mandynka
26.06.15,20:22
Je možné uznať odpracované roky mimo rezort školstva k tarifnému platu kvalifikovanej učiteľky MŠ po návrate späť?Ako je to s osobným príplatkom?

Som kvalifikovaná učiteľka materskej školy/MŠ. V školstve som pracovala od začiatku, plných 16 rokov. Potom som zmenila zamestnanie a pracovala som ako samostatný odborný referent na úrade práce (7 r.), kde som pracovala na rôznych projektoch pre mladých ľudí a zároveň poskytovala pravidelne koncom šk. roka kvalifikované poradenstvo pre končiacich absolventov na stredných školách, ml. ľudí s hendikepom, drogovo závislých, atď.
.Prešla som pravideľnými školeniami ktoré boli vždy akreditované MŠ. Taktiež som akreditovaná lektorka v oblasti soc. práce atď.. Ďalších 7 rokov som pracovala v administratíve u iného zamestnávateľa a tiež v súkromnej MŠ. Pred rokom som sa opäť vrátila do školstva, kde mi uznali len tých 16 rokov praxe v danom odbore, nič viac! Nepoberám ani osobný príplatok (lebo vraj nie sú financie) čiže nemám žiadne iné fin. výhody k môjmu tarif. platu.
Prosím o radu a dobrú odpoveď - môžu mi uznať odpracované roky mimo práce v školstve? Mrzelo by ma, keby som musela opäť odísť kvôli platu, resp. neznalosti zákona. Na koho sa mám obrátiť? Ďakujem!
avalik
27.06.15,05:23
Práca v administratíve podłľa mňa nemá súvis s prácou učiteľa v MŠ, tak isto školenia, aj keď akreditované MŠ, sa určite netýkali problematiky MŠ.
Na osobný príplatok nie je nárok.

553/2003
§ 6
Platové stupne a zaraďovanie zamestnancov do platových stupňov
(1) Zamestnávateľ určí dĺžku započítanej praxe zamestnanca a v závislosti od nej ho zaradí do jedného z 12 platových stupňov. To neplatí pre zamestnanca zamestnávateľa uvedeného v § 1 ods. 1 písm. g) a pre pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca.11a)
(2) Započítaná prax podľa tohto zákona je
a) odborná prax,
b) prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín.
(3) Odborná prax na účely tohto zákona je súhrn znalostí a skúseností získaných pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú rovnaký alebo obdobný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa.
(4) Do započítanej praxe sa ďalej započítava čas
a) skutočného vykonávania základnej služby alebo náhradnej služby, najviac v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom12) platným v čase jej vykonávania,
b) civilnej služby v rozsahu jej skutočného vykonávania, najviac v rozsahu 18 mesiacov,
c) starostlivosti o dieťa
1. zodpovedajúci dĺžke materskej dovolenky, ďalšej materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ustanovenej osobitnými predpismi v čase jej vykonávania, pričom na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky,
2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť ustanovenú osobitnými predpismi,
d) hodnotený ako čas zamestnania na účely dôchodkového zabezpečenia podľa osobitných predpisov,13)
e) doktorandského štúdia4) v rozsahu zodpovedajúcom miere využitia zamerania odboru štúdia na úspešné vykonávanie požadovanej pracovnej činnosti,
f) vykonávania funkcie podľa osobitného predpisu.14)
(5) Ustanovenie odseku 4 písm. c) sa použije, ak sa rodič v tomto čase súčasne v dennom štúdiu nepripravoval na povolanie, najviac však šesť rokov zo súhrnu týchto dôb.
(6) Zamestnancovi, ktorý bol do platovej triedy výnimočne zaradený podľa § 5 ods. 10, zamestnávateľ z dĺžky započítanej praxe odpočíta dva roky.
(7) Pri určení započítanej praxe pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca na účely zvýšenia platovej tarify podľa § 7 ods. 11 sa postupuje podľa odsekov 2 až 5.

§ 10
Osobný príplatok
(1) Zamestnancovi na ocenenie mimoriadnych osobných schopností, dosahovaných pracovných výsledkov alebo za vykonávanie práce nad rámec pracovných povinností možno priznať osobný príplatok až do sumy zodpovedajúcej ustanovenému limitu; to sa nevzťahuje na zamestnanca zamestnávateľa uvedeného v § 1 ods. 1 písm. g). Osobný príplatok sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor.
(2) O priznaní osobného príplatku podľa odseku 1, jeho zvýšení, znížení alebo odobratí rozhoduje zamestnávateľ na základe písomného návrhu príslušného vedúceho zamestnanca.
(3) Limit osobného príplatku na účely odseku 1 je 100 % platovej tarify najvyššieho platového stupňa platovej triedy, do ktorej je zamestnanec zaradený, a u pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca 100 % z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 24 %.
logomania
27.06.15,21:49
Už sme tu podobné riešili 31. mája.
http://www.porada.sk/t267166-aka-ma-byt-vlastne-vyska-mojho-platu.html
Nemôžu ti uznať odpracované roky mimo práce v školstve. Odpracované roky a pedagogická prax nie je to isté. Všetky odpracované roky (ak si mala riadnu zmluvu) sa ti zarátajú do dôchodku a je jedno či si pracovala ako úradníčka, učiteľka alebo predavačka, ale pedagogická prax je len to, čo si priamo odučila teda tých 16 rokov. Ak si v tej súkr. MŠ učila, tak + 2 roky teda spolu 18 rokov, predlož doklad o tom , že si v tej MŠ skutočne učila. Osobný príplatok nie je nárokovateľná položka. Plat budeš mať podľa tabuľky stačí pozrieť
https://www.minedu.sk/data/att/7163.pdf