sneha
29.06.15,17:46
Dobrý deň,
manžel pred manželstvom vstúpil do členstva družstevných bytov a po rozvode kúpil byt za smiešnu sumu z ktorého ma aj so synom vysťahoval. Chcem sa spýtať ak som vyše 20 rokov platila všetky náklady na byt ja mám nejaký nárok na ten byt? prípadne vráti sa mi nejaká čiastka za tie platby? ak máte nejaké skúsenosti budem veľmi rada ak sa podelíte, riešiť to budem určite súdnou cestou len sa bojím aby som zbytočne neriskovala. Prípadne ak poznáte nejakého právnika z trnavského alebo bratislavského kraja kto už riešil takýto prípad. Zostali sme so synom na ulici celý život som platila účty a nič mi nezostalo.
lacotinka
29.06.15,16:37
Ak manžel vstúpil pred, tak dostal "právo bývania" sám
ak ste sa zobrali a nerozšírili ste si to právo, tak ho mal sám
.
bývali ste tam, ako manželia, tak ste platili ako manželia = z BSM
.
máte vysporiadané BSM ?????????
.
ak kúpil po rozvode, tak kúpil sám
(a v podstate nekupoval byt ako taký, ale iba splatil anuitu )

PS
Zatiaľ mi to vychádza :
- mangel vedel čítať
- mangel ťa zmangloval
- právnika ešte nehľadaj
sneha
29.06.15,17:15
na vysporiadaní práve pracujeme, áno bývali sme tam ako manželia, preto chcem vedieť či sa mi oplatí súdiť
misoft
29.06.15,19:52
Nie. Čo mal/získal pred manželstvom - je JEHO. Po rozvode je to opäť len JEHO. Počas manželstva je BSM - podieľate sa rovnako na nákladoch (ale členstvo v družstve - pretože sa nerozšírilo - je len na ňom).
Mária27
30.06.15,06:51
Otázkou je, kedy manžel nadobudol právo na uzavretie nájomnej zmluvy - teda kedy mu bol byt pridelený. Pridelenie je oficiálne rozhodnutie predstavenstva družstva, že mu družstvo po postavení konkrétneho domu odovzdá do nájmu konkrétny byt. Vtedy sa platí aj záloha na družstevnú výstavbu.

Ak toto právo získal, po rozvode vám zanikol spoločný nájom bytu a nemáš naň právo.

obč. zákonník § 705
(2) Ak nadobudol právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu jeden z rozvedených manželov pred uzavretím manželstva, zanikne právo spoločného nájmu bytu rozvodom; právo užívať byt zostane tomu z manželov, ktorý nadobudol právo na nájom bytu pred uzavretím manželstva. V ostatných prípadoch spoločného nájmu družstevného bytu rozhodne súd, ak sa rozvedení manželia nedohodnú, na návrh jedného z nich o zrušení tohto práva, ako aj o tom, kto z nich bude ako člen družstva ďalej nájomcom bytu; tým zanikne aj spoločné členstvo rozvedených manželov v družstve.