domacnost
26.05.06,18:48
Materská spoločnosť má uzatvorenú zmluvu z dcérskou spoločnosťou za mesačný nájom nepretržite osob.automobilu /teraz neviem čo patrí do kategorie M1/ , ide o bežné osob.automobili ako OCTAVIA, FABIA , PASSAT. Auto používa len nájomca , prenajímateľ vôbec. Patria do tejto kategorie tieto auta? Pýtam sa preto lebo neviem či sa ma týka § 49 ods.7 pís.a) ZDPH. Ako zistím či tieto automobili patria do kategorie M1? Faktúrujeme prenájom s dph a druhá spoločnosť si odpočítava dph na vstupe, prosím vás je to správne?
Tweety
26.05.06,16:50
Materská spoločnosť má uzatvorenú zmluvu z dcérskou spoločnosťou za nájom osob.automobilu /teraz neviem čo patrí do kategorie M1/ , ide o bežné osob.automobili ako OCTAVIA, FABIA , PASSAT. Patria do tejto kategorie tieto auta? Pýtam sa preto lebo neviem či sa ma týka § 49 ods.7 pís.a) ZDPH. Ako zistím či tieto automobili patria do kategorie M1? Faktúrujeme prenájom s dph a druhá spoločnosť si odpočítava dph na vstupe, prosím vás je to správne?
Pri prenájme OA nie je nárok na odpočet dph.
§ 49 Zákona o dph
7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
domacnost
26.05.06,16:56
Majka, ďakujem že si zareagovala, ale pre mňa je najväčší problém zaradiť takéto auta či patria do kategórie M1? Ak patria, tak už z citovaného zákona viem, že nemám nárok na odpočet, ale ja ich neviem zaradiť. Patria uvedené os.automobili do M1??
Tweety
26.05.06,16:58
Majka, ďakujem že si zareagovala, ale pre mňa je najväčší problém zaradiť takéto auta či patria do kategórie M1? Ak patria, tak už z citovaného zákona viem, že nemám nárok na odpočet, ale ja ich neviem zaradiť. Patria uvedené os.automobili do M1??
Patria, ak nemajú prepážku za prednými sedadlami. Pozri si aj techničáky, tam by to malo byť tiež uvedené. Doplním, tú kategorizáciu určite nájdeš v miestnych daniach, pri dani z MV.
domacnost
26.05.06,17:12
Áno, teraz som pozerala na FáBiu a je tam kategória M1. Mne sa to nezdalo, že je nárok na odpočet. Začala som robil dph a upozornila som na to aj šéfovu, ale presviedčala ma , že ked jeden odvedie dph , tak tá druhá strana má nárok na odpočet.
Tweety
26.05.06,17:14
Áno, teraz som pozerala na FáBiu a je tam kategória M1. Mne sa to nezdalo, že je nárok na odpočet. Začala som robil dph a upozornila som na to aj šéfovu, ale presviedčala ma , že ked jeden odvedie dph , tak tá druhá strana má nárok na odpočet.
Nie je to tak, prenájom s dph, ale nie je nárok na jej odpočet.
domacnost
26.05.06,17:18
Veď , tak som myslela. Vieš účtujem aj materskú aj dcérsku. Na jednej strane vyfaktúrovanie s dph, ale na druhej strane sme stále nárokovali na odpočet dph a to je chyba. Výstup to viem, ale na vstupe sme mali nezrovnalosti . Nuž a čo včuleky?
Tweety
26.05.06,17:21
Veď , tak som myslela. Vieš účtujem aj materskú aj dcérsku. Na jednej strane vyfaktúrovanie s dph, ale na druhej strane sme stále nárokovali na odpočet dph a to je chyba. Výstup to viem, ale na vstupe sme mali nezrovnalosti . Nuž a čo včuleky?
No, tak to ste poškodili DU, asi by to chcelo dodatočné DP k dph a určite pokutky Vás neminú.