22alex
26.06.15,00:24
Chcem sa opýtať raz som čítal článok, že po ukončení vysokoškolského štúdia som povinný si, i keď nie hneď po ukončení školy ale napríklad v prípade ukončenia platnosti občianskeho nahlásiť dosiahnutý titul pretože ak budem v úradných dokumentoch používať titul ale nebude riadne zapísaný v občianskom bude to neplatne. Ako to teda riešiť?
Kabaka123
26.06.15,04:02
titul bude platný, máš diplom- doklad..., beriem späť....
Peggynka
26.06.15,05:05
Rozdiel je v cene za vydanie nového OP;ak ti skončí platnosť a zároveň požiadaš o zmenu údajov,neplatíš nič.Ak si dáš vyhotoviť nový z dôvodu používania titulu,zaplatíš 4,50€.Čo sa týka údajov,je to tak.Môj muž hrával v zahraničí a jeden jeho kolega si nechal narásť bradu a nepustili ho cez hranice,šklbal bradu s nožničkami na nechty na hraniciach :D údaje sa musia zhodovať.Používaš titul,tak to tam musíš mať.
Rieši to Zákon 224/2006 Z.z.
Gabi03
26.06.15,05:24
no ja bez titulu v OP fungujem už 10 rokov... a podľa 224/2006 sú v §3 ods. 1) povinné údaje, v ods. 3) na žiadosť občana je aj titul. Takže nie, titul nemusí byť uvedený v OP
Kabaka123
26.06.15,05:36
beriem všetko späť...
Peggynka
26.06.15,06:02
Asi ide o to,že keď ho nemáš v OP,tak ho nemôžeš používať pri podpisoch a uvádzaní mena.
Gabi03
26.06.15,06:18
Kabaka123, môžeme sa hádať, či je to povinné alebo nie, ale vyhlasovať, že neuvádzanie titulu je rovno občianska nezodpovednosť a neporiadnosť si vyprosím!
Gabi03
26.06.15,06:23
Peggynka, tak mám povedať, že som mala šťastie, že som ho zatiaľ nemusela používať? (Pri uzatváraní PP je uvedené a aj predložený diplom k nahliadnutiu.)
lujza.j
26.06.15,06:28
Gabi...som sice bez titulu...ale asi by mi to tiez zily netrhalo....
Peggynka
26.06.15,06:40
Gabi03, skôr by som povedala,že problém môže nastať napr. pri osvedčovaní listín atď.Ale to je aj o dôslednosti pracovníkov a ich kompetenciách.Prečo úradníkom nestačí predložiť originál dokladu,ale musíš im dať overenú kópiu od notára?
Gabi03
26.06.15,06:47
Presne tak, ja uvážim, kedy použijem svoj titul a kedy nie a som si vedomá, že ho pri použití v úradnej komunikácii predkladám aj diplom. je to moja vec, že mám s tým oštaru.... na druhej strane stále radšej mať túto oštaru, ako všade pri mene písať aj titul, lebo ho mám v OP... je to moja voľba a stále si myslím, že titul v OP je nepovinný údaj
Peggynka
26.06.15,06:53
Veď ja netvrdím,že je to povinný údaj :)
lujza.j
26.06.15,06:55
Niekedy mi to pride o jesitnosti..nejakej nadradenosti titulovanych..,ze su cosi viac..aj ked su dnes vysoke skoly...tipu rekvalifikacneho kurzu a titul ma uz kazdy..teda skoro:Dako keby bez titulu uz to nebol "janko mrkvicka".....
Gabi03
26.06.15,06:55
Kabaka123 to tvrdí ;)
Gabi03
26.06.15,06:56
mimo témy: sa najviac smejem, keď sestrička u gynekológa oslovuje pacientky s titulom. ako keby tehotenstvo alebo nejaká choroba si vyberala podľa titulu :D
lujza.j
26.06.15,07:01
U gyndasa ide v prvom rade o vaginu:D...tak..ale ked treba titulovat sa:Dmne je to smiesne....
bodliak
26.06.15,07:03
V OP a na schránke titul nemám. Už pomaly 20 rokov. Nikdy som s tým problém nemal.
Peggynka
26.06.15,07:18
Na schránke je dobrý ako tip pre zlodejov.Aj osamelé ženy by mali mať na schránke len mužskú verziu priezviska :)
avalik
26.06.15,08:52
nie je to povinné, ak ale budeš potrebovať preukázať skutočnosť, že máš titul, budeš musieť predložiť aj diplom (v bežnom živote málokedy potrebné):

224/2006

Údaje v občianskom preukaze

§ 3

(1) Občiansky preukaz obsahuje údaje v rozsahu meno, priezvisko, rodné priezvisko, pohlavie, štátne občianstvo, dátum a miesto narodenia, rodné číslo a adresu trvalého pobytu občana, ktorému bol vydaný občiansky preukaz (ďalej len „držiteľ“), dátum vydania a dátum skončenia platnosti občianskeho preukazu, miesto vydania a strojovo čitateľné údaje, ktoré sú číselným vyjadrením vybraných údajov v strojovo čitateľnej zóne. Občiansky preukaz obsahuje zobrazenie podoby tváre a zobrazenie podpisu držiteľa, ktoré musí zodpovedať priezvisku alebo menu a priezvisku držiteľa v ľubovoľnom poradí. Občiansky preukaz neobsahuje podpis, ak občan nie je spôsobilý sa podpísať. Súčasťou občianskeho preukazu je aj elektronický čip.

(2) Občiansky preukaz občana, ktorého spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, pozbaveného spôsobilosti na právne úkony, alebo ktorý má uložený trest zákazu pobytu, musí obsahovať v časti osobitné záznamy aj túto skutočnosť.

(3) Do občianskeho preukazu v časti osobitné záznamy sa na žiadosť občana uvedú

a) údaje o závažných chorobách, ktoré za určitých okolností vyžadujú okamžité podanie lieku alebo poskytnutie špeciálnej prvej pomoci po predložení potvrdenia od lekára,

b) údaje o krvnej skupine a podskupine po predložení potvrdenia od lekára,

c) skratka akademického titulu, vedecko-pedagogického titulu, umelecko-pedagogického titulu alebo iného titulu, alebo vedecko-akademickej hodnosti, umelecko-akademickej hodnosti alebo vedeckej hodnosti absolventa vysokej školy po predložení dokladu o udelení titulu, alebo skratka titulu, ktorý je občan oprávnený používať podľa osobitného predpisu,1) po predložení dokladu o absolvovaní vysokoškolského štúdia.

(4) Ak nie je možné pre nedostatok miesta v časti osobitné záznamy občianskeho preukazu uviesť všetky požadované údaje podľa odseku 3, občan určí, ktoré z nich sa uvedú.

§ 4

(1) Údaje v občianskom preukaze v rozsahu ustanovenom v § 3 ods. 1, 2 a 3 písm. c) nahrádzajú verejné listiny o skutočnostiach v rozsahu, ako sú uvedené v občianskom preukaze.

(2) Pri preukazovaní skutočnosti uvedenej v občianskom preukaze občan nie je povinný predkladať ďalší doklad, ak tento zákon neustanovuje inak.
22alex
26.06.15,09:02
Toto ma zaujima že povinný údaj je ti dade aj v zákone popísané čo je povinne?
Peggynka
26.06.15,09:11
Áno,v zákone 224/2006 Z.z.
marjankaj
26.06.15,11:55
No v zákone nie je uvedené, že občiansky preukaz musím mať pri sebe. A teda je jedno či tam titul mám uvedený alebo nie.
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/o/zakonna-povinnost-nosit-obciansky-preukaz-pri-sebe-neexistuje.html

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-224

§ 10
Neplatnosť občianskeho preukazu
(1) Občiansky preukaz je neplatný, ak
g) sa zmenil niektorý údaj v ňom zapísaný okrem údajov zapísaných na žiadosť občana podľa § 3 ods. 3,
marjankaj
26.06.15,11:59
Veď občan nemusí žiadať doplniť titul. A ak nežiada, tak mu to tam samozrejme nezapíšu.
Peggynka
26.06.15,12:03
Veď dobre,policajt si ťa prelustruje ale napr. na úrade ako preukážeš svoju totožnosť?
marjankaj
26.06.15,12:06
Nie som povinný mať pri sene neznamená, že ho nemôžem mať. Nečítaj tam niečo čo tam nie je.
Keď ty niečo chceš, tak poskytneš potrebné doklady. A chce niekto iný tak ho môžeš poslať niekde do preč.
avalik
26.06.15,12:21
Titul nie je povinny udaj, citovala som zakon ... a teda nie je to ani obcianska nezodpovednost a ani neposlusnost :) ... a ziadny zakon neuklada povinnost mat uvedeny titul v OP ak ho chcem pouzit v podpise ... je na mne ci vobec pouzijem titul v podpise ... ak ho ale mam uvedeny v podpisovom vzore (napr. v banke alebo inde) tak samozrejme sa podpisujem aj s titulom.
misoft
26.06.15,12:54
Titul patrí medzi osobitné záznamy OP a zapisuje se na žiadosť žiadateľa!
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_obciansky-preukaz
Teda - nie je výslovne povinný!
Povinné údaje v OP:

meno, priezvisko, rodné priezvisko,
pohlavie,
štátne občianstvo,
dátum a miesto narodenia,
rodné číslo
adresu trvalého pobytu občana, ktorému bol vydaný občiansky preukaz,
dátum vydania a dátum skončenia platnosti občianskeho preukazu,
miesto vydania a
strojovo čitateľné údaje, ktoré sú číselným vyjadrením vybraných údajov v strojovo čitateľnej zóne.

Starý typ:
http://www.minv.sk/swift_data/source/policia/op/op/OP_SR001.jpg
http://www.minv.sk/swift_data/source/policia/op/op/OP_SR002.jpg
Nový typ:
http://www.minv.sk/swift_data/source/policia/op/op/OP_ID1_001.jpg
http://www.ipdap.sk/Upload/Image/2013/obciansky_preukaz.jpg

Takže - ak sa riadne pozriete - NIKDE v povinných údajoch (predtlač koloniek) NIE JE kolonka TITUL (pretož to nie je povinný údaj).
Ten sa potom zapisuje vzadu.
marjankaj
26.06.15,13:18
To bolo za hlbokého socializmu. Časy sa medzitým zmenili. Ja keď idem do Rakúska, tak nikto po mne nechce ani pas ani OP, ani výjazdnú doložku ani devízový prísľub ani nič iné. Maximálne cestovný lístok ak idem MHD, aj ten mi dajú bez preukazu.
marjankaj
26.06.15,13:22
No je trochu rozdiel stavebný Ing, Ing. ekonómie alebo nejaký iný Ing. To z OP nevyčítaš. Teda diplom je potrebný. Budúcemu zamestnávateľovi určite OP stačiť nebude. A iným to je na dve veci, aké radšej neupresňujem.
Peggynka
26.06.15,13:25
V niektorých štátoch sa stane súčasťou priezviska a nie je na to kolonka.
Peggynka
26.06.15,13:27
Asi v 1963r. :D
marjankaj
26.06.15,13:29
No vtedy bola vedúca sila KSČ, tak sem tie móresy neťahaj. Ani internet vtedy nebol:D
Peggynka
26.06.15,13:35
Zabijem sa,že som to prežila? :)
marjankaj
26.06.15,13:42
No teraz už tomu nepomôžeš. Veď sa máme už dobre,:D
Peggynka
26.06.15,14:13
Ja už som sa dobre mala :) vtedy...
marjankaj
26.06.15,14:23
Veď aj dnes sa už máme lepšie ako zajtra.:D Nič sa nezmenilo.
misoft
26.06.15,16:13
Kua - toto rečovanie som kedysi niekde očul.....
Kabaka123
01.07.15,05:52
Dnes som dostala odpoveď od polície:
Vec
Podanie informácie – zaslanie

Odbor dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru obdržal Vašu žiadosť
o poskytnutie informácie týkajúcej sa občianskeho. Podmienky a postup pri vydávaní občianskych preukazov upravuje zákon č. 224/2006 Z. z. o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“). V zmysle ustanovenia § 3 ods. 3 písm. c) zákona sa do občianskeho preukazu v časti osobitné záznamy na žiadosť občana uvedie skratka akademického titulu, vedecko-pedagogického titulu, umelecko-pedagogického titulu, alebo vedecko-akademickej hodnosti, umelecko-akademickej hodnosti alebo vedeckej hodnosti absolventa vysokej školy po predložení dokladu o udelení titulu, alebo skratka titulu, ktorý je občan oprávnený používať podľa osobitného predpisu, po predložení dokladu o absolvovaní vysokoškolského štúdia.

Zápis skratky titulu do občianskeho preukazu nie je pre občanov povinný.
marjankaj
01.07.15,06:04
Takže iba oni vedia čítať? Alebo iba jeden z nich? A druhý zase vie písať?:---:D
Ja s misoftom by sme si mali doplniť vzdelanie o policajnú akadémiu. Inak tu asi budeme písať iba pre srandu králikov.:rolleyes:
buchač
01.07.15,06:06
Zápis skratky titulu do občianskeho preukazu nie je pre občanov povinný.

================================

Veď toto je ale predsa jasné...či ?
buchač
01.07.15,06:10
marjankaj
A iným to je na dve veci, aké radšej neupresňujem.
------------------------------------
Ešte aj tá krvná skupina v OP je na dve veci...
========================

Povedzme, že :

1. Na nič
2. Na houbes
Kabaka123
01.07.15,06:11
jasné... a potvrdené
marjankaj
01.07.15,06:23
A možno keby som sa ja opýtal, tak odpoveď by mohla byť odlišná.:---
marjankaj
01.07.15,06:29
Príde blondínka za policajtom a pýta sa ho: "Kde je druhá strana ulice?"
Policajt ukáže prstom na druhú stranu."Tam".
"Čo? Oproti mi povedali, že tu."
avalik
01.07.15,06:53
To iste som pisala v mojej odpovedi a je tam aj citacia zakona
marjankaj
01.07.15,06:55
Sorry, nechcelo sa mi znovu čítať všetky príspevky. Ospravedlňujem sa ti.;)
misoft
01.07.15,07:44
Peggy - trochu ťa poopravím - daj si zobraziť ID card jednotlivých štátov - a zistíš, že zhruba majú VŠETKY skoro rovnaké usporiadanie - dokonca vzadu majú kolonku Other. Takže nie je pravda, že titul sa stáva súčasťou mena v niektorých štátoch. Identifikačné karty (po našom OP) totiž majú predpísaný tvar - je to pre Schengen!
Kabaka123
01.07.15,09:02
avalik máš pravdu...:) aj všetci ostatní
Peggynka
01.07.15,09:11
Je to možné,len sa mi marí,že Nemci to tak mali...nebola som dôsledná :) pozri tu (v 2. riadku tretia zľava-Rakúsko) ,neviem to tu prilepiť:D
https://www.google.sk/search?q=id+card+european+union&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=_byTVayuL4HdUOvptZAE&ved=0CB8QsAQ&biw=1280&bih=609#imgrc=_