Jurito
23.06.15,22:48
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať či je možné odstúpiť od kúpno predajnej zmluvy na byt, ak nás predávajúci zavádzal a klamal o skutočnostiach, ako je napr. uvádzal nepravdivé info o nákladoch na byt a pod?
Ak bol tento byt zhodnotený, kúpený ako holobyt a bol dokončený, môžme si tieto náklady žiadať od predávajúceho?
Ďakujem
Juraj
Chobot
23.06.15,21:38
Byt si kúpil v takom stave, v akom bol. Predpokladám, že si ho videl a s cenou si súhlasil.

O akých nákladoch teraz píšeš?
Jurito
24.06.15,02:47
Myslel som napr. naklady na vodu, teplo, spravu. Ak predavajuci pri predaji povie ze tieto naklady nepresiahnu 150 € a realny predpis je napr. 210€. Alebo ak povie ze naklady na rekonstrukciu vchodu su vytvorene vo FO a realne nie su a pod.
draik
24.06.15,06:33
Jedna vec je povedať, druhá vec mať tvrdenie napísané v zmluve. Samotný iný predpis platieb nie je vadou veci, keďže zálohové platby závisia od viacerých skutočností.
Jurito
24.06.15,07:10
V kúpno predajnej zmluve tento údaj žiaľ nemáme, predávajúci tieto údaje uvádzal ústne- odpovedal na naše otázky, myslím že výška nákladov na bývanie je kritérium, ktoré pri kúpe nehnuteľností zvažuje asi väčšina. Smutné je na tom to, že predávajúci bola firma ktorá je zároveň správca budovy, takže daný stav FO a výšku správcovských poplatkov musel vedieť...t.j. zámerne nás klamal.
Chobot
24.06.15,07:55
Zálohový predpis je veľmi individuálny tak ako aj náklady na bývanie. Ak minieš veľa energií, tak máš logicky vyššie náklady. Ich výška sa nedá garantovať.

To, že niekto uviedol, že náklady sú 150 a tebe vypočítajú zálohový predpis 210 nič neznamená a nikto nemusel klamať. Dôležité je, aké bude vyúčtovanie. Možno z tých 210 ti vrátia 600, takže tvoje skutočné náklady budú do 150 EUR. Ak sa ale budeš kúpať každý deň budeš mať pustenú klímuý celé leto, tak náklady môžeš mať aj 300 EUR mesačne.

A FO sa nevytvára na konkrétny prípad. Z FO sa čerpajú prostriedky na potrebné opravy a rekonštrukcie. Takže peniaze vo FO asi budú, otázne je, kedy vlastníci schvália rekonštrukciu vchodu.

Tebou uvedené argumenty nie sú dôvodom na odstúpenie od zmluvy o kúpe bytu.

A pre zaujímavosť - vypíš sem všetky položky zo zálohového predpisu. Poviem ti, ktorá položka je v poriadku a ktorá je prehnaná.
Mária27
24.06.15,08:04
Obávam sa, že nemáš právny dôvod na odstúpenie od zmluvy.
Podľa § 48 obč.z. to musíš mať dohodnuté alebo zákonom ustanovené.
§ 597 by sa ťa mohol týkať len ak by išlo o vadu alebo vlastnosť veci ... Iné nevidím.

§ 48
(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.

§ 597

(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.
Jurito
24.06.15,08:49
Takže fakty o byte a bytovke:

- zateplená tehlová bytovka
- bez žiadnych spoločných priestorov, žiadna kočikáreň, práčovňa, bez výťahu, spoločný priestor je jedine stredne úzke schodisko
-vchod nemá upratovaciu službu- upratovanie svojpomocne, zvončeky sú pokazené, svetlá na fotobunku
- teplo sa počíta podľa m2- nemáme merače
- byt má 61,5 m2
- náklady počítané na dve osoby
- voda je počítaná 2,5 m3 studená a 1,06 m3 teplá
- pri kúpe uvádzali náklady cca 140 €- teraz je predpis na 166,2 €
-predpis uvedený nižšie v € za mesiac s DPH

FPÚ a O 48
Upratovanie von. Priestorov 1,608
Osvetlenie spoloč. pr. 6,384
OLO: 15,6
Vodné, stočné a zrážky: 14,52
Kúrenie: 45,36
TUV: 22,56
Deratizácia: 1,968
Výkon správy: 10,2

Pochybujem že budeme mať preplatok, skôr naopak.
ivka70
24.06.15,08:55
Nerozumiem, ako ti niekto pri holobyte vie dat relevantne udaje o nakladoch.

Tie mohol nanajvys odhadnut.

A dalsia vec, kto a na zaklade coho vytvaral predpis zaloh?
Jurito
24.06.15,08:57
Keď je teplo podľa m2 a vie kolko osob tam bude byvat tak asi ma nejaku statistiku...
Budova nie je nová, len byt je holobyt, do takého štádia ho zrekonštruovali.
právnik-probono
24.06.15,09:28
Dobrý deň, na základe nepravdivých informácií o nákladoch na byt odstúpenie od kúpnej zmluvy neprichádza do úvahy, pretože i) tieto náklady závisia od počtu osôb, ktoré byt obývajú a ktorých zmenu je vlastník podľa zákona povinný nahlásiť správcovi; v čase uzavretia kúpnej zmluvy mohol byt obývať (resp. nakoľko sa jedná o "holobyt" tak byť nahlásený) iný počet osôb ako po kúpe novým vlastníkom, ii) v kúpnej zmluve na byt je povinnosťou zakotviť, že kupujúci sa oboznámil so zmluvou o správe obytného domu, ktorej súčasťou sú aj podmienky zálohových platieb za médiá v byte a kupujúci k tejto zmluve pristupuje. Byt ste kupovali v stave, v akom sa nachádzal v čase kúpy, o čom ste sa určite presvedčili aj vizuálnou ohliadkou, takže ste museli byť stotožnený s tým, že kupujete "holobyt", s ktorým budete mať dodatočné finančné investície. Tieto ste vynaložili na zhodnotenie Vašej nehnuteľnosti a vrátiť sa Vám môžu napr. ak v budúcnosti budete byt predávať niekomu inému za vyššiu kúpnu cenu, ako ste byt nadobudli.
Jurito
24.06.15,10:59
Ako som uz uviedol vyssie, predavajuci bol PO, ta istá PO je aj správca a uviedol ze náklady na tento byt nepresiahnu 140 €, pre dve osoby. Byt sme medzičasom dokončili a poslali nam predpis na 166 €. Skutočnosť nemohol mať. Predtým aj potom musel vychádzať z odhadu, teplo je podľa m2, takže to neovplyvníme, vodu máme 2,5 m3 studenú a 1,06 m3 teplú, podľa nás hociktorá dvojica minie viac, takže nás evidentne pri kúpe klamali a zavádzali. Mám sa sním stretnúťa vydiskutovať to, no ako poznám prístup toho správcu, tak kludne mi povie do očí že pri predaji bytu klamal v týchto nákladoch, chcel som len vedieť čím mu môžem pohroziť. Ale asi je momentálen nedotknuteľný, vlastní viac ako polovicu priestorov v budove. Môže diktovať náklady na bývanie aké chce.
ivka70
24.06.15,11:05
Teplo sa rozpocitava na jednotlivych vlastnikov podla m2, ale spotreba tepla na bytovy dom zavisi od zimy, kolko a ako sa vykuruje a pod.
Chobot
24.06.15,11:23
Aby si si vedel porovnať, tu sú moje náklady na 4i byt 79 m2 4 osoby:

FPÚ a O 53,92
Upratovanie von. Priestorov 12,48 (v tom je aj upratovanie interiéru)
Osvetlenie spoloč. pr. 9,03
OLO: 11.29
Vodné, stočné a zrážky: 12,61 + 1,33
Kúrenie: 63,63
TUV: 41,16
Deratizácia: - hradí sa z FO
Výkon správy: 5,98

okrem toho ešte

Poistenie: 2,06
Výťah energie: 2,39

NEmyslím, že by si mal extrémne vysoké náklady. Sú v štandarde. A nehnevaj sa, ale tak veľmi ti vadí ten rozdiel 26 EUR, keď si už vysolil desiatky tisícov za byt?

Alebo v čom je problém, že si si to rozmyslel?
Jurito
24.06.15,11:28
No nejde mi to do hlavy, uvedie 140 € a o niekolko mesiacov 166 €. Teraz je za teplo 48 €, bola tepla zima, ale aj keby bola tuha tak narst z 22 € na 48 € je nskutočný- teda keby to navýšenie bolo v teple... Vodu mali odhad na dve osoby vtedy aj teraz, to tiež pochybujem žeby menili objem...buď nás klamali vtedy alebo teraz nezmyselne navýšili platby.
Jurito
24.06.15,11:41
Problém je v tom že nás klamali, dali nám vyššie nájomné a budeme mať ešete nedoplatky lebo tam máme len 2,5 m3 studenej a 1,06 m3 teplej vody. Kolko m3 vody tam máš ty ak sa smiem spýtať? Keby som chcel platiť o 26 € vyššiu hypotéku tak by sme si mohli kúpiť drahší byt- cca o 7000 € keď to prepočítam.