pezbo
26.05.06,09:12
Ahojte kolegovia, vedel by mi niekto prosím poradiť s mojím problémom.
Sme novozaložená s.r.o. a riaditeľ spoločnosti je z Belgicka. V sídle podnikania si chce zobrať do podnájmu nejaký byt. Môžem účtovať nájomnné za byt na účet 527-zákonné sociálne náklady, alebo to treba zaúčtovať na účet 528 - ostatné sociálne náklady? V zákone o dani z príjmov som nenašla nájomné za byt pre Zc v daňovo uznaných výdavkoch, ale niekto mi spomínal, že to patrí k zákonným sociálnym nákladom. Tak by som sa rada uistila, ako to má byť.
Ďakujem, Petra
KEJKA
26.05.06,08:06
môžeš zaúčtovať na 527, ale musíš to pripočítať k základu dane ZC a zdaniť.
pezbo
26.05.06,09:13
Ďakujem ti Lida, ale keď to nie je daňovo uznaný výdavok, tak to môžem priamo zaúčtovať na účet 528 však?
KEJKA
26.05.06,10:11
ked to zdaníš v plate ZC, tak JE TO daňový výdavok a preto 527.
Ak by sa tgo nezdaňovalo vo mzde tak 528...ale nie je to správny postup, lebo v zýsade všetko čo ZC dostáva od zam-ela, je príjem zo závislej činnosti.
Ksenzo16
26.07.11,07:33
Ahojte dobrí ľudia,

potreboval by som poradiť. Akciová spoločnosť prenajala byt v meste, v ktorom má sídlo. Tento byt chce poskytovať svojim zamestnancom a uľahčiť im tak dochádzku do práce. V nájomnej zmluve sú dohodnuté jednotlivé položky, a to nájom bytu, zálohy za energie, nájom garáže a kaucia na zabezpečenie proti škodám, neplateniu, ktorá je vrátna na konci obdobia nájmu.

Chcem sa opýtať a akých nákladových účtoch sa majú účtovať jednotlivé položky, teda mesačný nájom, zálohy za energie, nájom za garáž a kaucia zložená na začiatku doby nájmu?
Môže účtovať nájom na účte 518 alebo 528? Niekde som čítal, že je ho možné zachytiť na účte 527. Ako je to teda?

Prosím poraďte mi, lebo mám v tom zmätok.

Ďakujem pekne za odpoveď.
Ksenzo16
26.07.11,11:18
Ahojte,

to sa naozaj nenájde nik, kto by mi vedel poradiť (príspevok 5)? :-(