maryann
26.05.06,11:01
Poraďáci,

chcela by som sa spýtať ako postupovať v nasledovnom prípade:
K 01.06.2006 prijímame 2 nových zamestnancov a v polovici júla máme celozávodnú dovolenku 10 dní. Keďže im dvom za mesiac a pol nevzniká nárok na dovolenku 10 dní, čo robiť v tomto prípade? Budeme im musieť dať neplatené voľno alebo si tú dovolenku môžu vyčerpať dopredu? (podľa mňa asi nie alebo....?)
Zita4
26.05.06,09:05
Ak im dáte čerpať dovolenku vopred (ešte pred vznikom nároku), treba im dať na druhú stranu dovolenkového lístka podpísať vyhlásenie, že v prípade, ak im nevznikne nárok na dovolenku, súhlasia so zrazením neoprávnene vyplatenej náhrady mzdy za dovolenku. Alebo im dajte neplatené voľno na ich žiadosť.
maryann
26.05.06,09:10
Ďakujem Zitka :)
Ingrid G.
26.05.06,09:53
Poraďáci,

chcela by som sa spýtať ako postupovať v nasledovnom prípade:
K 01.06.2006 prijímame 2 nových zamestnancov a v polovici júla máme celozávodnú dovolenku 10 dní. Keďže im dvom za mesiac a pol nevzniká nárok na dovolenku 10 dní, čo robiť v tomto prípade? Budeme im musieť dať neplatené voľno alebo si tú dovolenku môžu vyčerpať dopredu? (podľa mňa asi nie alebo....?)
1. §113 ZP:
"Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru"
Takže - môj názor - riešila by som to dovolenkou, lebo ak by ste zamestnancom dali neplatené voľno, mali by v SP prerušenie poistenia.

2. § 117 ZP:
"Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol."
Takže ani tu by nebol problém, lebo zamestnávateľ má oprávnenie takto vyplatenú náhradu mzdy zraziť zo zamestnancovej mzdy aj bez jeho súhlasu.
jana32
26.05.06,09:54
Zákonník práce umožňuje čerpanie dovolenky aj keď ešte nevznikol nárok ( odpracovaných 60 ). Súhlasím so Zitkou
maryann
26.05.06,11:08
Vďaka ešte raz.