MichaelaHavrilová
26.05.06,18:50
Pekný deň všetkým, chcem Vás pekne poprosiť o radu. Máme daňovú kontrolu za rok 2004 daň z príjmov, boli sme v strate.Keďže máme potraviny, pri kontrole zistili, že predaj tovaru nepresiahol jeho nákup. Skladovú evidenciu sme neviedli, preto sme na výkaze nemali uvedené žiadne zásoby na sklade. Preto kontrolórky príjem z predaja tovaru prenásobili priemernou maržou
(podľa ich zistení v iných potravinách) , zo straty vyšiel zisk, z ktorého má zaplatiť daň. Réžijné náklady nebrali vôbec do úvahy....... postupovali správne????????
Z toho vyplýva, že si musím zaviesť inventúru knihu zásob .... poraďte mi ako máme postupovať????
Poradili nám viesť si aj "inventárnu knihu pokladne" a "inventárnu knihu k účtu" priznám sa počula som to prvý krát.
ZA RADY ĎAKUJEMMMMMMMMMMM!!!!!!!!!!!!
Tweety
26.05.06,16:54
Pekný deň všetkým, chcem Vás pekne poprosiť o radu. Máme daňovú kontrolu za rok 2004 daň z príjmov, boli sme v strate.Keďže máme potraviny, pri kontrole zistili, že predaj tovaru nepresiahol jeho nákup. Skladovú evidenciu sme neviedli, preto sme na výkaze nemali uvedené žiadne zásoby na sklade. Preto kontrolórky príjem z predaja tovaru prenásobili priemernou maržou
(podľa ich zistení v iných potravinách) , zo straty vyšiel zisk, z ktorého má zaplatiť daň. Réžijné náklady nebrali vôbec do úvahy....... postupovali správne????????
Z toho vyplýva, že si musím zaviesť inventúru knihu zásob .... poraďte mi ako máme postupovať????
Poradili nám viesť si aj "inventárnu knihu pokladne" a "inventárnu knihu k účtu" priznám sa počula som to prvý krát.
ZA RADY ĎAKUJEMMMMMMMMMMM!!!!!!!!!!!!
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:
a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

(2) Peňažný denník obsahuje najmä údaje o
a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).

(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o
a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o
a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. )