hanusvas
26.06.15,15:07
Tweety
26.06.15,13:13
Logicky ak nemal príjmy,( nie len tie zo ZČ) alebo aj mal, ale neplatil žiadnu daň, nemá teda čo poukázať.
Platí

§ 50
Použitie podielu zaplatenej dane na osobitné účely

(1) Daňovník, ktorý je
a) fyzickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania alebo vo vyhlásení predloženom správcovi dane do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určenej právnickej osobe podľa odseku 4 (ďalej len "prijímateľ") alebo že sa má prijímateľovi poukázať podiel zaplatenej dane do výšky 3 %, ak ide o daňovníka, ktorý v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka, vykonával dobrovoľnícku činnosť podľa osobitného predpisu 136f) počas najmenej 40 hodín v zdaňovacom období a predloží o tom písomné potvrdenie podľa osobitného predpisu59k); ak tento daňovník uplatňuje postup podľa § 33, za zaplatenú daň sa považuje zaplatená daň znížená o daňový bonus,
b) právnickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4, ak v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka alebo najneskôr v lehote na podanie tohto daňového priznania daroval finančné prostriedky najmenej vo výške zodpovedajúcej 0, 5 % zaplatenej dane ním určeným daňovníkom, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) na účely vymedzené v odseku 5; ak daňovník neposkytol tieto finančné prostriedky ako dar najmenej vo výške 0, 5 % zaplatenej dane, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania, že podiel zaplatenej dane sa má poukázať ním určeným prijímateľom podľa odseku 4 len do výšky 1, 5 % zaplatenej dane.

(2) Podiel zaplatenej dane podľa odseku 1 sa zaokrúhľuje podľa § 47 ods. 1 a je najmenej
a) 3 eurá, ak je daňovníkom fyzická osoba,
b) 8 eur pre jedného prijímateľa, ak je daňovníkom právnická osoba.

(3) Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa daň platí (ďalej len "vyhlásenie"), obsahuje
a) presné označenie daňovníka, ktorý podáva vyhlásenie, a to

1. meno, priezvisko, rodné číslo, trvalý pobyt, číslo telefónu, ak ide o vyhlásenie predkladané daňovníkom fyzickou osobou,
2. obchodné meno alebo názov, sídlo, právnu formu, identifikačné číslo daňovníka, ak ide o vyhlásenie predkladané daňovníkom právnickou osobou,

b) sumu zodpovedajúcu podielu zaplatenej dane,
c) zdaňovacie obdobie, ktorého sa vyhlásenie týka,
d) identifikačné údaje prijímateľa alebo prijímateľov podľa odseku 4, a to obchodné meno alebo názov, sídlo, právnu formu, identifikačné číslo organizácie,
e) uvedenie sumy pripadajúcej na každého prijímateľa.
hanusvas
26.06.15,13:16
?????? ja som pisal, ze nemal prijmy zo ZC. To znamena, ze mal prijmy ineho typu (kapitalovy majetok, prenajom ,...). Samozrejme, z extremny pripad by bol aj ze nemal ziadne prijmy, ale potom by otazka nemala zmysel....hm
kn-alka
26.06.15,13:17
tak sa pýtaj konkrétne - mal som príjmy z. .... dá sa poukázať 2% z dane? :)
marjankaj
26.06.15,13:18
Majka, logika tu asi nemá čo hľadať.
marjankaj
26.06.15,13:19
A podal si vôbec daňové priznanie? Koľko si zaplatil daň? 2% z daňovej povinnosti si snáď vypočítať vieš.
Tweety
26.06.15,13:19
práve preto som napísala aj iné
hanusvas
26.06.15,13:22
ty sa uz k ziadnej mojej otazke nikdy nevyjadruj!
hanusvas
26.06.15,13:23
patrilo marjankaj (Dnes 15:19) ...ty sa uz k ziadnej mojej otazke nevyjadruj!
marjankaj
26.06.15,13:24
A ty si najprv ten paragraf 50 aspoň prečítaj, kým napíšeš takéto *ujoviny.
PS nevyjadril som sa k tvojej otázke, ale k odpovedi tweety.
hanusvas
26.06.15,13:26
samozrejme, ze zakon som sa pred zadanim otazky pokusal porozumiet, ale ...nepodarilo sa mi pochopit par.50 bod1a)...nerozumiem tomu, neviem to "rozkodovat"
hanusvas
26.06.15,13:27
nevias citat???? Nechcem ta tu vidiet!
marjankaj
26.06.15,14:08
Serem na teba.
veronikasad
26.06.15,18:49
Čo z tejto časti vety nerozumieš ? Píše sa tam niekde len o príjmoch zo závislej činnosti ?

(1) Daňovník, ktorý je
a) fyzickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania
hanusvas
03.07.15,10:44
upravujes si text tak ako Ti vyhovuje. Usekla si ho! V skutocnosti text pokracuje a nachadza sa tam "ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ,", ktore prislusneho danovnika vylucuje. On pojem zamestnavatel nepozna. Je irelevantny, lebo nema ziaden obsah vzhladom k typu DP (ziadna zavisla cinn.) o ktorom sa bavime. Ziaden zamestnavatel ziadne rocne zuctovanie nerobil. A teda danovnik nepatri do bodu 1a
veronikasad
03.07.15,10:57
Čítaj pozornejšie - až za citovanou časťou vety je spojka alebo, ktorá sa týka zamestnancov. Prvá časť vety sa týka FO, ktoré podávajú DP DzP FO.
marjankaj
03.07.15,11:17
No rozložím ten § na jednotlivé časti. Po prvej časti by som to videl skôr na ";" ako ",". Ale čo už by si chcel od našich dobre platených zvolených zástupcov. Nič ti však nebráni to v daňovom priznaní uviesť, ako ty chceš. Prinajhoršom ti to zamietnu.

a) fyzickou osobou, je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania alebo vo vyhlásení predloženom správcovi dane do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia;

ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, že podiel zaplatenej dane do výšky 2 % sa má poukázať ním určenej právnickej osobe podľa odseku 4 (ďalej len "prijímateľ")

alebo že sa má prijímateľovi poukázať podiel zaplatenej dane do výšky 3 %, ak ide o daňovníka, ktorý v zdaňovacom období, ktorého sa vyhlásenie týka, vykonával dobrovoľnícku činnosť podľa osobitného predpisu 136f) počas najmenej 40 hodín v zdaňovacom období a predloží o tom písomné potvrdenie podľa osobitného predpisu59k);

ak tento daňovník uplatňuje postup podľa § 33, za zaplatenú daň sa považuje zaplatená daň znížená o daňový bonus,
hanusvas
03.07.15,13:15
nie, uvedena spojka alebo vymedzuje dva typy deklaracie asignacie dane 1. v daňovom priznaní v lehote na...bla-bla;2. vo vyhlásení predloženom správcovi...bla-bla. Za vymenovanim oboch tychto alternativ nasleduje podmienka - ak ide o daňovníka, ktorému zamestnávateľ,...bla-bla, ktora sa vztahuje na cely bod 1a
kn-alka
03.07.15,13:21
.... tak sa choď hádať na DÚ, alebo rovno do parlamentu tomu blbcovi, čo tento paragraf tak blbo napísal..... už som úplne stratila prehľad, na čo si sa vlastne pýtal.... 2%dane môže darovať KAŽDÝ jeden občan alebo spoločnosť a je úplne jedno z čoho mal príjmy !!!!
marjankaj
03.07.15,13:25
Jarka, presne tak, blbo je to napísané. A blbé je aj to, že si to nemáš ako skontrolovať, či to naozaj odviedli. Ale možno je to aj zámer. Veď nebudú rozdávať kde-komu.:eek:
hanusvas
08.07.15,11:11
kn-alka (03.07.15 15:21) ...ja som kvoli zmaetocnej dikcii (nejednoznacnost) zakona nemohol pouzit asignaciu. A keby som isiel do parlamentu, isiel by sm tam rovno s puskou...a to nielen kvoli tomuto zmaetku ktory odtial prichadza. Radsej tam teda nechodim.
marjankaj
08.07.15,11:25
Predsa ti nikto nebráni darovať zo svojich peňazí po zdanení.
Darovať zo štátneho rozpočtu(a to odvedená daň je) by vedel každý. Veď pozri ako naši volení zástupcovia rozhadzujú.
hanusvas
08.07.15,13:59
ad. marjankaj (Dnes 13:25) brani! Lebo ziadne nemam. Presnejsie, tie, ktore som priznaval mi nestacia na financovanie zakladnej obzivy. Mimochodom, aj vyska asignacie vychadzala iba tesne nad povolenu minimalnu hodnotu...
hanusvas
08.07.15,14:04
ad. marjankaj (Dnes 13:25) II. To porovnanie bolo dost ...mimo. Mimochodom, cele Tvoje vyjadrenie iba ilustruje, preco je to v tomto state tak, ako to je Spletita sustava zakonov sice formalne i existuje, ale nikto ich nedodrzuje. A kedze ich aj tak nikto nema v umysle dodrzovat, tak potom, preco by neboli hlupe, nejednoznacne, gumove, nemoralne..? Vlastne to nikoho netrapi.
marjankaj
08.07.15,15:21
Snáď nechceš tvrdiť, že je to tak v tomto štáte iba kvôli môjmu vyjadreniu?
Máš voličské právo, tak si si mal zvoliť takých zástupcov, ktorí by tebe vyhovovali.