fintipo
22.06.15,22:45
Zdravim, cez realitnu kancelariu som si zarezervoval byt. Majitel sa nachadzal v zahranici a s cielom preukazania totoznosti mi realitna kancelaria pred rezervaciou poskytla sken jeho cestovneho pasu. Momentalne sa dohadujeme na detailoch kupnej zmluvy. Majitel tvrdi ze original obcianskeho preukazu poskytol uradom v zahranici (Anglicko), blizsie nespecifikuje dovod a k nahliadnutiu mne, realitke ho nema moznost poskytnut (resp. sken). Vyjadril sa, ze na transakciu predaju postacuje jeho cestovny pas. Realitke, tkorej ide samozrejme o rychly predaj s tym problem nema. Zajtra planujem overit ako je na tom banka, z ktorej planujem cerpat hypoteku.

Moze majitel takto spekulovat a moze pouzitie pasu z jeho strany predstavovat pre mna riziko ?

vopred dakujem za pomoc
arizona
22.06.15,20:55
Predavajuci moze niekoho splnomocnit,ak sa nemoze dostavit k predaju. Ale mnohe banky neuznavaju ani splnomocnie,majitel musi zmluvy podpisat osobne.

Kto akoze podpise zmluvu a potrebne nalezitosti? Akoze realitak s nejakou neoverenou kopiou pasu???

Taka zmluva nebude platna,nedaj sa dobehnut a nedavaj ani ziadnu zalohu RK.
Mária27
22.06.15,20:56
Práve sme mali prípad, ked náš občan, ktorý je v zahraničí, kupoval tu byt a mal neplatný občiansky preukaz. Použili pas, ale rodné číslo treba do katastra. Jemu sa dalo overiť aj z neplatného občianskeho preukazu .
arizona
22.06.15,20:59
Majka a kto podpisoval KP zmluvu?
Oliwa
22.06.15,21:05
Z akého dôvodu by dával originál občianskeho preukazu úradom v Anglicku? Akým úradom a prečo by to robil? To sa mi nechce veriť... Aká bude reakcia, ak povieš, že v tom prípade by si od zmluvy odstúpil? Alebo chceš ísť do takého rizika? U nás je predsa platným dokladom totožnosti OP - na zmluvách, v banke, v katastri...
Mária27
22.06.15,21:16
on tu bol, len mal neplatný OP - v cudzine to nezsitil, mal pas
Mária27
22.06.15,21:18
občiansky do cudziny ani nemusí nosiť, stačí pas
Chobot
22.06.15,21:39
Je to jednoduché. Vinkuluj vyplatenie úveru v prospech predávajúceho s tým, že na vyplatenie je potrebné banke predložiť LV so zapísaným tvojim menom ako vlastníka. Kým byt nebude na tvoje meno, nedostane peniaze.

Ja som teraz takto kupoval pozemok, akurát to nešlo cez úver, ale mal som zriadený účet s vinkuláciou kúpnej sumy. Po zavkladovaní do katastra sa priniesol LV s mojim menom do banky a tá uvoľnila peniaze na účet predávajúceho.

Dnes sa už neplatí vopred, alebo pri podpise kúpnej zmluvy, ale čoraz častejšie až po zavkladovaní zmluvy.
duves
23.06.15,04:12
Vec sa ma takto. Ved pôvodný majitel bude podpisovať záložnú zmluvu. Tak som zvedavy, ako sa bude identifikovať. Pas nie je prvotnym identifikačnym dokladom pre rezidenta SR. Detto kupna zmluva, musí byť overeny podpis u notara.
Andy Kralik
23.06.15,04:31
Podľa 224/2006 Z. z.Zákona o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 11 Povinnosti na úseku občianskych preukazov
(1) Občan alebo jeho opatrovník je povinný
h) odovzdať neodkladne občiansky preukaz okresnému riaditeľstvu alebo zastupiteľskému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,

číže ak žije v zahraničí a má tam trvalý pobyt nemá OP. To že sa tvári že ho odovzdal úradom v Anglicku je divné. To asi nie. Ale mohli ste sa aj nepochopiť. V každom prípade buď opatrná, ale nemusí mať OP.

Určite by som neplatil zálohu. Zmluvu by som dal pozrieť právnikovi. Overil by som si fakty ktoré mi povedal (napr. aj kde má trvalý pobyt). A ako odporúčal Chobot - platbu až po zapísaní ako majiteľa.
Oliwa
23.06.15,04:47
Veď práve... niekto do krajín EÚ uprednosťuje OP, niekto pas, niekto nosí obidva doklady pre prípad straty alebo krádeže...
fintipo
23.06.15,07:24
Cast ceny budem kryt hypotekou, banka uvolni peniaze az ked bude byt patrit mne.
Druhu cast ceny vyplatim v hotovosti ale peniaze zavinkulujem, takze ich majitel dostane az ked sa v banke preukazem LV.
Hypoteku a vinkulaciu budem robit v dvoch roznych bankach. Overujem ci bankam postaci na transakcie aj pas majitela.
Myslite si ze tu to postacujuce opatrenia ?
fintipo
23.06.15,07:25
Splnomocnenie neakceptuje banka, v ktorej ziadam o hypoteku.
arizona
23.06.15,07:41
Ved som ti pisala,ze vacsina bank splnomocnenie neakceptuje,ze predavajuci musi prist osobne. Asi to maju ako poistku,aby sa obmedzili podvody
taiko
23.06.15,07:51
Ano majitel moze takto spekulovat, ale banka by to nemala akceptovat. Predavajuceho identifikuje len s pouzitim platneho OP. Teda as Slovenska Sporitelna to takto robi.
PS: Od SK chlapa bez Sk OP by som nekupil ani zapalky, alebo si vsetko poistil bankovou vinkulaciou. Banka si pripadneho podvodnika postrazi.
taiko
23.06.15,07:54
Trvaly pobyt v mnohych krajinach neexistuje. napr nie v DE, v NL A uz vobec nikde neodovzdavas svoj OP, lebo ten je majetkom SK sa mi zda.
taiko
23.06.15,07:55
preco robis tie ukony v dvoch roznych bankach ?
Chobot
23.06.15,08:14
Áno, pre teba je to dostatočne bezpečné. Či banke postačí pas majiteľa? To sa treba opýtať v banke.
pravnydom_sro
23.06.15,13:46
Dobrý deň, za viac ako 10 rokov praxe, vrátane predaja realít, sme zažili všeličo. Treba si uvedomiť jednu podstatnú vec: banka si hľadí na svoje záujmy (Vy jej budete musieť vracať peniaze z úveru a nezaujíma ju, či Vás niekto podviedol alebo nie). Realitná kancelária si hľadí na svoje záujmy (zarobiť na predaji bytu), navyše nezastupuje Vás, ale predávajúceho. To, že Vám dá do ruky prefotenú zmluvu, ktorú predtým použila na 100 iných obchodov, ktoré boli úplne iné, Vás nijako nechráni. Ak chcete silou mocou ušetriť pár stoviek euro pri investícii niekoľkých desiatok tisíc (hodnota bytu), postupujte tak ako doteraz, možno sa nič zlé nestane a všetko dopadne dobre. Ak chcete riziko znížiť a chcete, aby niekto zastupoval Vaše záujmy, jediná správna rada je - zaplaťte si právnika. P.S.: Ak by mi niekto povedal, že svoj OP dal niekomu inému a nemá ho, je to pre mňa jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Nehovorím, že musí ísť o podvod, ale je to dôvod na zvýšenú pozornosť. Ak už nič iné, NIKDY by som nekupoval byt od nikoho iného ako priamo od majiteľa a NIKDY by som nezaplatil ani časť kúpnej ceny vopred.
fintipo
24.06.15,13:49
Banka, v ktorej ziadam o hypoteku nakoniec vyzaduje od majitela OP, pas jej nestaci. Celkom ma to upokojilo. Neprezentovanie OP posobilo z jeho strany podozrivo ako aj dovody na to, ktore prezentoval.
misoft
24.06.15,13:51
Nezdá sa ti - je to majetkom SR.
fintipo
24.06.15,13:53
Napokon banka pozaduje aby sa preukazal OP. Aby som sa vyhol rizikam cast penazi, ktore vyplacam sukromne zavinkulujem (prevedu sa ked budem disponovat LV). Zvysok pokryje hypoteka, kde predpokladam ze banka si podchyti transakciu.
fintipo
24.06.15,13:54
jop, banka, v ktorej ziadam o hypoteku nakoniec vyzaduje od majitela OP, pas jej nestaci. Celkom ma to upokojilo. Neprezentovanie OP posobilo z jeho strany podozrivo ako aj dovody na to, ktore prezentoval
fintipo
24.06.15,13:56
Banka, v ktorej ziadam o hypoteku nakoniec vyzaduje od majitela OP, pas jej nestaci. Celkom ma to upokojilo. Neprezentovanie OP posobilo z jeho strany podozrivo ako aj dovody na to, ktore prezentoval. Cast penazi, ktorymi disponujem sukromne budem vinkulovat az kym nebudem ma LV. Zvysok pojde cez hypoteku.
fintipo
24.06.15,13:57
Banka, v ktorej ziadam o hypoteku nakoniec vyzaduje od majitela OP, pas jej nestaci. Celkom ma to upokojilo. Neprezentovanie OP posobilo z jeho strany podozrivo ako aj dovody na to, ktore prezentoval.
Oliwa
25.06.15,07:13
Asi ako každá iná banka... Takže nemáš byt, nemáš hypotéku, ale nemáš ani starosti, že si prišiel o byt a o peniaze... Môžeš začať odznova, ale bohatší o skúsenosť, ktorá napokon vyšla celkom lacno... Good Luck!