dankak
26.05.06,17:12
Ahojte. Mam danovu kontrolu za rok 2002 a vyhodili mi doslu FA s tym, ze tam mam DPH nad 200 000 Sk a uhrada FA bola v hotovosti, t.j. nedal sa uplatnit odpocet podla vtedy platnej legislativy. Teraz danovy urad chce, aby som DPH z uvedenej faktury doplatil v plnej vyske. Nemal by som to povazovat za dvojite zdanenie, kedze moj dodavatel uz z tejto FA DPH raz odviedol? Stretol sa s tym uz niekto? Ako ste to riesili? Dakujem.
evina
26.05.06,20:17
Ahojte. Mam danovu kontrolu za rok 2002 a vyhodili mi doslu FA s tym, ze tam mam DPH nad 200 000 Sk a uhrada FA bola v hotovosti, t.j. nedal sa uplatnit odpocet podla vtedy platnej legislativy. Teraz danovy urad chce, aby som DPH z uvedenej faktury doplatil v plnej vyske. Nemal by som to povazovat za dvojite zdanenie, kedze moj dodavatel uz z tejto FA DPH raz odviedol? Stretol sa s tym uz niekto? Ako ste to riesili? Dakujem.

Už som Ti sem dnes raz odpovedala, uvedomila som si, že nie správne tak znova:)


Podľa vtedy platnej legislatívy ste naozaj nemali nárok na odpočet DPH z faktúry zaplatenej v hotovosti, kde daň bola viac ako 200 tis. To znamená, že ste si neoprávnene znížili daňovú povinnosť a DúUVám teraz dodaňuje tento rozdiel /bez ohľadu na daň zaplatenú na výstupe u dodávateľa - oni mali povinnosť, ale Vy ste nemali právo na odpočet/. DÚ bude postupovať v zmysle zákona o správe daní a poplatkov §30:
6/ Rozhodnutie, ktorým správca dane určuje výšku dane alebo rozdiel dane okrem úroku, sankčného úroku, pokuty ustanovených zákonom, oznámi správca dane daňovému subjektu formou platobného výmeru alebo dodatočného platobného výmeru. Daň podľa § 1a písm. a) je splatná do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.
7/ Rozhodnutie, ktorým sa daň vyrubuje odchylne od priznania, hlásenia, dohody alebo iného oznámenia, musí obsahovať odôvodnenie.

Následne Vám pravdepodobne vyrubí aj pokutu z rozdielu dane vykázanej vo Vašom DP a zistenou DÚ.,
Nepríjemné je to, že v r. 2002 bolo možné podať DDP do 12. mesiacov od vzniku nároku a navyše teraz, ak už Vám prebehla kontrola nemôžete podať následne rok DDP
takže takéto transakcie je škoda rozvíjať :(
ivti
27.05.06,17:51
A prosím Vás existuje ešte stále nejaké takéto obmedzenie odpočtu DPH pri platení fa v hotovosti?
evina
27.05.06,17:55
A prosím Vás existuje ešte stále nejaké takéto obmedzenie odpočtu DPH pri platení fa v hotovosti?

Pri platení v hovosti existuje len jedno obmedzenie, a to že pri platbe nad 50 000 nemôžeš za doklad považovať bloček z ERP , ale musí byť vystavená faktúra. Platiť v hotovosti však možeš bez obmedzenia