goral123456
27.06.15,17:11
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc.

Je možné sa domáhať majetku, ktorý bol darovaný. Všetko písané na jednu sro.
Obdarovaný sa správa neúctivo a nekoná tak ako sme sa dohodli.

Ako ďalej postupovať ? Ako sa k tomu postavia súdy ? Má niekto podobný problém ?
draik
27.06.15,15:34
Ak sú naplnené dôvody na vrátenie, tak šanca. Nikto ale nemá krištáľovú guľu, aby poznal podrobnosti.
Keďže išlo o majetok, možno vysokej hodnoty, tak by nemal byť problém obetovať nejaké peniaze na jeho záchranu.
marjankaj
27.06.15,15:45
SRO sa správa neúctivo? Čo tým myslíš?
občiansky zákonník.
§ 630
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
marjankaj
27.06.15,18:00
Proti čomu by sa mal akože odvolať? Daroval si ty alebo on? Kto je to "ON"? Tá SRO?
marjankaj
27.06.15,18:02
Ak si ty darca, tak ty sa domáhaj vrátenia daru. Tebe beží čas, nie obdarovanému.
marjankaj
27.06.15,18:17
A ako jeho SRO voči tvojej SRO porušuje dobré mravy?
marjankaj
27.06.15,18:19
Čo má akože natiahnuť? Domáhal si sa vrátenie daru?
lacotinka
27.06.15,18:34
Mulo.

Čo to motáš ??

""
goral123456 (Dnes 21:14) Moja sro.
Daroval som ja moju sro na jeho sro.
Bolo to spísané u notára.
""

čo je to za právny výraz " daroval som moju sro NA !!! jeho sro "

ak to spísal notár,
daj sken
možno ľahšie pochopím :D
marjankaj
27.06.15,18:35
Tak to daj na súd. Ale dokazovať musí tvoja SRO, že jeho SRO porušuje dobré mravy. A to zrejme bude dosť ťažké.
lacotinka
27.06.15,18:43
sro je právnická osoba
nemôže sama seba darovať :D
teda ani SAMA požadovať SVOJE vrátenie
.
to on, ako vlastník , mohol darovať svoju sro - už to je divné, lebo sro sa obyčajne dostane k inému majiteľovi :
- kúpou
- zlúčením
- dedením
lacotinka
27.06.15,18:46
ak si mal sro
a tá mala obchodný majetok
a ty si ho daroval inej sro
:D
by som musel fakt porozmýšľať ako to zaúčtovať !!!!!!!!!!!!!!!
PS
a ozaj je to taký problém dať sem sken ??????
marjankaj
27.06.15,18:51
A prečo by nemohol svoju sro aj darovať, respektíve svoj podiel. Ale obchodný majetok nie je jeho, ten patrí práve tej sro. Nemôže darovať niečo, čo nevlastní. Aj keď sa také prípady môžu stať. Vraj niekto predal aj Eifelovku.
marjankaj
27.06.15,18:58
Milan, čo chceš účtovať? On predsa nemôže darovať cudzí majetok(majetok sro). Tá sro bude mať naďalej svoj majetok, nič nebudeš účtovať. Iba sa zmení spoločník a konateľ tej sro. IČO jej predsa zostane to isté.
MarcoM
27.06.15,19:08
Môžeš požadovať vrátenie tvojho obchodného podielu ak sú naplnené podmienky pre vrátenie daru.

Ale treba si uvedomiť, že za ten čas tá firma môže byť už úplne bez majetku. Teda dostaneš naspäť len s.r.o. najpravdepodobnejšie v hlbokej strate.
goral123456
27.06.15,19:14
Takže on môže dať firmu do likvidácie a som nahratý ?
marjankaj
27.06.15,19:18
No môže tam vyrobiť stratu(trebárs aj milión) a potom ti ju s radosťou vráti. A likvidovať firmu budeš ty.
MarcoM
28.06.15,16:30
Samozrejme, ako štatutárny orgán môže rozhodovať v mene spoločnosti a teda tú spoločnosť aj dať zlikvidovať, resp. ako nižšie uviedla marjankaj privedie firmu do takého stavu, že jej vrátenie ti spôsobí ešte problémy.

Preto sú darovania obchodných spoločností pomerne raritné.