MisoBratislava
24.06.15,10:42
Potrebujem poradit. Podal som trestne oznamenie na zavazny trestny cin, ale vysetrovatel si to trochu zlahcil a napisal nezmysel. Dal som staznost, ale ta je vedena ako podana 4 den teda po lehote. Je toto padny argument aby clovek co spacha lupez s ublizenim na zdravi aby na tomto zaklade vlastne neniesol ziadnu zodpovednost? Prokurator napisal ze staznost je po lehote teda nie je opravnena. Asi drzia vsetci spolu a ja si mozem zanadavat preco to bolo na 4 den poslane . Na Slovensku je to asi tak.
Dakujem za pomoc jedna sa mi skor o to ako by sa to dalo znovu presetrit vysetrovatelom a spravit vysetrovanie tak ako malo byt.
právnik-probono
24.06.15,09:09
Dobrý deň,

z podstaty textu otázky sa domnievam, že bolo uznesením odmietnuté Vaše oznámenie o skutočnostiach, že bol spáchaný trestný čin (tzv. trestné oznámenie), alebo bolo zastavené trestné stíhanie. Ak ste lehotu na podanie sťažnosti zmeškali z dôležitého dôvodu, ktorý viete aj preukázať, máte možnosť požiadať o navrátenie lehoty (najneskôr do troch dní od odpadnutia prekážky). Ak OČTK tejto žiadosti vyhovie, zruší zároveň aj zamietavé rozhodnutie o sťažnosti.

Pre úplnosť uvádzam, že lehota troch dní je lehotou procesnou, ktorá začína plynúť nasledujúci deň od doručenia uznesenia a márne uplynie tretím dňom. Ak by tretí deň lehoty pripadal na deň pracovného pokoja alebo sviatku, lehota sa posúva na najbližší pracovný deň. Lehota je zachovaná aj vtedy, ak sa posledný deň lehoty podala zásielka na prepravu poštovému podniku, na súde alebo u prokurátora, ktorý má vo veci rozhodnúť, prípadne na ktoromkoľvek okresnom súde alebo prokuratúre, etc...(§ 63 ods. 6 Trestného poriadku).
MisoBratislava
24.06.15,09:17
Tie lehoty nestihnem lebo som to vzdal po skusenosti s policiou. A nadobudol som presvedcenie ze tu je mozne vsetko v tomto NEpravnom state. Ale nie je mi jasne, ze niekto zostane nepotrestny za takyto vazny skutok na zaklade 1dna oneskorenia podania staznosti. To naozaj mu vsetko preslo?
právnik-probono
24.06.15,09:36
Vy ako poškodený a/alebo oznamovateľ nemáte možnosť ovplyvniť, či podozrivý bude aj obvineným, obžalovaným a následne aj odsúdeným. Toto je výlučne v rukách orgánov činných v trestnom konaní (ďalej len "OČTK"). Ako poškodený však máte práva dané Trestným poriadkom sa v zákonom stanovenej lehote brániť proti rozhodnutiam OČTK.
MisoBratislava
24.06.15,09:40
Tak ze mu to preslo. Ake jednoduche . Dakujem za pomoc.
buchač
24.06.15,09:42
Podal som trestne oznamenie na zavazny trestny cin, ale vysetrovatel si to trochu zlahcil a napisal nezmysel.
Okrem tých zákonných lehôt na podanie sťažnosti by som bol aj zvedavý, že prečo si vyšetrovateľovi to oznámenie vlastne podpísal.
Lebo po oznámení si musel vypovedať a zápisnicu aj podpísať a to na každej strane zápistnice.
Lebo na Slovensku je to tak..."Neznalosť zákona neospravedlňuje"...a slovač je teda fest neznalá.
právnik-probono
24.06.15,10:11
"...ale vysetrovatel si to trochu zlahcil a napisal nezmysel."

Juraj, myslím si, že zadávateľ týmto nemal na mysli skutočnosti v zápisnici o trestnom oznámení, ale skôr skutočnosti uvádzané v odôvodnení uznesenia o odmietnutí TO, alebo zastavení trestného stíhania. Aspoň ja takto vnímam myšlienkové pochody zadávateľa v logickej náväznosti na text otázky. Môžem sa samozrejme mýliť, pokiaľ zadávateľ neupresní, ostávame v rovine hypotéz a nie je možné spoľahlivo poskytnúť právnu radu.
lujza.j
24.06.15,10:34
Pan misobratislava....ma svoju pravdu......len neviem co tu teraz drzkuje lehotu si prepiskol tak cau....kauzu-zavaznu si viem zivo predstavit....