barbadoss
26.10.04,23:50
Chcela som sa vás spýtať či nemáte niekto skúsenosti s predajom tovaru na splátky z hľadiska DPH prípadne (ak je o čom) z hľadiska dane z príjmov.
Hlavne čo sa týka vystavenia faktúr.
Dodanie tovaru - prevod vlastníckeho práva k majetku - sa uskutoční aj podľa kúpno - predajnej zmluvy dňom jeho odovzdania.
Mám z toho nepríjemný pocit že predávajúci je povinný vystaviť do 15 dní po odovzdaní tovaru kupujúcemu faktúru kde vyčísli a následne odvedie DPH z celej sumy tovaru, bez ohľadu na to že bude platený po splátkach a to až 2 roky.
AKo by potom vyzerali ďalšie faktúrky ? Bez DPH?
Prosím Vás aspoň o nasmerovanie v tomto "smere"...-:)) nakoľko čarokrásne zmluvy sa ocitli u mňa na stole večer s termínom stanoviska
už včera bolo neskoro, takže na nejaký solídny rešerš času niet.
Vynahradím !
accad
27.10.04,06:12
Čiastočne je táto téma spracovaná na porade www.porada.sk/showthread.php?t=2497 (http://www.porada.sk/showthread.php?t=2497) v sekcii DPH.
barbadoss
27.10.04,07:43
Klientovi (predávajúcemu)som zatiaľ ústne poradila nasledovné :

Pri odovzdaní tovaru kupujúcemu (preberák) nastane účtovný prípad i dodanie tovaru v zmysle DPH. Musí následne do 15 dní vystaviť faktúru na celú sumu (to bude jeho výnos + zároveň mu vznikne náklad pri vykladnení tovaru v OC - v tom istom zdaňovacom období), uplatniť DPH na celú sumu a následne ju v príslušnom zdaň. období priznať a odviesť.
To že sa s kupujúcim dohodli na nejakom splátkovom predaji nie je podstatné - tu sa už jedná len o úhradu pohľadávky nič viac.
Dodanie tovaru sa uskutočnilo dňom skutočnej zmeny vlastníctva k nemu...


Máte k tomu ešte niekto niečo, kým mu napíšem...?