mondes
01.07.15,11:30
Ahojte, klient sa čochvíľa stane plátcom DPH, prekročí limit. Čo sa týka postupu, viem, že je potrebná inventúra zásob a ku každej položke musí byť daňový doklad od plátcu DPH. Ale nie je mi jasné, že:
1. Ak nakupoval z PL od plátcov DPH, tak tú celú čiastku budem samozdaňovať?
2. Ak máme na sklade ešte aj zásoby z r. 2014, ako vysporiadam základ dane z príjmu za r. 2014? Viem, že o tú DPH z r. 2015 si upravím v PD zásoby. Len neviem, ako to bude so zásobami r. 2014.


Srdečná vďaka.

P.S. Kdesi som tie zásoby už riešila, no akosi to neviem nájsť.
KEJKA
01.07.15,12:42
JU?, ked spomínaš PD?

1. ak nakupoval s PL DPH, tak tu sa žiadna DPH neodpočíta. Zásoby majú v skladovej cene síce PL DPH, ale po dátume registrácie bude aj tieto zásoby predávať so SR DPH.
2. Rovnako. Inventúra zásob sa týka všetkých zásob, teda aj z roku 2014. Na základe FI zistíš položky obstarané od platietľa DPH v SR a o túto DPH (aj z roku 2014) upravíš skladovú cenu.
ku komentáru.................nárok na odpočet DPH len zo zásob nakúpených od slovenských platcov DPH?
Nie, ved existuje registrácia podľa §7. Vtedy neplatiteľ DPH nakupuje bez EU DPH a dodaňuje na Slovensku. Kedže zaplatí SK DPH, má v prípade zásob a následnej registrácie podľa §4 nárok na odpočítanie DPH.

Mimo témy - nárok na odpočítanie nie je len zo zásob tovaru, ale aj z majetku odpisovaného, alebo aj dlhodobého, ktorý bol v roku 2015 účtovaný priamo do spotreby (IT, MT a pod.)
mondes
01.07.15,21:29
Až teraz som sa dostala k PC. Ďakujem veľmi pekne Kejka. Áno ide o JU.
Takže čo sa týka zásob tovaru z PL, tak DPH zaplatí 2x? Raz zaplatil pri nákupe ešte ako neplatca a druhýkrát pri predaji zásob?

A pri registrácii na DPH je nárok na odpočet DPH len zo zásob nakúpených od slovenských platcov DPH? Ak áno, v tom prípade stačí urobiť ku dňu registrácie inventúru zásob len od slovenských dodávateľov, ktorí sú plátcami DPH. Alebo sa mýlim? Musí sa pri registrácii robiť celková inventúra zásob?
Ďakujem pekne.
KEJKA
01.07.15,21:37
doplnila som odpoveď