Michaelal
26.06.15,19:10
Dobrý deň, prosím o radu, mám starú mamu ktorá je súdom zbavená svojprávnosti, opatrovníkom je moja mama. Stará mama vlastnila dom, ktorý sa nedávno predal - tento úkon schválil súd. Peniaze išli na účet, pričom moja mama má ako opatrovníčka právo disponovať s týmito peniazmi.
Potrebovali by sme vedieť, či teoreticky existuje možnosť že by mi z nich poskytla pôžičku /20000-30000 EUR/ a súd by túto pôžičku schválil? Na účte by ešte ostala viac ako polovica peňazí z predaja domu. Ďakujem.
misoft
26.06.15,17:15
Keďže sa jedná o dosť vysokú sumu - i keď matka má právo disponovať s účtom - peniaze nie sú jej majetkom. Na takúto pôžičku musí dať súhlas súd.
Ak by "proste vybrala" a dala tebe - jednalo by sa o spreneveru!
Michaelal
26.06.15,17:21
Veď práve sme si toho vedomé, preto to chceme určite riešiť tým súhlasom súdu.
Teraz je tu otázka, či súd takúto pôžičku vôbec schváli - aby sme vedeli, či to skúšať alebo to bude jasné zamietnutie...
Stará mama už nerozpráva, nechodí, už ani neje a je na umelej výžive. Neexistuje šanca že by tie peniaze ešte niekedy potrebovala nakoľko je v domove dôchodcov a mne by sa teraz veľmi hodili na rekonštrukciu bytu.
buchač
26.06.15,17:40
Michaelal (Dnes 20:21) Veď práve sme si toho vedomé, preto to chceme radšej riešiť tým súhlasom súdu.
Teraz je tu otázka, či súd takúto pôžičku vôbec schváli - aby sme vedeli, či to skúšať alebo to bude jasné zamietnutie...
Stará mama už nerozpráva, nechodí, už ani neje a je na umelej výžive. Neexistuje šanca že by tie peniaze ešte niekedy potrebovala nakoľko je v domove dôchodcov a mne by sa teraz veľmi hodili na rekonštrukciu bytu.
...v súvislosti s týmto ?
Nuž schváli - neschváli...to je otázne.
Dá sa z kola von....;)
Ak je mama jediný budúci dedič, čiže nemá žiadneho súrodenca, tak riešenie by bolo nasledujúce.
Veď založ byt, vezmi úver a splácaj. Po babkinom konci zdedí mama a nech tá následne požičia a Ty splatíš úver. Potom budeš dlžná len mame....a mama je len jedna ;), možno dlh odpustí.

Ale ide Ti vlastne o pôžičku ? Lebo henten postup, ktorý si zvolila a aj tie okolnosti zvádzajú k myšlienkovým pochodom, ktoré by som nazval špekulatívne.
Lebo ak má mama ešte súrodenca/ov, tak by nastali problémy...
Michaelal
26.06.15,17:45
Nemá súrodenca, ona bude jediným dedičom.
V mojom prípade žiaľ úver z banky neprichádza do úvahy.
Chobot
26.06.15,17:58
Zober si to z pohľadu sudcu. Príde nejaká štabajzňa s mamou a budú žiadať súd o to, aby súhlasil, že minú babkine peniaze. No minú, lebo hádam mi nechceš tvrdiť, že jej to budeš splácat, ako hypotéku.

A ak by si trvdila, že ide o pôžičku, tak by som sa zaujímal, prečo si nepožičiaš z banky? Lebo asi sa nemáš čím zaručiť, alebo nemáš to z čoho splácať, keď ti banka nechce požičať.

Babka ešte žije. Nikto si asi netrúfne spraviť znalecký posudok na to, že koľko sa ešte asi dožije. Ak tu bude ešte 10 rokov a ty jej minieš peniaze a nebudeš schopná ich vrátiť, tak čo bude s babkou? Vyhodia ju zo starobinca, lebo nebudete vedieť platiť za služby. A čo potom?

Teraz babka má svoje peniaze, za ktoré môže spokojne dožit, hoci je v stave, v akom je. Byť tým sudcom, tak ten stav by bol u mňa len priťažujúcou okolnosťou pre teba. Babka je plne odkázaná na pomoc iných a preto potrebuje mať hotovosť, za ktorú ju iní dochovajú a poskytnú jej primeranú starostlivosť. Ak by tieto peniaze nemala, nemuselo by sa jej dostať primeranej starostlivosti.

Byť sudca, tak vašu žiadosť zamietnem.

Nič ti nevyčítam. len ti naznačujem, ako by sa na vec pozeral nezaujatý človek, napr. ten sudca.

Ale žiadosť podať môžete. Ešte je otázne, koľko potom zostane babke z tých peňazí. Predpokladám, že dosť málo.....

Súd v takýchto prípadoch zohľadňuje skutočnosť, či je požadovaná transakcia v prospech dotknutej osoby, alebo v jej neprospech. V tomto prípade nevidím žiadny osoh pre daného človeka.
buchač
26.06.15,18:04
Michaelal

Čo Ti na to povedať ???????
Mňa do toho nič, ALE ....to je tak súrna tá rekonštrukcia ? Nedá sa poriešiť inak ?

Osobne (teda ja) by som na súd rozhodne nešiel...pripadal by som si jak úbožiak...
Ale to som ja. ;)
Michaelal
26.06.15,18:08
Je v domove dôchodcov 5 rokov. Všetky výdavky na jej pobyt + nejaké lieky sa platia z jej dôchodku, prípadne dopláca mama zo svojho. Z peňazí z predaja domu mama nevybrala ani cent.
Chcem si požičať menej ako polovicu z peňazí ktoré sú z predaja tohto bytu, čo určite neohrozí jej pobyt v DD.
No zvážim ešte nejaké možnosti, toto je iba krajné núdzové riešenie.
Michaelal
26.06.15,18:13
Vlastne som chcela vedieť, či so schválením takéhoto úkonu má niekto skúsenosť. Vravím, bolo by to krajné riešenie ak by som prostriedky nezohnala inak. Rekonštrukciu plánujem na jeseň, možno sa dovtedy všetko zmení.
Ďakujem za odpovede
kopretinka
27.06.15,06:29
a domov dôchodcov je zadarmo? za tie peniaze by som ju dala do niečoho lepšieho,ako je domov dôchodcov,hlavne,ak je na umelej výžive a je nepohyblivá!