Joozef
25.06.15,10:13
Pekný deň. Rozdelením som získal pozemok, ku ktorému vedie asfaltová cesta, tá však vedie cez dva súkromné pozemky (to som podcenil). Touto cestou aj cez môj pozemok prechádzajú autá k ďalším domom na tejto slepej ulici. Keď sa tieto domy stavali stačil súhlas, nebolo treba bremeno. Preto som si neuvedomil, že to bude prekážka na získanie stavebného povolenia. Pozemok je v územnom pláne obce určený na výstavu RD. Teraz, keď som sa informoval o možnosti stavby mi stavebný úrad oznámil, že musím mať zabezpečený prístup. Do úvahy by prišlo zriadiť na túto časť pozemkov bremeno o práve prechodu a prejazdu. Vlastníci mi povedali, že budú uvažovať o tejto možnosti, ale iba ak im zaplatím plnú trhovú cenu, aká je za stavebné pozemky (ešte uvádzam, že vlastníci neinvestovali do tejto cesty, vybudoval ju podnik, čo má v správe susediaci potok) Nakoľko sa nejedná o malú čiastku, chcem sa opýtať ako sa určuje cena odplaty, ak sa zriaďuje bremeno na právo prechodu a prejazdu. Za radu ďakujem.
Peggynka
25.06.15,08:19
Chobot
26.06.15,17:47
Tu máš jednu diskusiu, kde vidíš názor na vec v podobnom prípade, ako je tvoj, ale z pohľadu človeka z druhej strany. Susedia tiež chcú od neho právo prechodu a on nevidí dôvod, prečo by im to mal dať.

https://www.modrastrecha.sk/forum/kupa-a-prevod/co-si-ziadat-od-majitelov-za-zriadenie-cesty-cez-moj-pozemok/