mufol
30.06.15,06:34
Zdravím,
kupujem dom. Situácia si vyžaduje (kvoli urýchleniu predaja) Platbu za dom v hotovosti. Dovodom je, že majiteľ ide na dovolenku , ktorú má už naplánovanú a ja sa potrebujem urýchlene nasťahovať (byt ktorý som predaj musí byť do 24 hodín po nabehnutí penazí na účet , vyprataný.
Teda zdržanie pri prevode je nežiaduca.

Maklér ma informoval, že preberanie hotovosti nad 14 999€ je protizákoné (peniaze by sa dávali za prítomnosti splnomocnenca notára - zrejme bez dokladu , hneď po podpísaný kupno predajných zmlúv.)

Otázka: Existuje zákon , ktorý jasne hovorí o tom , že ak je vyplácaná suma nad 14 999 € je protizákonné?

Zdá sa mi to ako zavádzanie zo strany realitnej kancelárie.
ďakujem za odpoveďe
kn-alka
30.06.15,04:39
zdať sa ti môže, ale majú pravdu
buchač
30.06.15,04:39
Fúúúú.... len, len tak tak, že sa zmestíš do limitu;)...lebo platí :


Platby v hotovosti

Od 1.1.2013 nadobudol účinnosť zákon č. 394/2012 Z. z. o obmedzení platieb v hotovosti, ktorý zakazuje vykonávať platby v hotovosti prevyšujúce sumu 15 000 eur, ak sa jedná o platby medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi.
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/platby-v-hotovosti
kn-alka
30.06.15,04:41
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-394


ZÁKON o obmedzení platieb v hotovosti
§ 4
(2) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15 000 eur, medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi.
Oliwa
30.06.15,05:36
Nevyjadrím sa k výške sumy, ale k spôsobu preberania...
Prečo za prítomnosti splnomocnenca notára - zrejme bez dokladu??? :eek::eek::eek: A potom tu pribudne téma: nemám dom ani peniaze... :mee: My sme kedysi podobnú situáciu riešili priamo v realitnej kancelárii /ale to ešte nebol na svete tento zákon a ani na SK internetbanking.../. Všetky zúčastnené strany /predávajúci, kupujúci i majiteľ realitnej kancelárie/ podpísali doklad, na ktorom bola kúpna cena a účel platby uvedená slovom i číslom.

Ešte existuje teoreticky aj možnosť rozdeliť vyplatenie sumy na tri dni... čo ale v tomto prípade neprichádza do úvahy...

Ak tie peniaze nemáš doma v pančuche a musíš ísť pre ne do banky, môžete ísť spolu s predávajúcim do banky a peniaze si prevezme rovno od pracovníčky banky a na príjmovom doklade bude uvedený ako príjemca. A má zaručenú aj pravosť bankoviek...

Inak sa mi nezdá ten argument, že platba v hotovosti kvôli odchodu na dovolenku... Nie je veľmi bežné nechať si doma cca 15 000 € v nočnom stolíku... Normálny človek ich predsa zanesie do banky, najmä, ak nebude doma...Tak prečo si neušetriť do chodenie hore-dolu a spraviť prevod z účtu na účet? Internetbanking alebo SEPA platbu...

Ale možno má doma trezor a spolieha sa naň :rolleyes:... Alebo si ich chce zobrať so sebou ako vreckové... :) Holt, ľudia sme všelijakí... ;)
avalik
30.06.15,05:51
"Ešte existuje teoreticky aj možnosť rozdeliť vyplatenie sumy na dva dni..." ... to ale neznamená, že vtedy môže odovzdať platbu v hotovosti ... pozri § 6 ods. 2 zákona č. 394/2012
marjankaj
30.06.15,05:55
No 15000 sa vyplatiť v hotovosti môže. Maklér má asi naštudovaný iný zákon.
Erzebeth
05.07.15,21:45
Ak nevydajú doklad o vyplatení sumy, musí byť v kúpnej zmluve uvedené, že kúpna cena sa vyplatila pri /pred/ podpisom tejto zmluvy.
promont maja
06.07.15,05:55
.. jeden právny vzťah = jedna platba ku posúdeniu v zmysle ustanovení zákona o obmedzení platieb v hotovosti ... a aj ak tú platbu rozdelíš na viaceré časti vždy pôjde o jeden právny vzťah = zmluvu ...
marjankaj
06.07.15,08:40
§ 2
Na účely tohto zákona sa platbou v hotovosti rozumie
odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene
euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej
mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom.

Podľa tohto platbou v hotovosti nie je platba bankovým prevodom.

§6
(2) Hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená
na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt
týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho
vzťahu.

A podľa tohto sa hovorí iba op platbách v hotovosti. Teda ak je jedna platba v hotovosti 4000€ a druhá bankovým prevodom 5000 €. Teda faktúra je na 9000 €.
Tak nemôže ísť o porušenie tohto zákona. FS asi pri komentovaní toho zákona zabudla, čo sa píše v §2.

Potom by porušením zákona malo byť aj to ak by obidve platby boli uskutočnené bankovým prevodom. Veď súčet platieb predsa presahuje 5000 €. Jak u dilinov. :eek:
Chobot
06.07.15,08:58
Keby si zadal v banke do poludnia urýchlenú platbu, tak by to mal na účte ešte dnes poobede, hoci aj v inej banke.

Pýtal si sa na hotovosť - nad 15.000 nemôžeš platiť v hotovosti, ale to už napísali iní. Ja by som sa nenechal dotlačiť na takéto podminky. Ak je niečo potrebné rýchlo, teraz a v hotovosti - tak to smrdí.
marjankaj
06.07.15,09:04
Presne tak. A ak doklad o platbe v hotovosti zapotrošíš, tak si môžeš pískať. Bankový výpis ti banka za poplatok vie vyhotoviť.
mufol
12.09.15,18:34
ďakujem