sk.aredak
24.06.15,15:29
ahojte,
som v podnajme a nespristupnil som byt v obdobi ked sa odpocivatali merace, volako som to prehliadol ( ano moja chyba a teraz zial )

dnes ma kontaktoval majitel bytu, ze prisli nedoplatky cca vo vyske 700€

do bytu som sa nastahoval v auguste 2014, viem, ze byt bol pol roka prazdny a ak by doslo k odpoctu tak by sa nestalo nic podobne...

pani na telefone z bytoveho druzstva spominala cosi o reklamacii ale sama tomu nechcela verit ale vraj tam este bola moznost to rozratat na 2 obdobia alebo cosi podobne

ake mam moznosti s riesenim tejto situacie, koho kde ziadat alebo co urobit ?
( majitel je v zahranici ale budem rad za kazdu radu )
dakujem.
tmhwk
24.06.15,13:50
[zmazane uzivatelom]
misoft
24.06.15,14:16
Nuž a možno aj má pani s tým niečo do činenia.
Často ako odberateľ tepla je družstvo (celkovo), ktoré si potom robí odpočty a rozučtováva to.
Družstvo je totiž majiteľom tých bytov. Takže odberateľom tepla je družstvo, ktoré to ďalej "dáva" nájomníkom.

Zaráža ma však jedna vec - písal majiteľ - t.z. byt je v OV a majiteľ má zmluvu s družstvom (možno ako správcom) o dodávke tepla, teplej vody a vody.
Za ďalšie - nedoplatok je za celé zúčtovacie obdobie (12 mesiacov) - tak nemôže žiadať od podnájomníka vyplatenie celého nedoplatku, ak tento užíval byt v roku vyúčtovania cca 5 mesiacov. Zase sa chce niekto ľahko nabaliť.
Ak byt bol dlhšiu dobu neobývaný, časť nedoplatkov ide na vrub majiteľa a mal by to presne rozpočítať.
tmhwk
24.06.15,14:47
jasne misoft, mas pravdu. ja som videl energie, tak som hned myslel na elektriku...takze moj prispevok je v podstate bezpredmetny :)
ivka70
25.06.15,05:16
Vypocet spotreby tepla bol podla zakona (alebo vyhlasky), kde sa pri nespristupneni bytu a meracov vypocita nejaky nasobok priemernej spotreby na meter stvorcovy bytu.
Reklamovat by sa dal, ak by si byt spristupnil a z nejakeho dovodu by odcitanie neprebehlo korektne (toto sa mi vlani podarilo vyreklamovat). Nemyslim si, ze toto vyreklamujete.

Ale vysoky nedoplatok mohol vzniknut aj nizkymi zalohami, ktore majitel plati.
Skus si zistit u pani na bytovom, ci je rozdiel vasej spotreby a spotreby porovnatelneho bytu (napriek tomu, ze 7 mesiacov nebol obyvany) taky velky - porovnavaj spotrebu tepla. Podla toho sa da lahko posudit, ci tie nedoplatky su zasluhou len tej fiktivne vypocitanej spotreby tepla.
lacotinka
25.06.15,05:29
tá priemerná spotreba býva :
okolo 90 kWh/m2/rok
alebo do cca 7 €/m2/rok
ivka70
25.06.15,05:51
Tazko povedat, zavisi od roznych faktorov: ci ide o lokalne vykurovanie alebo centralne, ci je zatepleny dom alebo nie je .... uplne generalizovat nejde ....
lacotinka
25.06.15,06:10
logicky , ale zbytočne mudruješ

už slovo "priemerná" predsa hovorí o tom, že reálna býva aj vyššia / aj nižšia

A priemernú mu píšem, aby sa mulo vedel zorientovať = že mu nemôžu pravdivo napísať
ani 30
ani 300 kWh/m2/rok !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ale ak napíšem 90

tak viac ako 90% panelákov (včetne zateplených , aj skoro deravých) sa vmestia medzi 60 až 130 :D
lacotinka
25.06.15,06:13
Pri mene máš konzultant
Predpokladám, že v ekonomike

Tak teplo potom prenechaj tým, čo tomu rozumejú
alebo sa ho douč !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tak ako ja ekonomiku :D :D :D
sito
25.06.15,18:08
ahojte,

Ahoj!


som v podnajme a nespristupnil som byt v obdobi ked sa odpocivatali merace, volako som to prehliadol ( ano moja chyba a teraz zial )

Nesprístupnenie spoločných meracích zariadení v byte, fakt drahá záležitosť môže byť. A ozaj tvoja chyba, nie majiteľa bytu.


dnes ma kontaktoval majitel bytu, ze prisli nedoplatky cca vo vyske 700€



Nedoplatky? Široký pojem! Treba ti vidieť ročné vyúčtovanie za užívanie bytu v roku 2014 hlavne do augusta do decembra. Teda z čoho a ako je napočítaný tvoj podiel za uvedené mesiace a aký je rozdiel voči tvojím skutočným úhradám vlastníkovi bytu.


do bytu som sa nastahoval v auguste 2014, viem, ze byt bol pol roka prazdny a ak by doslo k odpoctu tak by sa nestalo nic podobne...

A možno aj áno, došlo by. Takto ti isto napočítali spotrebu podľa dohodnutého spôsobu výpočtu spotreby pri neodpísaní spoločných meracích zariadení v byte, ktorý je teraz tvojím obydlím, nie vlastníka bytu.


pani na telefone z bytoveho druzstva spominala cosi o reklamacii ale sama tomu nechcela verit ale vraj tam este bola moznost to rozratat na 2 obdobia alebo cosi podobne



Správca rozpočíta náklady domu na jednotlivé byty. Pri zmene vlastníka je povinný rozpočítať na dve obdobia, starý a nový vlastník ako užívali byt. Pri nájme je to vec vlastníka bytu ako rozpočíta náklady na jednotlivých nájomníkov, ich obdobia užívania jeho bytu.



ake mam moznosti s riesenim tejto situacie, koho kde ziadat alebo co urobit ?

No jedine správcu, teda bytové družstvo, ale to môže len vlastník bytu, tebe nemusia, nesmú predložiť žiadne doklady týkajúce sa vlastníka bytu, sú to jeho osobné údaje.


( majitel je v zahranici ale budem rad za kazdu radu )



No nazdar! Tu je každá rada ...



dakujem.



Niet za čo.
sk.aredak
30.06.15,08:21
dakujem vsetkym, majitel podal reklamaciu...
cakame na vyjadrenie