AqNegra
29.06.15,14:21
Dobrý deň,

bývam v novostavbe a nado mnou sa nachádza ešte jeden mezonetový podkrovný byt. Už vyše roka sledujem, že mi na strope v kúpeľni zateká stena - v rohu - v mieste spoja stropu a oboch bočných stien. Ako prvé som kontaktovala susedov s tým, že mi pravdepodobne od nich tečie, ale úplne ma odbili, že to nie je možné a že v tom mieste nemajú žiadne prívody vody, ani sprchu a podobne a tým pádom to nie je možné. Kontaktovala som teda správcu a začali sme uvažovať, že by to mohlo zatekať zo zle spravenej strechy - strecha sa opravila, boli tam diery a dohodli sme sa, že budem sledovať zmeny ako to schne. Od opravy prešlo niekoľko mesiacov, ale fľak stále neuschýna, a občas prevhlne aj za suchého počasia. Zavolala som tam známeho, ktorý je stavbár a ten sa vyjadril, že to bude určite od toho suseda. - Totiž hneď vedľa tejto kúpeľnovej steny je wc a tam sú stupačky, ktoré sú ale veľmi nelogicky zabarikádované za sadrokartónom a teda nedá sa stena k stupačkám len tak otvoriť - musím ten sadrokarton vyrvať a potom sa tam pozrieť a možno odtiaľ sa zistí. (to je tiež len pokus, lebo až tam hore nikto nič vidieť nemusí)

Sused nado mnou odmieta spolupracovať a nemieni nič riešiť - robí správcu niekde mimo našu bytovku a oháňa sa na mňa, že mu nič nemôžem.

Chcem sa poradiť s niekým - či mám vôbec nejaký nárok na všetky tieto práce - odstrániť sadrokartón + zavolať tam vodára, ktorý by sa hore do tej stupačky pozrel a snáď niečo zbadá a to opraví takto odo mňa. Plus mám možnosť zavolať tam technika s termovíziou, čo tiež môže pomôcť zistiť odkiaľ to tečie, keď ma on k tomu nechce pustiť. Všetko sú to veľké výdaje, ktoré ja musím znášať, lebo riešim to, že mi tečie niečo zhora - ja sa predsa sama nevytápam. Mám poistku domácnosti, ale tí sa vyjadrili, že mi preplatia akurát tak malovku - to si viem aj sama.

Kto mi tieto náklady môže preplatiť, no hlavne ma zaujíma ako môžem toho suseda donútiť k spolupráci, keď ma úplne ignoruje - a vlastne ani nechce vpustiť do bytu.

Ďakujem veľmi pekne.
sadek
18.07.15,23:12
Malovanie sa robí až po vysušení - predpokladá sa teda, že po odstránení závady.

Máte právo robiť zásahy v svojom byte. Tie, na ktoré je potrebné oznámenie, je potrebné primerane a príslušne oznámiť ich. U tých, na ktoré je potrebné stavebné povolenie, je potrebné postupovať v zmysle stavebného zákona a násl.

Právo zasahovať do spoločných častí domu (obvodové múry, nosné konštrukcie, samotné stúpačky, atď atď atď), aj keď sú prístupné, či spojené s Vašim bytom, máte jedine a výhradne až po splnení vždy príslušných podmienok.

Právo zasahovať do osobného vlastníctva (bytu) niekoho iného, ani spoločného (stúpačka atď atď) nemáte.

Vaše ďaľšie práva zasahovať do čohokoľvek vo Vašom dome môže primerane upraviť správca, súd a pod.

Bez ich úpravy nemáte právo zasahovať do cudzieho, či spoločného, vlastníctva.

Každý, čiže Vy, majiteľ iného bytu, či správca, zodpovedá za primeranú časť domu. Vy za svoj byt, sused za svoj, správca za spoločné priestory atď atď.

Nikto z vás nesmie tým, čo má v správe, spôsobovať škodu ostatným. Vy svojim bytom, sused jeho bytom, správca spoločnými priestormi a pod.

V prípade vzniknutej škody je každý zodpovedný za svoju časť, ktorú ma v správe (Vy za spôsobenú škodu svojim bytom, či svojimi rozvodmi za meracími zariadeniami, atď, sused primerane za svoje vlastníctvo, správca za časť, ktorú má v správe, t.j. za rozvody pred meracími zariadeniami ktoré má v správe, spoločné priestory a časti a zariadenia domu).

Stúpačky, hlavné uzávery a meracie zariadenia bytov a spoločných zariadení v dome musia byť vždy prístupné.
Zastavať napevno stúpačku nie je prípustné a ten kto to urobí si musí byť vedomý primeraných následkov.

V prípade požiadania správcu musí stúpačku, či spoločný priestor, požiadaný subjekt správcovi sprístupniť.

Poškodený má právo domáhať sa primeranej škody u toho, kto mu škodu spôsobil (u správcu, ak to bolo pred meracími zariadeniami, u konkrétneho vlastníka, ak to bolo za nimi).

Ak sa nedá postupovať pri zisťovaní príčiny poškodzovania Vášho majetku spôsobom hodným slušného spolunažívania a slušných susedských vzťahov (spoluprácou suseda či správcu po osobnom dohovore) a ani po jednoznačnej a preukázateľnej požiadavke (napr. doporučeným listom), máte právo siahnuť vyššie.

Ostatné Vaše osobné svojvoľné aktivity, napr. zameranie termovíziou, domáhanie sa vstupu ku stúpačke v byte suseda, alebo nebodaj odstraňovanie jej zastavania tam, napr. sádrokartónom, a pod., sú irelevantné.
lapejko
19.07.15,07:44
Doporučujem nájsť niekoho, kto má kameru s hadicou, t.j. takú, ktorou sa kontroluje potrubie zvnútra, urobiť pod vaším stropom malú dieru, ktorá sa dá zakryť napr. elektrikárskou krytkou na krabice, mal by stačiť priemer 7 cm.
Tieto kamery majú vlastné osvetlenie, technik by mal nájsť zatečené miesto, detailne natočiť a uložiť pre Vás záznam. Vodár by mal na základe videa určiť postup opravy, Vy môžete záznamom argumentovať u správcu, suseda aj poisťovne, cena záznamu je asi 70,00 €...