slovakiamail
30.06.15,06:20
Ahoj,

pri sudnom pojednavani ked som ucastnikom konania - navrhovatel alebo odporca - rozvod, v praci mam narok na platene volno alebo neplatene?

Ked mi to ma sud zaplatit, ako poziadat sud o vyplatenie mzdy alebo je to automaticke?

Dakujem pekne.

S.
buchač
30.06.15,05:01
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonávať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytuje zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak iný osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak (§ 136 ods. 1 Zákonníka práce).

To znamená, ako je vyššie uvedené, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi len pracovné voľno, a to bez náhrady mzdy, cestovné a ušlú mzdu poskytne zamestnancovi súd v podobe svedočného. Zamestnávateľ na tento účel poskytuje len údaje pre výpočet svedočného. Zamestnanec sa tlačivom preukáže jednak na ospravedlnenie svojej neprítomnosti v určený deň a jednak na poskytnutie údajov na jeho odškodnenie z dôvodu činnosti svedka, ktoré potvrdí súdu zamestnávateľ.

DOPLNENIE :

V prípade, že ste účastníkom súdneho konania, musíte platiť súdny poplatok (pokiaľ nie je daný dôvod na oslobodenie alebo Vám prizná oslobodenie súd na základe Vašej žiadosti), trovy dôkazov, máte výdavky na cestovné, z dôvodu účasti na pojednávaní Vám zamestnávateľ kráti mzdu, platíte advokáta, ktorého ste si zvolili, aby Vás zastupoval (okrem prípadu, ak Vám ho ustanoví súd) a podobne. Všetky tieto výdavky predstavujú trovy konania. Každý účastník platí trovy konania, ktoré vznikajú jemu osobne, a trovy svojho zástupcu. Za určitých podmienok máte právo na náhradu týchto trov, to znamená, že protistrana Vám tieto výdavky zaplatí.
slovakiamail
30.06.15,05:19
... ked som ucastnikom konania? Som navrhovatel alebo odporca.

Nie som svedok.
buchač
30.06.15,05:27
Doplnený príspevok
slovakiamail
30.06.15,06:06
Kazdopadne dakujem za snahu a chut pomoct.

Ako ziadat nahradu mzdy pocas casu na pojednavani?

Ziadat na sude, ale ako?

Poziadat o to na pojednavani, je na to extra formular alebo ?

Ziadat moze kazdy alebo zalezi na nieco?
Tweety
30.06.15,06:08
Nárok na platené voľno podľa § 136 nemáš. Nie je to úkon vo verejnom záujme, ani občianska povinnosť.
veronikasad
30.06.15,06:59
chceš aby ti trovy platila manželka ?
slovakiamail
30.06.15,08:18
Trovy konania nemusi, len mi ide o nahradu mzdy.