Lota1
28.06.15,19:00
Dobry vecer,

prosim o radu - mozem dlzne poistne (ZP aj SP) zrazene zo mzdy formou exekucnych zrazok "pouzit" ako danove vydavky a uviest ich do DP k DzP FO typB pod tabulku VI.oddielu - preukazatelne zaplatene poistne? Ide o prijmy a teda aj vydavky zo zivnosti. Ak ano, prikladam ako prilohu k DP vyplatnu pasku (je vsak bez podpisu a peciatky zamestnavatela)?
Dakujem velmi pekne za radu....pekny vecer

16.7.2015 Odpovedam si sama po info z infolinky financneho riaditelstva, ak by to niekomu v buducnosti pomohlo:
takto zrazene poistne je mozne povazovat za danove vydavky a vyplatnu pasku nie je potrebne prilozit.....ale na papieri to nemam, je to info z telefonickej infolinky...
Tweety
16.07.15,18:15
Áno, je to dan. uznaný výdavok.
Lota1
16.07.15,18:18
Dakujem krasne za potvrdenie :)
veronikasad
16.07.15,18:23
živnosť má v súbehu s podnikaním ?
veronikasad
16.07.15,18:26
Vyžiadaj si od exekútora sumu poistného,ktorá bola poukázaná ZP a SP, lebo prax je taká, že veľká časť exekučných zrážok ide na výdavky exekútora, Príp. si vyžiadaj potvrdenie z prísl. ZP a SP o sume zaplatených odvodov.
Výdavky na poistné potom zaúčtuješ do peňažného denníka cez interný doklad ako VOZD v členení poistné.
Lota1
16.07.15,18:29
nerozumiem celkom otazke...zivnost ma v subehu s pracovnym pomerom...resp. zivnost mal niekolko rokov, ale v juni minuleho roka ju zrusil, nakolko si nasiel "zavisle" pracovne miesto...ale chvilku tam bol aj subeh...len po minule roky neplatil odvody a ked sa zamestnal, zamestnavatel mu ich strhaval, nakolko tam uz bola exekucia...
veronikasad
16.07.15,18:31
čiže exekučné zrážky boli z obdobia, keď živnosť už nebola aktívna ?
Lota1
16.07.15,18:58
Robila som mu len danovu evidenciu...tiez tu treba spravit ten interny doklad? lebo ja som si to viac-menej vsimla len na tych vyplatnych paskach, ktore mi klient (neporiadny) doniesol, aj to len zopar ...na tie vydavky exekutora ma upozornila aj pani na infolinke financneho riaditelstva, ale z tych vyplatnych pasok to vyzeralo tak, ze mu zamestnavatel strhol 1 mesiac cele dlzne poistne (klient pracuje v zahranici, ma vysoky prijem) a druhy mesiac mal strhnute zrazky pod nazvom odmena exekutora....velmi zle sa uctuje, ked nemate vsetky informacie a podklady....lebo...klientov to netrapi a vy potom musite carovat....cize, mam mu to doplnit na zaklade interneho dokladu do evidencie prijmov a vydavkov? lebo som mu to zatial dala "iba" do danoveho priznania ako danove vydavky na poistne z prijmov zo zivnosti....vopred dakujem
Lota1
16.07.15,19:01
ano,... myslim, ze ked exekutor robil setrenie a zistil, ze sa zamestnal, poslal zamestnavatelovi exekucny prikaz na zrazky zo mzdy....a to bolo, uz ked mal zivnost ukoncenu....ale bolo to v priebehu jedneho zdanovacieho obdobia
veronikasad
16.07.15,19:03
Treba to dať aj do výdavkov, ale samotná výplatná páska nie je dostatočným dokladom. Dokedy máš termín na podanie DP? Ak má GRID kartu, výšku zaplateného poistného za rok 2014 si vie v SP cez ňu odkontrolovať. Podobná možnosť je aj v zdr.poisťovni cez elektronickú pobočku. Ak nemáš splnomocnenie - ty ako účtovníčka nič nevybavíš,
veronikasad
16.07.15,19:05
Pokial to uvedieš len do poistného na str.3 a str.12, klienta poškodíš pri výpočte nedoplatku v RZZP aj stanovení preddavkov do ZP a poistného do SP.
Lota1
16.07.15,19:11
uz som ho podala....mal odklad do 30.6.....pytala som sa ho na to, nevedel....volala som na to financne riaditelstvo, tam mi povedali len tolko, ze vyplatna paska sa nepriklada v tomto pripade k DP....dala som to do vydavkov s tym, ze pri pripadnej kontrole si to bude musiet obhajit...ale cim to preukaze, neviem....lebo ma len tie pasky, aj to nie vsetky....nepredlozil mi upovedomenie o zacati exekucie od exekutora, kde by to aspon bolo polozkovite vycislene....ani som nevedela ze ma exekuciu, len z tych vyplatnych pasok som to vycitala...kby neboli primiesane v papieroch, tak to nezistima mal by vyssi zaklad dane....lenze teraz som ho o to poistne znizila, ale ci spravne....neviem...a ten interny doklad mam teda vytavit a pricvaknut k tomu tie vyplatne pasky? dakujem Ti este raz velmi pekne
veronikasad
16.07.15,19:13
ak sa vráti na Slovensko, nech si pozháňa doklad od exekútora alebo z poisťovní. Zatial to nechaj tak ...
Lota1
16.07.15,19:21
a potom co? podat opravne DP? a ako si to myslela s tym RZZP a preddavkami? on zivnost ukoncil v juli 2014...lebo ja som to teda uviedla v tom DP na strane 3 a 12..dakujem :)
veronikasad
16.07.15,19:25
tak sa to teraz prejaví len vo výške nedoplatkov z RZZP za rok 2014 (ZP čerpá údaje zo str.12). Ak by však živnosť obnovil do 30.6.2016, tak aj na výške poistného a preddavkov.
Lota1
16.07.15,19:31
ale teda prenho sa to prejavi pozitivne - dlh mu klesne, resp. sa "uhradi" , tak? az na to ze preddavky neplatil ani v roku 2014..... teraz si spominam, ze mi povedal, ze ziadne dlhy v poistovniach by uz nemal mat....ale doklady k tomu mi nedodal...Veronika, dakujem ti velmi pekne (ak teda mozem tykat) :)
veronikasad
16.07.15,19:36
Nemáš za čo, samozrejme že môžeš tykať ...
Lota1
16.07.15,19:45
:)