rede
26.05.06,12:32
Niekde som čítala, že sa dá vyničiť burina v dlažbe roztokom kyselniny sírovej a vápna. Bol tam aj pomer, ale ja som to prehliadla a teraz by sa mi to zišlo. Neviete poradiť? Alebo iný spôsob okrem prípravkov z obchodu a ručného spôsobu?
Katka29
26.05.06,10:52
Mám podobný problém. Mne poradili poliať prevarenou slanou vodou. Skúsila som to, no nemôžem povedať, že som spokojná. Tá burina vyschla a znova tam je. Budem rada ak niekto poradí.
KEJKA
26.05.06,11:13
no ja neviem..nie su to príliš drastické metódy. Ja používam ROUNUP, alebo KAPUT...kupite v záhradnictve. Je to tekutina jeden dielik na liter dám do postrekovacej flaše a postriekam. Prípravok preniká cz listy a zeleň a ide do koreňov. spolahlivo likviduje.
Postrek pri náznaku klíčiacej buriny aplikujem a mám pokoj.
rede
26.05.06,11:58
Tie prípravky z obchodu som tiež používala, ale burina opäť v priebehu leta narástla. A čo sa týka slanej vody, tá vraj spoľahlivo likviduje žihľavu. Chystám sa vyskúšať.
Simonab
26.05.06,12:05
No a mojej mamke najviac zabralo to keď zahlásila svojim vnúčatám, že ich pozýva večer na pizzu, ale asi to nestihnú lebo treba zelinu medzi dlažbou vytrhať. To ste mali vidieť, ako rýchlo bola vytrhaná. Aj babka sa čudovala, ale aj potešila. ( mimochodom ona by ich na tú pizzu vzala aj keby to nespravili, len ich chcela vyskúšať ).:p
pavel9
26.05.06,13:21
Pekný deň.
"Niekde som čítala, že sa dá vyničiť burina v dlažbe roztokom kyselniny sírovej a vápna......"

Aj keď som zo školy už nejaký ten "rôčik" preč, ešte si pamätám, že kyselina a zásada (tu vápno) sa neutralizuje. Z toho čo som čítal mi vychádza, že to chcete ničiť síranom vápenatým. Neviem či je to účinné. Predpokladám že chybu ste urobili pri zakladaní dlažby.Vytrhaním nadzemnej časti sa málokedy podarí vyničiť nežiadúce rastliny zo špár dlažby. Koreňový systém ostáva prakticky neporušenýpod dlažbou a to veľmi daleko od nadzemnej časti rastliny. Niekedy bol prístupný pomerne dobrý prostriedok "Travex". Skôr by som sa prikláňal k tým dotykovým chemickým prostriedkom. Uvedomte si ešte, že používaním kyseliny sírovej môžete poškodiť aj samotnú dlažbu.
ayya
26.05.06,17:39
Aj keď som zo školy už nejaký ten "rôčik" preč, ešte si pamätám, že kyselina a zásada (tu vápno) sa neutralizuje. Z toho čo som čítal mi vychádza, že to chcete ničiť síranom vápenatým.

Az som sa nalakala, ked som si tu povodnu otazku precitala - neviem ci nahodou aj reakcia pri miesani nemoze mat dramaticke nasledky... :(
Ak je ta dlazba vonku, tak sa da vyskusat aj horuca (az vriaca) voda ... ekologicky ciste a tiez ucinne ;) dokonca aj malinove odnoze sa tak daju spolahlivo na druhe, tretie zaliatie vynicit

Ale ak je to na balkone, alebo terase - tak asi bude treba aj s horucou vodou opatrnejsie
Aj tak to nie je navzdy - semienka rozfukane od vetra sa uchytia po case zase... aj vtaciky na nozickach - ak ich maju zablatene - tiez semienka prenasaju do velkej vzdialenosti :)
kukučka
28.05.06,20:48
Pekný deň.
.......
Uvedomte si ešte, že používaním kyseliny sírovej môžete poškodiť aj samotnú dlažbu.

A soľou tiež . . .
gerima
01.05.08,13:20
Máme riešenie na burinu v dlažbe, nastálo, nie len na 2-3 mesiace.
Ekologicky nezávadný výrobok, možnosť použitia aj vzáhradách, príjazdoch
do garáží. Chráni kameň pred poškodením.
S pozdravom Gericom,
arizona
01.05.08,17:57
Ja tiež používam vriacu vodu.Je to ekologické, takmer zdarma,ale hlavne nemusím zamorovať svoje okolie chemikáliami.V núdzovom prípade použiť Kaput, ale opatrne,aby ho koreňom nevtiahol nejaký blízky strom.
amakov
02.05.08,08:14
Máme riešenie na burinu v dlažbe, nastálo, nie len na 2-3 mesiace.
Ekologicky nezávadný výrobok, možnosť použitia aj vzáhradách, príjazdoch
do garáží. Chráni kameň pred poškodením.
S pozdravom Gericom,

Opakovane čítam túto odpoveď, ktorá vyzerá zaujímavo a veľmi nádejne,len nerozumiem ako sa volá ten prípravok-(Gericom je meno prípravku :rolleyes: alebo meno dosielateľa:confused:
beba13
03.05.08,12:27
Mne sa osvedčila tiež vriaca voda, zelina zvädne a potom ide veľmi ľahko vytiahnuť aj s koreňom takže tam už nevyrastie znova.
VladoaKatka
03.05.08,12:42
No tak ja som vyšše 4 hodiny čistila zámkovú dlažbu:
šroubovák, metlička,lopata a vedro. Pekne po špáričke všetku špinu, burinu, v zime nanesené blato, kamienky a ešte -neviem kde sa vzal mach, lebo aj ten mi rastie na dvore, takže som mala krásny pracovný 1.máj. :)
A to som stíhla len polovičku:D, 8. mája pokračujem:eek:.

Inak tiež praktizujeme vrelú vodu, na dvore nechcem používať postreky, radšej odstraňujeme ručne.
Stefan2005
03.05.08,13:15
...šroubovák, metlička,lopata a vedro. Pekne po špáričke všetku špinu, burinu....


Tiež sme to tak zvykávali, tento rok ale som to "vzal" wap-kou a krásne to vyčistilo - aj dlažbu aj špáry... za hodinu 50-60 m2.
VladoaKatka
03.05.08,14:02
Tiež sme to tak zvykávali, tento rok ale som to "vzal" wap-kou a krásne to vyčistilo - aj dlažbu aj špáry... za hodinu 50-60 m2.

Hej, aj wap-ku aj chlapov mám doma, sľúbili tiež, že to spravia wap-kou...ostalo pri sľuboch. Tiež mám 75 m2, nedbala by som, keby si našli čas a spravili to namiesto tej driny.

Majú iné povinnosti teraz, snáď na budúci rok, inak pred dvomi rokmi to robili tiež a nemalo to chybu, Potom už len sem-tam nejakú burinku ručne bolo treba vytrhnúť.
lindusaaa
04.05.08,08:49
Tiež sme to tak zvykávali, tento rok ale som to "vzal" wap-kou a krásne to vyčistilo - aj dlažbu aj špáry... za hodinu 50-60 m2.

My sme tiez tak cistili dlazbu, hlavne od machu. Potom som to este prebehla metlo a dlazba bola ako nova. Sice bolo s tym tiez roboty, ale nie tolko, ako pti vytrhavani. Len som si neni ista ci to "zoberie" aj tu burinu.
misomiso
04.05.08,09:36
Niekde som čítala, že sa dá vyničiť burina v dlažbe roztokom kyselniny sírovej a vápna. Bol tam aj pomer, ale ja som to prehliadla a teraz by sa mi to zišlo. Neviete poradiť? Alebo iný spôsob okrem prípravkov z obchodu a ručného spôsobu?

Mne to pripada ako nejaky amatersky navod pre teroristov. Kyselina sirova je jedna z najzieravejsich kyselin, a teda miesat z vapnom (zasada) by som ju nechcel. Vobec si neviem predstavit, ako taketo "miesanie" moze vyzerat. Skor mi to pripada ako nejaky nemiestny vtip.
tetrisss
04.05.08,10:50
Mne sa tiez zatial osvedcil len jeden jediny sposob, ako Vlado-Katka- sraubovak, uz je cely obruseny, metlicka a vedro a rypat a zametat do omrzenia, alebo kym ma tak nebolia lytka, ze sa mi to uz neda. A tu kyselinu sirovu asi vymysleli vyrobcovia zamkovych a inych dlazieb,hihi.
gerima
05.05.08,10:02
Je to jednoduché, ako na burinu v dlažbe. Prípravok sa volá vdw 800.
Mne sa výborne osvedčil. Stránku dodávateľa som našiel na internete.
gerima
05.05.08,10:09
Ešte doplnenie k vdw 800, hľadať na nete GeriCom.
Antea
12.05.08,09:31
Treba sa opýtať v záhradkárstve. Používame, ale neviem ako sa to volá, je to prášok a dávame to aj do kríkov ríbezlí a egrešov a burina nerastie.
Dada
12.05.08,09:52
No tak asi viem, akú dlažbu nebudem dávať, aby som nemusela potom vyťahovať burinu mimotemy ;)
AlaNR
16.05.08,09:40
Ja mám namiesto šrobováka murársku špachtľu. Je tenká, široká a aj pomerne ostrá. Dobre sa sňou vyrezávajú aj tie malinkaté burinky.
Inak jeden známy mi tvrdil, že tej zeliny sa nezbavím, lebo mi tam vždy vietor donesie niečo nové, čo tam zakorení.
Tak raz mesačne pokľaknem a šúcham sa po zadku po dvore a vyrezávam zelinky....
mesalinka
26.08.16,08:01
ja som tiež používala špachtlu, ale potom som objavila v internetových obchodoch kefu na zámkovú dlažbu. má to aj palicu, takže už nemusím hodiny čupieť pri tom a takú škrabku v tvare trojuholníka do špár. je to celkom ok riešenie a burine to trvá o troošku dlhšie, kým sa zase objaví spod dlažby :)