edu21
30.06.15,17:27
Dobrý deň, poprosím o radu. Som učiteľkou na ZŠ, bez právnej subjektivity, zriaďovateľom je obec. Napísala som projekt cez Erasmus+, získali sme grant pre 2 učiteľky na zahraničnú stáž, spolu cca 6000 eur. No máme účtovníčku, ktorá je z toho dosť v pomykove, keďže sa stým ešte nestretla. Peniaze prídu na účet OÚ, ale teoreticky sa ním len akosi "preženú", pretože by mali byť preposlané na naše účty, nakoľky si my individuálne kupujeme letenky, hradíme ubytovanie, kurzy a pod.... Ako ich má vyúčtovať, resp. vykázať (ospravedlňujem sa za možno nepresné výrazy, nemám ekon.vzdelanie) ak ich bude z účtu obce posielať na náš účet- je nejaká vyhláška, zákon a pod.? Pani účtovníčka chce mať všetko podložené... Ďakujem za pomoc
veronikasad
30.06.15,16:18
prečo to riešiš ty a nie účtovníčka ?
edu21
30.06.15,17:06
To je dobrá otázka...tá sa na mne vyvršila, že ked som si niečo vymyslela ( rozumej získala peniaze pre dobro školy), tak nech to riešim aj ďalej...že o na nevie, nech zisťujem...
taiko
30.06.15,17:07
:mimotemy ak je to ta ista uctovnicka, ktora vam kaze na tu cestu vypisovat dovolenku, asi by bolo nacim, vymenit uctovnicku, lebo je akasi nekompetentna, zda sa. Alebo zeby vam zavidela aj nos medzi ocami? To ju nevie riaditelka skoly zrovnat?
Ja by som as napisal na ministerstvo skolstav, ci financii. ze mate problem, s ktorym si uctovnicka nevie poradit a tu uctovnicku by som dal do cc: :)
Ingrid Ondruskova
30.06.15,17:08
Však je ale zlatá!!! Ja som robila vo firme účtovníčku ale toto by som si fakt nedovolila!! No ale sme rôzni...
edu21
30.06.15,17:26
Riaditeľka nemôže, to by musel starosta...a ten je s ňou zjavne spokojný...:-(
pmajap
30.06.15,18:59
Pozri si podmienky čerpania projektu, podaj dotaz na ministerstvo financí ako postupovať, v žiadnom prípade nie na osobné účty !!!! OcU to musí odúčtovať a vydokladovať, v projekte si pravdepodobne uviedla číslo účtu OcU a asi je aj garantom projektu. Pozor aby ste o ne neprišli.
Kvaka
01.07.15,13:50
Pozri si tento odkaz http://web.saaic.sk/erasmusplus/site/index.php?sw=24&faq=145&shw=1.
Sú tam otázky aj odpovede, aj o účtovaní grantu: http://web.saaic.sk/erasmusplus/site/index.php?sw=24&faq=145&shw=1#n145
Citujem:
Nakoľko príjemcom grantu môže byť výlučne organizácia, a nie fyzická osoba nepodnikateľ, predpokladá sa riadna evidencia nákladov a príjmov, ktoré sú spojené s projektom. Tieto musia byť podľa Zákona o účtovníctve a taktiež zmluvy o poskytnutí grantu na projekt v rámci programu Erasmus+ (ďalej len „zmluva“) identifikovateľné, preukázateľné, doložené účtovnými záznamami, ktoré sú riadne evidované v účtovníctve u príjemcu, musia byť vynaložené v súlade s princípmi hospodárnosti, účelnosti, primeranosti. Podľa zmluvy (časť B, článok II.16.1) musia časovo a vecne súvisieť> s obdobím realizácie projektu.
ivka70
01.07.15,13:55
Podla mna by ste mali mat normalne cestovny prikaz na pracovnu cestu a k nemu zuctovat naklady na ubytovanie, cestovne, stravne (aj stravne, minimalane tu cast, kedy stravu zabezpecenu nemate). Dokonca by ste si mali zaplatit aj cestovne poistenie, aj to je sucastou pracovnej cesty.
Rovnako uhrada skolenia bude na fakture, cize uctovnicka zuctuje cetovny prikaz, faktury za skolenie a ma ciste ucotvnictvo.
to snad uctovnicka zvladne zauctovat riadne do uctovnictva. Idealne by bolo, aby to oddelila ako naklady Erazmus, aby to kedykolvek vedela z uctovnictva "vytiahnut"

A to zuctovanie sa cele vyplati z toho grantu.
tralalandia
06.10.15,07:43
Sme ZŚ s právnou subjektivitou a ja robím účtovníctvo. Získali sme taký istý projekt a takisto si neviem s tým poradiť. Pátram po tom už vyše mesiaca. Tak iba takú poznámočku k tomu. Nie všetko treba hádzať na účtovníčku a tvrdiť že nie je schopná toto vyriešiť, pretože nie je to také jednoduché ako sa to na prvý pohľad zdá. Bola som aj na školení ohľadom tohto projektu a vo veci účtovania nám dali odpoveď, že oni nám v tom nepomôžu. Takže poraďte si sami - asi taká bola odpoveď. Vôbec sa tej účtovníčke nečudujem, pretože už aj ja som z tohto projektu na nervy.
Andrea Bakova
08.12.15,12:14
Dobrý deň, ja sa s týmto problémom trápim už od začiatku roka. Neviem vôbec ako správne postupovať. Ak by sa jednalo o vyúčtovanie reálnych nákladov bolo by to jasne, no ako postupovať pri zúčtovaní paušálnej sumy? Vo väčšine prípadov su totiž náklady nižsie ako poskytnutý paušál. Na jednej strane sa máme držať zákona o cestovných náhradách a na druhej súčasne vyplatiť zamenstnacovi celý paušál. Podľa mňa to nie je jasne definované. Neviem nájsť nejake usmernenie ako účtovať paušálne sumy. A je pravda, že agentúra dáva ruky preč od pomoci pri účtovaní. Je to ale podľa mňa divný postup.....