Mirka DM
24.06.15,15:51
Dobrý deň.
Viete mi niekto pomôcť s účtovaním taxislužby. Od apríla majú povinnosť evidovať tržbu cez ERP. A čo taxametre. Uzávierky z taxametrov sú teraz už neplatné, môžu sa zahadzovať? A ako im uplatňovať náklady na PHL? Úmerne k tržbám, či ako? A viete iné problémy, ktoré môžu nastať s taxislužbami?
misoft
24.06.15,13:57
Nuž - možno ma opravia - taxameter je už len meradlo prejdenej vzdialenosti a sumy za ňu. Podľa nej potom musí nahadzovať a vydať pokladničný blok. A pokiaľ bude používať VRP - mnohé mu odpadá. Uzávierka z taxametra - možno na kontrolu prejdených km, prípadne "stojného" (čakania na zákazníka).
Mirka DM
24.06.15,14:18
Takže súhlasíte, že už sú zbytočné, ak si teda taxikár nechce vykonávať nejakú kontrolu ubehnutých km či stojného?
misoft
24.06.15,14:21
Nuž - čo sa toho týka - posledné slovo majú daňováci a ministerstvo dopravy....
Mirka DM
24.06.15,14:34
Tak to je vždy problém :-)
marjankaj
24.06.15,18:01
Zbytočné? A ako potom vypočítaš cenu služby zákazníkovi? Použiješ generátor náhodných čísel?
Mirka DM
25.06.15,08:41
Prepáčte ale nerozumiem. Prečo by som mala rátať cenu služby zákazníkovi? Veď taxikár zákazníka odvezie cenu jazdného mu naúčtuje cez taxameter a následne má povinnosť danú sumu zaevidovať do VRP, resp. ERP. Takže cena služby je zaznamenaná vo VRP a vypočíta ju taxikár. Správne?
marjankaj
25.06.15,08:46
No ak je ten taxameter zbytočný, tak ho daj odmontovať a uvidíš.
Mirka DM
25.06.15,08:52
marjankaj prepáč ale ja sa nehádam, ja diskutujem. Taxameter sa samozrejme odmontovať nemôže, pretože to je jediný doklad, ktorý sa odovzdáva zákazníkovi a príjem z taxametru sa eviduje do VRP. Moja otázka sa skôr týka dane z príjmov a tam by malo byť prvoradé to čo je nablokované vo VRP = zdaniteľný príjem taxikára. Áno?
marjankaj
25.06.15,09:18
Ani ja sa nehádam. Nejasná otázka - patričná odpoveď. Ako mám ja vedieť, čo ty považuješ za zbytočné?
marjankaj
25.06.15,09:21
A pokiaľ ide o zdaniteľné príjmy, asi si už počula termín "nepriznanie príjmov". Teda ak nie sú všetky príjmy nahodené v VRP, a nejaké ti zistia, tak môžeš mať problém.
Mirka DM
25.06.15,09:31
Stačí sa spýtať a otázku dovysvetľujem. V prvom rade ma zaujíma či je povinnosť evidovať uzávierky z taxametrov a ktorý zákon o tom hovorí.
misoft
25.06.15,16:12
Nuž - a podľa čoho potom porovnajú pri kontrole uložené tržby vo VRP s vykonanou "službou" - tachometer (správne odometer) va prístrojovej doske predsa nemá pamäť. Tak musia porovnať to, čo naťukal do VRP so skutočnosťou - počet km za X€.....
Mimochodom - i taxikári majú svoj zákon:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-56#p26 §29 ods.1, písm.g
marjankaj
25.06.15,17:29
Veď som sa pýtal a prd si dovysvetlila. Ja to vedieť nepotrebujem, problém máš ty.
avalik
25.06.15,17:42
1. Novela zákona č. 289/2008 Z. z. účinná od 1.4.2015

Podľa § 8 ods. 8 zákona č. 289/2008 Z. z. podnikateľ, ktorý poskytuje službu uvedenú v prílohe č. 1 pod kódom 49.32 Taxislužba, nie je pri použití VRP povinný vyhotoviť a cestujúcemu odovzdať pokladničný doklad, ak vyhotovuje a cestujúcemu vydáva potvrdenie o zaplatenom cestovnom podľa § 29 ods. 1 písm. g) a § 30 ods. 1 písm. c) zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave. Vo VRP je povinný zaevidovať len celkovú sumu platenej ceny.

Ako vyplýva z § 30 ods. 1 písm. c) zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave (ďalej len „zákon č. 56/2012 Z. z.“), vozidlom taxislužby môže byť len vozidlo, ktoré má pevne zabudovaný funkčný taxameter (ďalej len „taxameter“) spĺňajúci požiadavky na určené meradlá, ktorý umožňuje cestujúcemu počas prepravy sledovať okamžitú cenu cestovného a ktorý vydáva potvrdenku o zaplatenom cestovnom.
Podľa § 29 ods. 1 písm. g) cit. zákona, taxikár je povinný odovzdať cestujúcemu potvrdenie o zaplatenom cestovnom (ďalej len „potvrdenie z taxametra“), pričom kópia v papierovej podobe alebo v elektronickej podobe je súčasťou registratúry prevádzkovateľa taxislužby.

ref: Informácia o zmene a doplnení zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice účinnej od 1.4.2015 https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Novinky_z_legislativy/2015/ERP/2015.04.27_ERP.pdf
Mirka DM
25.06.15,18:36
A čo si sa pýtal? Veď nevidím, že by si chcel nejaké dovysvetlenie ....
marjankaj
25.06.15,19:02
Včera 21:01. Ale tebe škoda niečo hovoriť.
Mirka DM
25.06.15,19:45
TOTO JE TVOJA OTÁZKA (iróniu prehliadam): Zbytočné? A ako potom vypočítaš cenu služby zákazníkovi? Použiješ generátor náhodných čísel?
DNES o 11:41 - som reagovala na túto tvoju "doplňujúcu" otázku ..... Ja žiadnu cenu zákazníkovi nerátam to robí taxikár a dokonca po niektoré taxislužby majú fixnú sumu za jazdu, a teda vôbec nič nerátajú.
Moja otázka znela veľmi jednoducho, ČI JE POVINNÁ EVIDENCIA UZÁVIEROK Z TAXAMETROV, NIE ČI SÚ POVINNE TAXAMETRE AKO TAKÉ, ALE ČI JE POVINNOSŤ EVIDOVAŤ TIE DENNE UZAVIERKY. To je celé. Ak niekto účtujete taxislužbu a viete sa k tomu vyjadriť budem rada, ak nie nechajte tak, lebo toto nikam nevedieť. ĎAKUJEM.
marjankaj
25.06.15,19:55
Tu si písala niečo iné. A na toto som reagoval. Ale tebe to asi vysvetliť bude nadľudská úloha.

Mirka DM (Včera 17:18) Takže súhlasíte, že už sú zbytočné, ak si teda taxikár nechce vykonávať nejakú kontrolu ubehnutých km či stojného?
Mirka DM
25.06.15,20:10
Prepac ale tvojou snahou je poradiť alebo sa povyšovat? Za seba mozem lpovedat ze ani jedna z tvojich otázok ci odpovedi mi nepomohla. Bola by som rada ak by si viac nereagoval na tuto diskusiu nakoľko sme nenašli spoločnú reč. Dakujem
marjankaj
25.06.15,20:49
Ja ti neradím. To nie je mojou povinnosťou. Ale keď napíšeš zmätočný komentár, tak by si to mala dovysvetľovať ty. A nie žiadať to od iných. Potom ti snáď niekto poradí. Nakoniec Avalik ti fundovane odpovedala, tak sa inšpiruj tam a nekomentuj tu zbytočne.