lookin4answer
28.06.15,20:30
Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu.

Stav: som vlastníkom rodinného domu. Prístup k domu máme zabezpečený zo štrkovej cesty - poľnej cesty, ktorá je vo vlastníctve obce. Približne 2 roka spätne začal stavať oproti môjmu domu cez túto poľnú cestu rodinný dom sused. V stavebnom konaní som ja ani manželka neboli prizvaní ako účastníci konania.

Problém spočíva, že stavebnou činnosťou suseda došlo k porušeniu tejto komunikácie, ktorá je už i tak v zlom stave (obec nemá peniaze), čoho následkom je, že pri dažďoch všetka dažďová voda podmýva môj betónový plot (poľná cesta nemá žiadne odvodnenie, je smerovaná do kopca - naše domy sú v takom miernom kopci). Rovnako tak i na cestu smere všetka dažďová voda z pozemku suseda, čo spôsobuje, že pôvodná poľná cesta je v dažďoch obrovský bazén. So susedom nie je samozrejme reč. Sused svoj dom ešte neskolaudoval.

Moja otázka: môžem nejak vstúpiť do stavebného konania, ktorého výsledkom bolo vydanie právoplatného rozhodnutia z januára 2013? Môžem nejako namietať a žiadať pred kolaudáciou, aby sused uskutočnil stavebnú úpravu, ktoré výsledkom by bolo, aby voda z jeho pozemku nekončila na mojom plote? Môžem nejako žiadať, aby dal cestu do pôvodného stavu?

Za pomoc a akúkoľvek informáciu vám vopred ďakujem. Janči
Chobot
28.06.15,19:23
Ak už bolo vydané stavebné povolenie, už nemôžeš voči nemu namietať. Dobu na podanie námietok voči stavebnému konaniu si už premeškal.
kukučka
28.06.15,20:10
Kde stekala voda pred začatím stavby?
branislavp
29.06.15,02:16
Účastníkom stavebného konania si nemohol byť, obidva domy delí cesta - obecná. Asi nemáš pozemok s ním v susedstve.
Ak ten problém sa vyskytol až po postavení domu oproti Tvojmu, obráť sa na stavebný úrad.
lookin4answer
29.06.15,05:35
Nie, voda stekala pred tym po opacnej strane cesty, teda nie na moj plot. Jazdenim a stavebnou cinnostou doslo k tomuto stavu :(
lookin4answer
29.06.15,05:40
Tu v dedine mame mam znameho a ten ma vnucku studentku pravnicku, vravela mi, ze by som aj mohol byt, pretoze vykonanim stavebnej cinnosti boli moje prava zasiahnute.

Viem, riesil som to aj s uradmi, povedali, ze mam pritlacit na obec aby polnu cestu prisposobila novemu stavu. Obec nema peniaze. Sused dava ruky prec... Skoda ze sa na to nemyslelo skor.
lookin4answer
29.06.15,05:43
Uz som teda zmeskal cas na podanie nejakeho odvolania ci opatovneho konania? Na podanie namietok bolo kolko casu prosim?
draik
29.06.15,06:52
Postavenie účastníka konania vo Vašom prípade nie je potrebné na to, aby ste sa mohli domáhať svojich práv. Ak Váš majetok ohrozuje vlastník cudzieho pozemku, môžte využiť možnosti dané Občianskym zákonníkom bez ohľadu na to, či sused stavia, staval, dostaval, skolaudoval. Pokiaľ nie je cesta (v tomto prípade zrejme iba pozemok, keďže asi nepôjde o vozovku) vo Vašom vlastníctve, tak nie ste oprávnený čokoľvek požadovať, čo sa týka jej uvedenia do pôvodného stavu.
Je však chybou obce, že predtým, než súhlasila s výstavbou vo Vašej oblasti, netrvala na tom, aby si budúci stavebníci na vlastné náklady (ako je to obvyklé v iných prípadoch) postavili riadnu verejnú komunikáciu. Predišla by tomu, že obyvatelia budú požadovať, aby cestu zafinancovala obec.
branislavp
29.06.15,13:54
Ak sa jedná o obecnú cestu, povinnosťou obecného úradu je starať sa o obecnú cestu. T.j. znášať náklady spojené s opravami a s údržbou, nestrpčovať občanom život.
Hlavne, že stavebný úrad zinkasuje poplatok za stavebné povolenie a problémy, nech si rieši kto ako chce.
kukučka
29.06.15,14:29
Máš poistený dom? Ak áno, obráť sa na poisťovňu. Ak nezaplatia, možno aspoň poradia.
branislavp
30.06.15,04:03
Tým, že by si aj vstúpil ako účastník do konania, nevyrieši Tvoj problém. Sused postavil dom na základe právoplatného stavebného povolenia. Susedovu chalupu nik nezbúra.Po postavení susedovho domu nastala nová skutočnosť-problém . Túto skutočnosť - toto rieš na úrade. Popíš všetko to, čo ohrozuje Tvoj majetok.
lookin4answer
01.07.15,11:05
Chapem, dakujem za odpoved a pomoc. Skusim teda viac tlacit na obec.
lookin4answer
01.07.15,11:06
Rozumiem, dakujem Vam za odpoved.
lookin4answer
01.07.15,11:09
Dakujem, mate pravdu. Obec toto nedomyslela, mohla to ziadat pri vydavani stavebneho povolenia. Osobne mi vobec nevadilo, ze niekto si ide staviat dom, ale ked tymto nastal stav aky je, hneva ma, ze uz nie je nikto, kto by to napravil... preto som sa zaujimal ci sa to da nejak pravne zvratit a zachranit... Este raz dakujem.
lookin4answer
01.07.15,11:11
Dobrý deň, mám poistku i na dom, neviem ale či sa na to vzťahuje aj plot. Zavolám do poisťovne a uvidím. Avšak ak to aj opravím, nepomôže mi to pri najbližšej búrke či jeseni, keď sa rozprší. Ale ďakujem Vám za radu.
branislavp
01.07.15,19:43
Ja by som Vám doporučila ísť osobne do poisťovne aj s poistkou na dom. Držím palce.