yvica
27.06.15,18:25
chcela by som zmeniť výplatný termín, v sp som išla cez RL zam. ale ak som dala uložiť so zmenou dnešným dátumom, vypísalo mi, že sa nedá uložiť, poradí niekto? dík
evuš
06.07.15,09:02
Myslím, že zmenu môžeš urobiť dnes, ale s tým, že zmena bude platná až od 01.08.... - skús to takto, ja som tak menila cca 4 roky dozadu - dátum vzniku zmeny daj 01.08.2015, dátum vyplnenia formulára dnešný deň....

..hoci tu píšu, že to treba nahlásiť do 8 dní od zmeny : http://www.socpoist.sk/556/1373s?prm2=56610&sword=&insurance_kind=0&target_group=202&life_sit=0&kriterium=all&page=2
Pepa
06.07.15,09:05
Zmenu výplatného termínu zamestnávateľ nenahlasuje - iba za "staré obdobia".
evuš
06.07.15,09:08
...s tým nesúhlasím...
yvica
06.07.15,09:08
takže stačí ak budem uvádzať v mesačnom výkaze v Dátum výplaty príjmov nový dátum a urobím dodatky k zmluvám? a do zdravotnej tiež nenahlasujem? dík
yvica
06.07.15,09:11
ale mne vypisuje v RL ak ho dám uložiť, že po 1.7.2014 sa nedá zmeniť výplatný termín.
evuš
06.07.15,09:14
Prečítaj si link, čo som Ti pridala...najmä koniec linku....preto Ti radím nahlásiť zmenu až od 01.08....skús, či Ti to vezme...
evuš
06.07.15,09:17
Musíš nahlásiť do SP aj do ZP + vypisuješ to každý mesiac do výkazov aj do SP aj do ZP
yvica
06.07.15,09:33
viem, že to vypisujem vo výkaze, takže už sa to nenahlasuje zvlášť? ale niekedy sa to nahlasovalo aj RL do SP, kde mi teraz vypisuje, že po 1.7.2014 sa nedá zmeniť výplatný termín a do ZP nahlasujem cez oznámenie zamestnávateľa?
nezobralo to stále to vypisuje, že sa to dalo nahlásiť len do 1.7.2014, čiže do minulého roka? dík
mondes
06.07.15,09:38
Súhlasím s Pepom. Ale to sa týka len SP. Jednoducho vo výkazoch začnete uvádzať nový výplatný termín a hotovo. Ale do ZP je potrebné požiadať o zmenu výpl. termínu. Tiež som to riešila.
evuš
06.07.15,09:50
Tak neviem, ale toto je na stránke SP :


Splatnosť poistného
03.01.2014 | Výber poistného | Zamestnávateľ

Zamestnávateľ nemá presne stanovený termín výplaty. Keď sa rozhodne, že výplata bude v konkrétny deň pre konkrétny mesiac, napr. 5. za predchádzajúci mesiac a výplaty na účty pôjdu 5., uvedie vo výkaze termín 5. aj pre splatnosť poistného?

Podľa § 143 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.

Splatnosť mzdy a určenie výplatných termínov mzdy upravujú pracovnoprávne predpisy, napríklad zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ZP).

Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem podstatných náležitostí aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby (§ 43 ods. 2 ZP). Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak (§ 129 ods. 1 ZP). Mzda sa vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve (§ 130 ods. 2 ZP).

Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ určí a dohodne výplatný termín mzdy buď v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve. Ak zamestnávateľ chce zmeniť už určený výplatný termín, analogicky je povinný túto zmenu výplatného termínu opätovne dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve. Následne podľa § 231 ods. 1 písm. m) zákona o sociálnom poistení zamestnávateľ má povinnosť oznámiť pobočke zmenu dňa určeného na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca, do ôsmich dní od tejto zmeny. Uvedené oznamuje zamestnávateľ Registračným listom zamestnávateľa, zmenou.

Od 1. januára 2014 je povinnosť uvádzať výplatný termín aj na mesačných výkazov poistného a príspevkov (MVP). Povinnosť nahlasovať zmenu výplatného termínu zostala zachovaná aj naďalej, aj napriek jeho priebežnému vykazovaniu na MVP. Obidva údaje majú byť zhodné.
Vaša Sociálna poisťovňa

Dokument bol revidovaný: 03.01.2014
Dokument platný pre skupiny: Zamestnávateľ
yvica
06.07.15,09:52
to som čítala, ale mi nechce brať do RL zam. , keď dám uložiť, tak mi vypisuje ako som vyššie písala, že nie je možné zmeniť výplatný termín po 1.7.2014??? ď
Gabi03
06.07.15,09:53
ja som dostala uporzonenie, že výkazy boli zaslané po výplatnom termíne. po telefonickej dohode so ZCom SP som opravila iba výkazy na neskorší výplatný termín. nepožadovali zaslať žiadne oznámenie o zmene výplatného termínu.
evuš
06.07.15,09:57
Tak neviem...ja som zmenu robila v 2011..... ale nech nepíšu teda hlúposti na vlastnej stránke....
yvica
06.07.15,10:03
takže som písala do sociálky, prišla mi takáto odpoveď aj pre ostatných pripájam a ešte mi poradíte ako postupovať v ZP:


Od 1. januára 2014 je zamestnávateľ povinný uvádzať deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca v Mesačnom výkaze poistného a príspevkov. S účinnosťou od 1. júla 2014 povinnosť zamestnávateľa oznamovať zmenu dňa určeného na výplatu príjmov zamestnancov na tlačive RLZ, je zrušená. Zamestnávateľ je aj po 30. júni 2014 naďalej povinný uvádzať deň, ktorý je určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca, na tlačive Mesačný výkaz poistného a príspevkov. Tento údaj je rozhodujúci pre určenie splatnosti poistného za zamestnancov s pravidelným mesačným príjmom.
mondes
06.07.15,10:06
No vidíš, tak, ako som písala. Ale do ZP je potrebné požiadať.
Pepa
06.07.15,12:55
Evuš - tvoj nesúhlas je tvoj problém. Ale platí: zmenu výplatného termínu zamestnávateľ nenahlasuje. Iba ak pre "staré obdobie". To čo si okopčila nižšie zo stránky SP je zo začiatku roku 2014. Povinnosť zamestnávateľa nahlasovať takúto zmenu bola ZRUŠENÁ. Odporúčam naštudovať si zmenu zákona alebo aspoň aktuálnejšie aktuality na stránke SP.
mondes
06.07.15,13:06
evuš, nahlásiť to musí len do ZP. Do SP na 100% nič nenahlasuje. Ja som začiatkom roka 2015 to riešila.
avalik
06.07.15,13:14
mondes, do ZP poziadat? ktory § o tom hovori? § 23 ods. 8) hovori o povnnosti oznamit zmenu vyplatneho terminu do 8 dni