bazil
23.06.15,13:01
Prosím o radu, z f. Pohotovosť prišla žiadosť o vykonanie zrážok zo mzdy, priložená je dohoda o zrážkach zo mzdy podpísaná daným zamestnancom. Pohotovosť sa odvoláva na §551 obč. z. podľa ktorého je zamestnávateľ povinný zrážať túto zrážku. V danom prípade však ide o zamestnanca, ktorý už má zrážané takéto tri zrážky, ktoré prišli skôr ( všetko od nebankovýcg subjektov - pôžičky) a keby že mu zrazím aj túto zrážku tak zamestnancovi ostane menej ako základná suma, ktorou je 60 percent zo životného minima na l plnoletú FO - som si to našiel, že pod túto hranicu by žiaden zamestnanec nemal s výplatou ísť. Na druhej strane sa bojím, že keď zrážku nezrealizujem, tak aby si to Pohotovosť nezačala vymáhať od zamestnávateľa. Ďakujem!
smajercik
23.06.15,12:02
Zrážky zo mzdy za zrážajú v poradí podľa dátumu doručenia. Vždy sa zo mzdy zráža 1/3, nakoľko podľa zákona je suma, ktorá je nepostihnuteľná. Zrážky zo mzdy vo výške 2/3 sa vykonávajú v prípade prednostnej pohľadávky, čo z nebankovky nie je. Z toho, čo píšeš vyplýva, že zrážku mu vykonávaš, takže nebankovke Pohotovosť treba napísať list, v ktorom im oznamuješ, že vykonávaš zrážky a táto je v poradí. Keď mu vyrovnáš predchádzajúce, táto príde na rade.
bazil
23.06.15,12:08
Prepáč, trošku nerozumiem, tie tri predchádzajúce zrážky zamestnancovi zrážam ďalej a tú poslednú od POhotovosti vykonám až keď tie predchádzajúce budú splatené? ( tie budú splatené po 2 rokoch, takže to sa POhotovosť načaká)
smajercik
23.06.15,12:13
Áno, ale im to písomne musíš oznámiť a pri tých troch predchádzajúcich si treba dať pozor, aby zostala zachovaná nepostihnuteľná čiastka pre zamestnanca a vyživovanú osobu.
smajercik
23.06.15,15:53
Nemáš za čo.
bazil
29.07.15,12:35
Dobrý deň, dodatočne ešte jedna prosba, dnes mi zamestnanec oznámil, že po konzultácii s mediátorom ten sa vyjadril, že takéto zrážky som vôbec nemal zrážať a že stačí ak mi dotyčný zamestnanec dá žiadosť o skončenie zrážok a ja to musím akceptovať. Tak to samozrejme trošku so mnou zamávalo, ale nech tu pozerám po porade všade sa dočítavam, že ako zamestnávateľ som mal a mám naďalej povinnosť tieto zrážky zrážať. Prosím ubezpečte ma, že je to skutočne tak a niet sa čoho báť. 100 x vďaka
bazil
30.07.15,13:40
Prosím , vie niekto poradiť?