etine
25.06.15,10:47
Človek, ktorý ešte žije si praje byť spopolnený, avšak obáva sa, že manželka a deti nebudú túto jeho vôľu rešpektovať a náročky ho pochovajú do zeme. Manželstvo trvá a deti sú plnoleté. Možno to vôbec nejako ovplyvniť? Uviesť to v závete je nezmysel, lebo akákoľvek podmienka v závete uvedená je aj tak neplatná a tiež závet sa číta až s časovým odstupom po smrti, keď už je po pohrebe mŕtvoly.
arizona
25.06.15,08:50
Predpoklada sa,ze pohreb zabezpecuje manzelka a ta vybera aj sposob pohrebu.
kukučka
25.06.15,08:55
Obávam sa, že ťažko, snáď čo najviac zverejniť svoje želanie. Alebo ak je v hre väčší majetok pohroziť vydedením, či darovaním charite ak jeho želanie nesplnia. Svoje zohráva aj verejná mienka, trošku ich poohovárajú, ale každé čudo trvá tri dni. Môže ich potom strašiť.
Smutné, ak nerešpektujú želanie hlavy rodiny.
lujza.j
25.06.15,09:09
Ja som toto minule riesila.....pred rodicmi,deckom a partnerom som jasne a zretelne povedala,ze chcem byt spopolnena a urnu nechcem vlozit nikam...chcem ostat " doma"...je mi jedno kde v skrini v gauci...ale doma.....a verim im...ak to bude inak....uz to potom ja nijako neovplyvnim...
Katy a R
25.06.15,09:10
zaujímavá otázka... ale asi aj tak urobia rodinní príslušníci po svojom.
Ale mohol by to "rozhlásiť", že čo si želá - a tiež pohroziť, že ich bude chodiť strašiť -ak nesplnia jeho vôľu.
tiež by ma zaujímalo, že či nie je možnosť "poveriť" iného - nejakú pohrebnú službu napr ?
ešte doplním, že je možnosť napr v poistení pohrebných nákladov určiť ako oprávnenú osobu niekoho iného - dokonca aj pohrebnú službu (firmu) - tak možno týmto smerom (cez peniaze) by sa dalo:confused:
......
alebo potom venovať svoje pozostatky na vedecké účely ;) ... pozostalí uložia do zeme len ak prázdnu truhlu
marjankaj
25.06.15,09:12
Rozhodnúť môže ten kto to platí.
evuš
25.06.15,09:13
...ufff...naozaj zaujímavá otázka.... ja sa musím priznať, že mne je jedno, čo so mnou urobia po smrti....či zakopú, či spália.... je to citlivá téma...ja by som však určite vyhovela želaniu manžela a pochovala ho tak, ako by si sám prial........
Myslím si však, že dotyčný sa musí spoľahnúť iba na svoju manželku a veriť, že splní jeho poslednú vôlu, nakoľko väčšinou dáva pochovávať manžel/ka - čiže platiteľ pohrebu
dmc
25.06.15,11:33
uznavam -zaujimava myslienka a myslim ze riesenie je velmi otazne a asi naozaj zalezi na manzalke ako sa rozhodne....."ostava verit ze splni tvoju poslednu volu.. :)

Ja osobne som tiez vyslovil opakovanie svoje zelanie.....po smrti - co sa da...rozobrat ..- zuzitkovat ako darca ......ostatatne spalit a rozprasit na rozptilovej luke - ziaden pomnik - "inak budem chodit strasit" ...... :)
buchač
25.06.15,11:39
co sa da...rozobrat ..- zuzitkovat ako darca
============================
Nesranduj...;) :D :D :D
dmc
25.06.15,11:41
jasne...ved naco mi to uz bude.. :)
buchač
25.06.15,11:43
Tebe na trt...ALE čo by si počali tí "obdarovaní"...
Šak to je tak, ako keby som ja daroval pankreas...
Na dve veci. Aby dotyčný lapil diabetes a na to druhé...;)
marjankaj
25.06.15,12:05
Šak si ho môže dať do špiritusu a vo vitríne obdivovať. Nemusí si ho dať implantovať. Bude to dar, ale ako ho obdarovaný použije mu predsa nikto nemôže nadiktovať.:D
marjankaj
25.06.15,12:21
No tak asi poverím dedičov, aby mi postavili pyramídu, alebo mauzóleum. Ak všetci dedičia dedičstvo odmietnu, tak mi to mauzóleum bude musieť zaplatiť štát.:D Otázne je čo sú to primerané náklady.:eek:

§ 472
(1) Štát, ktorému dedičstvo pripadlo, zodpovedá za poručiteľove dlhy a za primerané náklady jeho pohrebu rovnako ako dedič.
lacotinka
25.06.15,12:43
Najistejšie (ak už NEVERÍ žene a deťom ) : Urob si sám :D
Peggynka
25.06.15,13:04
Darcom si,či sa ti to páči alebo nie :) Telo patrí štátu a pokiaľ si do registra nepodal odmietnutie,tak ťa rozoberú (iba,žeby si sa zhuntoval,tak nie). :D
lacotinka
25.06.15,13:07
vyrežú
vykostia
zalepia
a
torzo si môžeš pochovať
kopretinka
25.06.15,13:08
orgány ti budú po smrti odobraté aj bez tvojho želania,nikoho sa nebudú pýtať,či môžu alebo nemôžu.
Môžeš však darovať svoje telo na vedecké účely

http://www.upjs.sk/lekarska-fakulta/ustav/anatomia/darovanie-tela

potom ale nebude čo rozprášiť
marjankaj
25.06.15,13:09
Šak presne o tom píše. Berie lieky inzulín, tak je nepoužiteľný. Iba ak na pidlikanie zaúčajúcimi sa medikmi. Ale na to musí dať súhlas. Inak môžu pidlikať maximálne pri pitve a nie pri výuke.
Jeho orgány by nedali ani vrahovi.
Peggynka
25.06.15,13:13
Myslím,že veľa šancí nie je;jedna je tá,že napr. pri prijatí do nemocnice by uvádzal kontaktnú osobu človeka,ktorý jeho želanie splní.Vtedy nemocnica pri úmrtí komunikuje s dotyčným človekom.Ale vzhľadom na to,že nikto nevieme,kedy a ako skončí naša púť (nemusí to byť nemocnica),myslím,že je to nereálne.Ale príbuzných môže tým postrašiť :D,že bude uvádzať niekoho iného ako kontaktnú osobu.Postrašiť ich môže aj tým,že spíše závet v prospech niekoho cudzieho,ktorý jeho prianie splní.Peniaze zaberú vždy!!! Ja myslím,že v tom bude náboženský prvok,bigotní katolíci odmietajú žeh,tak asi v tom je problém.
marjankaj
25.06.15,13:19
No nemáš pravdu. Aj keď to jednoduché nie je, tak zákon umožňuje odmietnuť darovať orgány.
http://www.pohrebnictvo.sk/odmietnut-darovat-organy-nie-je-jednoduche/
kopretinka
25.06.15,13:29
on odmietnuť nechce,on chce darovať,preto som nepísala o odmietnutí.
Katy a R
25.06.15,13:32
no veď práve - vôbec netreba dať súhlas na odobratie orgánov - môžu odobrať aj bez súhlasu. ... ak nechceš, aby ti odobrali - musíš mať písomne "nesúhlas" !
Peggynka
25.06.15,13:34
Môžeš za života vysloviť nesúhlas s odberom orgánov (tlačivo na str.4):http://www.nczisk.sk/Documents/nzr/Hlasenie_SCOT.pdf
Dosť sa to rozmohlo po nedávnych škandáloch a je to škoda,lebo štát by s tým nemal kšeftovať :mee: ,ale vyzerá to tak,že kšeftuje.
kopretinka
25.06.15,13:39
on nechce vyslovovať nesúhlas
dmc
25.06.15,16:23
ak to pises o mne . odkial si zobrala ze beriem inzulin ??? Myslim ze tema o je o nicom inom tak sa trosku skludnite
buchač
25.06.15,16:42
Lui

Najlepšia varianta by v tomto prípade bola, ak by popol dali do, na mieru vyhotovených, presýpacích hodín.
Samozrejme, že by si neskončila v skrini alebo niekde inde, ale na čestnom mieste.
Následne si viez predstaviť takúto situáciu.
Dcéra sa opýta partnera ..."koľko je hodín ?"...a partner odpovie :

" Lujza je práve v jednej tretine presypu...." ;)
marjankaj
25.06.15,18:16
Nikto nie je povinný plniť poslednú vôľu poručiteľa. Poručiteľ môže maximálne odkázať svoj majetok s rešpektovaním zákona.
Nemôže napríklad niekomu uložiť, aby zabil niekoho iného. Ani aby sa niekto stal spevákom alebo podobnú somarinu.
Ak má niekto inú skúsenosť, nech uvedie konkrétny príklad aj s príslušným paragrafom.
seda
25.06.15,19:23
Po 5 ročnej skúsenosti v pohrebných službách, viem, že o všetkom rozhoduje vybavovateľ pohrebu. Je to na jeho svedomí, ak vie, vôľu nebohého a nesplní ju.
marjankaj
25.06.15,19:32
To fakt treba pochovať prázdnu truhlu? Aby pohrebné služby neprišli o kšefty?
lacotinka
25.06.15,21:19
Len či je Luí spoľahlivá/dochvíľna ,
či by nepredsýpala :D
lujza.j
26.06.15,06:26
:Dbuchi...toto je dobry napad...prisaham fakt! Len kto by ma "pomlel" na jemnejsie..aby som sa nezadrhavala- nemeskala:D
buchač
26.06.15,06:45
lacotinka (Dnes 00:19) Len či je Luí spoľahlivá/dochvíľna ,
či by nepredsýpala
===========================
Len aby nezvlhla.....;) :D :D :D
Peggynka
26.06.15,06:47
Ty máš tiež dobrú predstavu,ako skončíš :D veď to je už preosiaté :eek: A kukni tu:http://www.topa.sk/gallery.html#demo-25
lujza.j
26.06.15,06:59
To ma kamos mojeho decka....
mama mi nechcela dat z babky margitky:( v utorok ju boli vlozit k dedovi...
Popol z mojho prveho psa nam daval do takych sklenenych priveskov...kazdy mame na spetaku v aute...
misoft
26.06.15,13:24
buchač: Lui

Najlepšia varianta by v tomto prípade bola, ak by popol dali do, na mieru vyhotovených, presýpacích hodín.
Samozrejme, že by si neskončila v skrini alebo niekde inde, ale na čestnom mieste.
Následne si viez predstaviť takúto situáciu.
Dcéra sa opýta partnera ..."koľko je hodín ?"...a partner odpovie :

" Lujza je práve v jednej tretine presypu...."
Len aby to potom takto nedopadlo: