MichaelaHavrilová
26.05.06,18:54
Pekný deň všetkým, chcem Vás pekne poprosiť o radu. Máme daňovú kontrolu za rok 2004 daň z príjmov, boli sme v strate.Keďže máme potraviny, pri kontrole zistili, že predaj tovaru nepresiahol jeho nákup. Skladovú evidenciu sme neviedli, preto sme na výkaze nemali uvedené žiadne zásoby na sklade. Preto kontrolórky príjem z predaja tovaru prenásobili priemernou maržou
(podľa ich zistení v iných potravinách) , zo straty vyšiel zisk, z ktorého má zaplatiť daň. Réžijné náklady nebrali vôbec do úvahy....... postupovali správne????????
Z toho vyplýva, že si musím zaviesť inventúru knihu zásob .... poraďte mi ako máme postupovať????
Poradili nám viesť si aj "inventárnu knihu pokladne" a "inventárnu knihu k účtu" priznám sa počula som to prvý krát.
ZA RADY ĎAKUJEMMMMMMMMMMM!!!!!!!!!!!!
ivetaf
27.05.06,15:01
Ako to , že Vám nebrali do úvahy režijné náklady, mali ste ich zaúčtované a nechcú Vám ich uznať ? To, že ste v daňovom priznaní neuviedli, žiadne skladové zásoby, je veľká chyba, môžu to brať tak, že ste ten tovar buď predali, alebo bol vyradený, elebo použitý na vlastnú spotrebu. Skladové karty by ste mali viesť, aj jeď mám také skúsenosti, že malé firmy ich vôbec nevedú, ale aj napriek tomu si všetky predajne robia inventúru aspoň raz do roka. Nabudúce, treba pri ukončení roka spracovať fyzickú inventúru skladových zásob písomne, a s tejto inventúry preniesť údaje do výkazu majetku a záväzkov, ak účtujete v JU. Je to veľmi dôležitý údaj, lebo každá daňová kontrola bude s týmto údajom pracovať. Bolo by dobré keby ste si do vnútropodnikových, elebo iných smerníc určili aj obchodnú maržu a viedli nejakú evidenciu o znížení tovaru, čo určite máte. Inventarizáciu pokladne musíte robiť aspoň 4 x ročne. Ja mám na to spracované vlastné tlačivo, čo vyzerá nasledovne.
Inventarizácia pokladne zo dňa ........................
1000 - ...................
500 - ..................
200 - ..................
100 - ..................
50 - ..................
20 - ..................
10 - ..................
5 - ..................
2 - ..................
1 - ..................
0,50 ..................
Stav pokladne podľa peňažného denníka ..........................
Stav pokladne skutočný ...............................................
Rozdiel .................................................. ....................
Inventarizáciu spracoval dňa .........................................
Ak máš pochybnosti o vyčíslení daňového základu po kontrole, neboj sa odvolať, najlepšie nájsť nejakého právnika, a nech to odvolanie napíše on
Metodik
30.05.06,13:43
Stretla som sa pri kontrole už s rôznymi pikoškami,ale aj toto je na mňa sila.
To že ste porušili zákon o účtovníctve, nevykonali inventarizáciu skladu je jasné a môžte dostať pokutu v zmysle zákona o účtovníctve.
Ale nieviem si predstaviť ako prišli na to, že už na vykázaný príjem dávajú opätovne maržu ( aj keď zistenú podľa pomôcok v zmysle 511).Veď v príjme by už marža mala byť zahrnutá , podnikáte predsa za účelom dosiahnutia zisku. Nedávali náhodou maržu na nákup? Režijné náklady sú povinné zohľadniť. Skús napísať o tom viac.