sona1577
23.06.15,21:30
Dobrý deň, som už 3 roky rozvedená s manželom. Počas nášho manželstva sme spoločne kúpili byt, v ktorom po rozvode ostal bývať ex-manžel a ja som odišla bývať k rodičom. Byt je stále naším spoločným vlastníctvom (hypotéka je splatená). Byt je ponúkaný na predaj, avšak všetkých kupcov manžel odháňa, pretože sa s nimi stretne bez môjho vedomia a nepriamo ich odhovorí od predaja. Ex-manžel ma nechce vyplatiť a nechce predať byt.
Neviem čo mám robiť, obrátila som sa na právnika, ale ten mi povedal, že žiadne riešenie nevidí. Už som zúfalá, pretože zatiaľ čo ja žijem s rodičmi, on býva v našom byte.
arizona
23.06.15,21:21
Byt mozes ponuknut na predaj aj ty, ved si spolumajiteka.
Alebo mozes dat navrh na sud,ak sa neviete dohodnut.
Mária27
23.06.15,21:44
Daj návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva tak, aby ťa on vyplatil. Ak nebude súhlasiť, súd nariadi byt predať a výťažok rozdelit.

občiansky zákonník
§ 141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
Jakubec
24.06.15,01:14
Pokial uz presli od rozvodu 3 roky, tak Vase bezpodielove spoluvlastnictvo bolo vyporiadane priamo zo zakona a stali ste sa podielovymi spoluvlastnikmi nehnutelnosti, pricom Vase podiely su rovnake. Podajte s pomocou pravnika navrh na vyporiadanie podieloveho spoluvlastnictva.
sona1577
24.06.15,06:32
Byt v ponuke je, lenže on, aby ma umlčal, dal byt do inzerátov na predaj a stretáva sa s potencionálnymi kupcami sám a nepriamo ich odhovorí. Dala som už aj ja inzeráty na predaj, ale žiaľ mne sa nikto neozýva, ale jemu áno.
sona1577
24.06.15,06:33
Avšak, pokiaľ to dám na súd, ten dá byt do dražby, čím sa zníži jeho trhová hodnota, nie je to tak?
Mária27
24.06.15,07:10
Ak nevidíš iné riešenie, tak musíš cez súd.

Ešte mu pošli výzvu, aby ti poskytoval mesačne peňažné plnenie za užívanie tvojho podielu na byte (niečo ako nájomné). To si môžeš aj súdne vymáhať, dozadu však najviac tri roky.
K tomu som ti priložila k príspevku judikát.
Peggynka
24.06.15,07:43
Mňa pobavilo,že právnik "nevidí žiadne riešenie" ::eek:
misoft
24.06.15,11:01
Nuž tak je to asi "rýchlokvasený" právnik, prípadne "pravnyk"......:D