať nehnuteľnosť, preto aj podľa mňa (tak ako podľa banky) musí byť takýto záväzok schválený súdom.
petuska.b
23.06.15,08:09
ono to pojde schvalit na sud to mi je jasne. len teda ide o to ze opatrovnika ma preco na zaloznu zmluvu potrebujui urcit znova opatrovnika? moze podla rozsudku za nesvojpravnu riesit vsetko ohlaodm jej majetku.
Mária27
23.06.15,08:12
V tej prílohe máš aj paragrafy:
Podľa § 28 Občianskeho zákonníka ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.
Podľa § 179 Občianskeho súdneho poriadku ak je pre platnosť právneho úkonu, ktorý urobil zákonný zástupca za maloletého, potrebné schválenie súdu, súd ho schváli, ak je to v záujme maloletého.
Podľa § 193 Občianskeho súdneho poriadku ustanovenia § 176 až 180 platia v
opatrovníctve nad osobou pozbavenou spôsobilosti na právne úkony obdobne ako v konaní o opatrovníctve nad maloletými.
doktor23
30.06.15,06:32
Moja otázka znie: Je určený opatrovník aj spoluvlastníkom predmetného bytu? Ak áno, je potrebné určiť kolízneho opatrovníka. Ak nie, banka žiada niečo, čo súd ani nemôže rozhodnúť, nakoľko kolízny opatrovník sa ustanovuje len v prípade, ak dochádza ku kolízii záujmov medzi nesvojprávnym a jeho opatrovníkom. Ak k tejto kolízii neprichádza, súd jednoducho kolízneho opatrovníka neustanoví a banka sa môže postaviť aj na hlavu.
petuska.b
30.06.15,18:53
ano opatrovnik je tiez jeden z vlastnokov. no ono notarka tvrdi ze kolizia tu nehrozi lebo vsetci 4 vlastnici suhlasia ze byt sa ide predat.a ze teda je to celok. takze podla nej by mal stacit klasicky nie kolizny opatrovnik
doktor23
01.07.15,06:45
v tomto prípade by som chcel kolízneho opatrovníka, viem, že aj kataster to vyžaduje. Chápem, že technicky neprichádza ku kolízii záujmov, ale prax je taká, aká je.
petuska.b
01.07.15,18:02
dakujem pekne za radu
Jakubec
02.07.15,04:54
petuska, nie je pravda, ze kolizia tu nehrozi, pretoze vsetci spoluvlastnici suhlasia, ze byt sa ide predat. Suhlasia iba svojpravni spoluvlastnici, zaujem nesvojpravneho spoluvlastnika posudi nezaujaty kolizny opatrovnik urceny len na tuto pravnu vec a nakoniec ten pravny ukon este musi schvalit sud. Opatrovnik, pokial je zaroven spoluvlastnikom veci moze konat v konflikte zaujmov so zaujmom toho, koho zastupuje a preto ho v tejto veci zastupovat nemoze (priklad je, napr. ak nesvojpravny byva v predavanej nehnutelnosti a jej predajom by sa z neho stal bezdomovec).
petuska.b
02.07.15,19:41
dakujem pekne za vysvetlenie