MartuskaB
30.06.15,17:14
Prosim Vas o radu ako a kde sa zriadi vecne bremeno na pozemok ktory nam sluzil ako prechod na verejnu komunikaciu z rodinneho domu 65 rokov.Teraz ho sused odkupil a nedohodol sa s nami ani nam nepovedal co chce urobit.Dakujem
Chobot
30.06.15,22:41
Vecné bremeno sa zriaďuje buď zmluvou s vlastníkom, alebo ak vlastník nesúhlasí, tak sa môže dať návrh na súd, aby to bolo súdom zriadené. To ale neznamená, že to aj bude zriadené. Sú na základe dôkazov musí o tom rozhodnúť a je možné, že VB nezriadi.

Ale ty nevieš ani len presne označiť parcelu, na ktorej sa má zriadiť VB a ktorá údajne patrí susedovi.
MartuskaB
01.07.15,13:52
Pokial by som bola odbornik v tejto oblasti tak sa Vas na to nepytam a Vy ako odbornik ste mi vela neporadili,takze Vase rady su llen stratou casu.
Chobot
01.07.15,14:38
Ja som od teba potreboval len jedinú vec - presne určiť, ktoré to sú parcely. Ak nevieš určiť, o ktorú parcelu ide, ako ti mám pomôcť????

Máš tam aj mapy (v druhej téme, ktorú si založila - načo zakladáš 2 témy na tú istú vec?). Aspoň na nich si pozri, ktorá je tvoja parcela. Hádam len máš doma LV k domu, v ktorom bývaš. Parcely 2425 a 2426 patria nejakej Sopkovej Barbore a Magdoškovej Anne. Sú to tvoje parcely?

A ako chceš žiadať o zriadenie vecného bremena, keď nevieš ani presne povedať, o ktorú parcelu ide?
Chobot
01.07.15,14:41
A ako že som ti neporadil. V prvej časti príspevku som ti presne napísal, ako sa zriaďuje vecné bremeno.

Ale osobne si myslím, že robíš zbytočný poplach.
Mária27
01.07.15,14:43
Vené bremeno možno aj vydržať. Dĺžka vydržacej doby je 10 rokov. Podmienkou vydržania práva vecného bremena je, že oprávnený držiteľ vykonáva právo zodpovedajúce vecnému bremenu pre seba a so zreteľom na všetky okolnosti je dobromyselný, že mu toto právo patrí.

občiansky zákonník

§ 151o

(1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.

(2) Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.

(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
Chobot
01.07.15,14:58
MartuskaB
02.07.15,16:44
Mozem zriadit vecne bremeno na ten opisany pripad?Chcem este upresnit ze mame doklad kedy urbariat pisomne vydal stanovisko ze s odkupenim pozemku nesuhlasi az po dohode obidvoch susedov to nesvedci o tom ze bolo porusene rozhodnutie urbariatu?Neriesim pozemky ktore boli oplotene a zaplatene pred 20 rokmi,ale ci mam pravo ziskat prechod na verejnu komunikaciu ked aj vydrzanim ako nam napisala Maria po tolkych rokoch pouzivania a akoo v tomto smere postupovat co este mi stale niejezrejme len chcem vediet ci mozme prechod ziskat,alebo nie
Chobot
02.07.15,22:05
Nikto ti nepovie, či právo prechodu získaš alebo nie. Treba podať návrh na súd a ten rozhodne. Ale treba počkať, kým bude pozemok na susedovom liste vlastníctva, len tak môžeš dať návrh.AKo dopadne súd - pánboh vie. Vyhrá ten, kto bude mať presvedčivejšie argumenty.
Erzebeth
03.07.15,00:46
Vy ste chceli pozemok kúpiť od urbariátu? Znamená to teda, že ste vedeli, že pozemok nie je váš. Máte aj iný prístup k rodinnému domu ?
MartuskaB
03.07.15,05:06
je to lesna cesta na zadnej strane domu,ktora nevedie do obce,služi len ako prechod na hlavnu a treba hladat sposob ako sa dostat na hlavnu cestu ,je neupravena ,rozbita,neda sa tam poriadne prejst autom a nie to ešte sa obijst 2 auta jednoducho ako sa može niekto odvolavat na takýto pristup do domu.Čelna strana domu je z drujej strany tak bol dom aj situovaný a teraz nas sused chce obratit po tolkých rokoch? išlo len o dohodu medzi susedom a nami ,aby sa v ramci dobrých medziludských vzťahov nechal ten prechod ,ale zrejme nevie čo toje a preto sa pztala kupil to .zatial nema vlastnicky list ani nie je zapisané na katastralnom úrade a preto sa pýtam ako sa to da ešte pozastaviť.My by sme boli ochotný si ten prechod aj odkupiťpoklal by sa to dalo pozastaviť.
MartuskaB
03.07.15,05:21
Da sa to nejakým sposobom pozastaviť aby mu nebol výdaný list vlastnictva a kto v tomto smere a ako by mal konať, my a ako,alebo urbariat ktorý nezohladnil vyhlasenie ktore sam vydal že to neodpreda len po dodode so susedom alebo obec ,lebo cez ten pozemok čo sused odkupil tečie obecný potok,ktory sa nesmie oplotiť.Kde sa stala chyba?
MartuskaB
03.07.15,05:28
Este dodam,že dohoda so susedovej straný asi nieje možna.lebo nevie čo je to dobre medziludske vzťahy a skor zo strany tých dvoch organizacii hladať nejeké vychodisko, lebo už aj oni ked sa oboznamili so situaciou nie je im to jedno ale...,jednoducho to pokazili