marialasak
26.06.15,17:35
Dobrý deň chcela by som sa opýtať môj otec je na predčasnom dôchodku. Bol pískať na rekreačnom futbale kde mu zaplatili 40eu a on podpísal prevzatie sumy. O mesiac na to mu prišiel dôchodok o 120 eu nižší za to že mal vedľajší príjem. Ako máme tomu rozumieť. Ked chcú zdaniť 40 eu prosím v tom problém nie je ,ale 120 eu to sa mi zdá vysoká dan. akujem za odpoved a pomoc dá sa stým niečo robiť?
Tweety
26.06.15,15:36
Treba sa obrátiť na SP. Nemal zrážku na exekúciu?
marialasak
26.06.15,15:43
Nie nemal . žiadne dlžoby ani iné zrážky. Na to je velmi dôsledný.
Pepa
26.06.15,15:45
Predčasný starobný dôchodca, nemôže byť zamestnancom, pretože SP mu "siahne" na predčasný dôchodok. Podľa toho čo uvádzaš bol prihlásený, pravdepodobne na dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, v registri SP ........ a to je problém.
Tweety
26.06.15,15:47
potom je pes zakopaný v tom, že mal príjem počas poberanie PSD ale nezdá sa mi ten rozdiel, ten je veľký
Tweety
26.06.15,15:48
ale také krátenie pre 40 €?
marialasak
26.06.15,15:50
no bolo to jedno rázové a on im povedal,že je na predčasnom dôchodku ,ale takúto sumu stiahnuť je vela.
marialasak
26.06.15,15:51
Velmi velký ked má dôchodok 300eu.
Pepa
26.06.15,15:57
Bohužiaľ ...... nesleduje sa výška príjmu, ale obdobie, počas ktorého bol zamestnancom. Sú prípady, keď prišiel o PSD z dôvodu, že nemal vyplatené nič - príklad: predseda komisie pri obecnom zastupiteľstve s právom na nepravidelný príjem ( v decembrí 2014 sa stal členom komisie, nárok na prvú odmenu za výkon tejto činnosti mal napríklad v máji 2015) .. takže tak
veronikasad
26.06.15,17:36
Poberatel predčasného starobného dôchodku nemôže mať príjem, z ktorého je platené dôchodkové poistenie. Zrejme tvoj otec podpísal dohodu o vykonaní práce, preto mu poberanie PSD pozastavili.

Zánik nároku na dôchodok a jeho výplatu

Ak raz vznikol nárok na dôchodok a jeho výplatu, kedy môže dôjsť k zániku týchto nárokov.

Ak poistencovi vznikne povinné dôchodkové poistenie zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby po vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok alebo ak sa poberateľ predčasného starobného dôchodku stane fyzickou osobou s odvodovou úľavou, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zanikne od najbližšieho výplatného termínu dôchodku splatného po vzniku povinného dôchodkového poistenia alebo od najbližšieho výplatného termínu po tom, ako sa fyzická osoba stala fyzickou osobou s odvodovou úľavou.

Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku vznikne odo dňa nasledujúceho po zániku povinného dôchodkového poistenia zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni, v ktorom fyzická osoba prestala byť fyzickou osobou s odvodovou úľavou. Výplata predčasného starobného dôchodku sa obnoví na žiadosť.

Zdroj : http://www.socpoist.sk/1500-menu/1287s#Z%C3%A1nik%20n%C3%A1roku