elinkaaa
30.06.15,20:08
Ahojte Poradáci, prosím vas o radu ako na nadmerne udiaceho suseda. Kupili sme dom pred dvoma rokmi a sused ma hned v zahrade (do 10m od nasho domu) 2 udiarne. Keby udil 1x mesacne ani sa nadtym nepozastavím ale on udi 3 az 5 x do tyzdna a to cca 3-5 h denne. Ked ma toho vela udi aj doobeda aj poobede resp. vecer. Vsetok ten dym ide na nas dom a pozemok kde mame posedenie- cize obyvatelnu cast. Nase pozemky su dlhe okolo 50m a posledný v rade, tak sme ho slusne poziadali, aby si tie udiarne prelozil, ze tam to nikomu nebude vadit a moze udit aj 24H. Z toho vyplýva, ze nemozeme mat otvorene okna lebo cely dym ide dnu, ani pradlo mat vonku ani sediet vonku teda zabedneni v dome a ked je vonku 33°C tak si viete predstavit tu zabavu. V neposlednom rade rozmyslam nad babatkom a neviem si predstavit ako by som s nim bola vonku ci mu vetrala resp susila oprane vecicky. Nato strasny vysmech ze on ma povolenie na udenie...Take nieco aj existuje? On vyrobky udi pre synove masiarstvo ale pochybujem, zeby mu dal niekto povolenie na dve plechove budi s eternitovou strechou a ako ceresnickou na torte je pneumatika na strieske. Nechcem ist robit bu bu bu na urad nakolko sme tu novy a asi by to dobre nedopadlo, preto sa obraciam na vas: "Existuje zakon na zaklade ktoreho by musel prestat udit" ved ohrozuje moje zdravie.

Dakujem za kazdu radu uz som zufala ...
buchač
30.06.15,18:24
Právna úprava susedských vzťahov sa nachádza v ustanovení §127 Občianskeho zákonníka. Ide o tzv. zákonné obmedzenie vlastníckeho práva, pričom ide o konkretizáciu všeobecnej zásady občianskeho práva zakotvenej v § 3 Občianskeho zákonníka. Vo všeobecnosti platí, že pri výkone práv vlastníka susedného pozemku nesmie byť konaním vlastníka nehnuteľnosti ohrozený jeho sused.

Vlastník veci (v tomto prípade pozemku, nehnuteľnosti) sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. To, či ide o prekročenie miery primeranej pomerom sa skúma nie zo subjektívneho hľadiska, ale často v konkrétnych prípadoch sa musia tieto predpoklady posúdiť z odborných hľadísk, t.j. aj pomocou znalca.

Ohrozeným susedom môže byť fyzická osoba i právnická osoba, môže to byť aj nájomca alebo osoba oprávnená z vecného bremena, pričom nemusí ísť len o bezprostredného suseda.
---------------------------------------------------------------------
§ 127

(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
--------------------------------------------------------------

Alebo

Horííííí..........a začať hasiť. Možno pochopí...;) :D
elinkaaa
30.06.15,18:35
hej aj nad tym sme rozmyslali ze ked zacne udit pustime zahradne cerpadlo ze sme sa zlakli ze hori. Hovori vam nieco Teletubies? Ak ano asi by som sa mohla spytat aj osobne :)
arizona
30.06.15,19:00
hygienu by urcite zaujimalo, ci takato domaca udiaren splna podmienky...Na to mu urcite povolenie nedali.

Je nieco ine,ak si vybavil povolenie pre udiaren pre vlastnu spotrebu,ale ine je prevadzkovat udiaren vo velkom, s potravinami na predaj. Aj ked som este nepocula, ze by si niekto vybavoval nejake povolenie na domacu udiaren...
A na spracovanie masa na predaj potrebuje splnat podmienky hygieny. Pochybujem, ze by toto schvalili...
Anika61
30.06.15,19:17
A ja by som veru šla na úrad...on neberie ohlad na vás...na úrade by som žiadala nech mi ukážu kto vydal povolenie na každodenné údenie-ak ho vôbec má....ešte by som si to nafotila,že čo musíte dýchať každý deň aj tie jeho ''kadíbúdy''či sú v súlade z bezpečnostnými predpismi a protipožiarnou ochranou....a ešte by som sa zaujímala o dodržiavanie hygienických noriem....
bodliak
30.06.15,19:37
Molotov. Ked to bude horiet, prilozil by som...
misoft
30.06.15,19:46
Povedať čiernym, kde sa dá zadarmo dostať k údenému mäsu......
lacotinka
30.06.15,19:58
Kúp veľký ventilátor
kukučka
30.06.15,22:09
Možno budeš mať šťastie a vybavíš zákaz, chce to však čas a pevné nervy. Títo ľudia nemajú charakter, ale majú podplatených "kamarátov" na úradoch, ešte môžeš čakať, že kontroly sa budú hlásiť u teba a nie u neho, to isté policajti, pohneváš si starostu, "lebo nedáš pokoj a robíš problémy".
Skúsenosť viacerých poškodených, aj mojej kamarátky so striekačom - lakovačom, nemôže nič robiť v záhrade, opadali jej listy na ovocných stromoch blízko plota.
lujza.j
01.07.15,04:54
S prevádzkou udiarní mäsa sú spojené emisie znečisťujúcich látok, ktorých primárnym zdrojom je dym.
Dala by som to "pomerat"....aj ked neviem ci to pomoze....v case ak ziskal povolenie bola ako pises intenzita udenia mensia....mozno by to dnes bolo ine...ale sme na slovensku.....:(
buchač
01.07.15,08:00
elinkaaa

On vyrobky udi pre synove masiarstvo ale pochybujem...
======================================

Ja zasa pochybujem o celej tejto anabáze.
Ak sa jeden zamyslí nad informáciami ???
Mladá si proste v podstate vymýšľa, čo sa toho samotného údenia týka.
kopretinka
01.07.15,09:00
jasné,ty si tam bol a všetko si videl
Oliwa
01.07.15,09:13
Ak nechceš ísť robiť bububu na obecný úrad, lebo ktovie, možno starosta je tiež "odberateľom" jeho výrobkov... môžeš sa informovať na miestne príslušnom regionálnom úrade:
http://www.svssr.sk/ napr. tu môžeš nájsť zoznam schválených prevádzkární...
http://www.uvzsr.sk/
www.soi.sk (http://www.soi.sk) /ak je pravda, že týmto zásobuje synove mäsiarstvo/...
A ak to nepôjde po dobrotky, potom prípadne dat podnet... A potom už len dúfať, že možno tam susedove kontakty nesiahajú a že kontrolóri sú vegetariáni... ;):D
Good Luck!
Oliwa
01.07.15,09:52
vyúdiť...
buchač
01.07.15,10:30
kopretinka (Dnes 12:00) jasné,ty si tam bol a všetko si videl
===============================
Ááááále trt....

CITUJEM najdôležitejšie :

..."on udi cca 3-5 h denne"...
-----------------------------------------------
Ja nie som za múdreho, na to sú inakší odborníci, takže si prečítaj ...

" Údime deň alebo dva v drevenej , kovovej alebo murovanej udiarni. "
http://www.masodomov.sk/udenie_masa/
Kvaka
01.07.15,11:04
kn-alka
01.07.15,11:07
naklusať s vlastnými klobáskami, nech vyúdi aj tie moje :D
kn-alka
01.07.15,11:09
alebo pozvať ho na obed na terasu, ked bude práve údiť, nech si "čuchá" aj on
elinkaaa
01.07.15,11:20
Jasne nemam nic lepsie na robote ...ak sa chces na vlastný nos presvedčiť mozes k nam prist na kavu ked bude udit .....dnes zacal s druhou varkou rano o 5:00 a trvalo mu to do 9:00. Cize od vcera od 17:00 som mohla otvorit okna az o 11:00 kym vysmradli vsetky sietky. Ja nehovorim, ze vsetky vyrobky co ma v obchode udi aj doma. Toto je skor podpultovka co u neho predava miestnym a hostom z hotelov. Jednoducho nieco ide oficialne a nieco na cierno.

Ano, jeho udenie je viac ako divne. Mali sme od neho klobasy ked sme sa sem nastahovali ale iba raz. Hnusne ako slak -polosurove, proste hnusne. Aj moj svokor udi na vianoce klobasy a ano viem ze sa udia 2-3 dni a udi sa sa 2-3H denne. Ale hadam nemam ist za nim a radit mu ako udit.

Chapeme ????????
elinkaaa
01.07.15,11:26
joj tak som sa zasmiala .... :D ..... ved aj pre menej rozumovo nadanych musia byt fora pristupne .....
marjankaj
01.07.15,11:28
No máš to ťažké. Keď si to kupovala, tak si toto o susedovi nevedela?
Keď to nejde po dobrom, tak musíš skúsiť úradne. Len či sa ti to vyplatí za tie "dobré" susedské vzťahy.
elinkaaa
01.07.15,11:37
Nie nevedela. O tych budach by si nepovedal, ze su udiarne a prisli sme sem z daleka a teda sme sa nemali ani koho pytat.

Ked to nepojde pekne, pojdeme na urad ale nechcem tam ist len tak chcem mat v ruke zakony atd lebo pointa je nie aby ich zrusil ale prelozil .....
marjankaj
01.07.15,11:42
Veď buchač priložil z občianskeho zákonníka.
misoft
01.07.15,14:59
Ozaj - elinkaaa - už si rozšírila správu o dostupnom údenom mäsku v menšinovo-väčšinovej komunite? Ak By sa to včas dozvedeli, kua - nielen klbásky, ale i udiareň zmizne.....
buchač
01.07.15,15:44
marjankaj (Dnes 14:42) Veď buchač priložil z občianskeho zákonníka.
==============================

To je tak, keď niekto NEČÍTA....

Ale možno je to od toho dymu...asi nevidno na display ..;) :D
lacotinka
01.07.15,15:56
" ved aj pre menej rozumovo nadanych musia byt fora pristupne "

ani som nečakal, že sa sama priznáš :D :D
elinkaaa
01.07.15,17:35
Ok, takze skus marjankaj pochopit co je kontext ....Keby nieco google pomoze .... :D :D

aby sme sa chapali- na tvoju spravu 14:28 - som Ti vysvetlila, ze ano je to tazke a preto s tym idem na urad a ze potrebujem zakony o ktore sa mozem opriet. Keby si rozmysla a p. Buchac tiez (okrem urazania) tak by si to pochopila. Nikde som nenapisala, ze mi nikto neporadil ako mam postupovat.

Ako vsak vidim aj Porada sa zmenila a evidentne su tu luidia co si potrebuju budovat ego ironiou a urazanim. Predtym ako budete pisat taketo hovadiny skuste sa zamysliet.
buchač
01.07.15,17:42
elinkaaa (Dnes 20:35) ...preto s tym idem na urad a ze potrebujem zakony o ktore sa mozem opriet. Keby si rozmysla a p. Buchac tiez (okrem urazania) tak by si to pochopila.
=============================
Tak to prrrrrr....

Nie som si vedomý urážania...možno trochu tej irónie.
Zákony boli uvedené...a dokonca mnou (si predstav ;) ).
-------------------------------------------
Spomenula si Teletubies...nuž veľa napovedá, nakoľko :

"Teletubbies je televizní seriál z produkce BBC pro předškolní děti. Mezi lety 1997 až 2001 bylo natočeno 365 dílů. Hlavní postavy jsou čtyři, jmenují se Tinky Winky, Dipsy, Laa Laa a Po; seriál je o jejich životě."

Ty si ktorá....??? :rolleyes:
marjankaj
01.07.15,18:03
elinkaa, ja nie som ten čo má chápať. Pýtala si sa na zákony a buchač ho tam uviedol. Mne je toto všetko na prd. A ako vidím, tak aj tebe. Škoda času niečo tebe vysvetľovať.:eek:
elinkaaa
01.07.15,18:33
Marjankaj - Este raz si to precitaj a ak tam najdes napisane, ze mi ich nikto este nenapisal tak ti zatlieskam. Ako pises skoda casu ti to vysvetlovat a obrazky nie su k dispozicii....

Buchac - Otazka " Ty si ktora ?" zavana ironiou a urazanim - takze ziadne prrr .... Na zaklade tvojho mena som si myslela, ze mozes byz jeden z nasich firemnych pravnikov a Teletubies je "hantirka", ktoru by ten spravny clovek poznal. ale v podstate ti dakujem za uvedenie zakonu, ktory som si hned vsimla (Samozrejme ze marjankaj napise novu konspuiracnu teoriu :D ze nieeee) a este v ten vecer to islo do pripravovaneho listu.

Bohuzial zasnem ako sa ludia vedia k sebe spravat.

DAKUJEM za rady, dost bolo pisania ide sa bojovat .....